Fotbalové mistrovství. Může to vůbec Afrika zvládnout?

Zahraničí Zahraničí, bab
26. 7. 2009 13:40
Jihoafrický experimet se světovým šampionátem ve fotbale
Foto: Reuters

Londýn - Je to největší fotbalová událost na světě. Každé čtyři roky se kvůli ní v mnoha zemích doslova a do písmene zastaví život. Jenže teď není vůbec jasné, zda se ji podaří uskutečnit.

Řeč je o fotbalovém mistrovství světa, které má příští rok hostit Jižní Afrika.

Při demostracích tento týden vyšli do ulic hlavního města lidé z chudinských čtvrtí, aby novému prezidentovi Zumovi dali najevo, že jim chybí základní životní potřeby, jako voda, škola či bydlení.

Sociálními nepokojemi zmítaná země má i ve světě kulatého míče své odpůrce a demostrace v Johannesburgu jim dávají za pravdu.

Šampionát, jež má poprvé hostit africký kontinent, čekají potíže nejrůznějšího rázu. Shrnul je reportér Richard Lapper z prestižního deníku The Financial Times.

Úspěchy při přípravě šampionátu

Čtyři stadiony (v Johannesburgu, Pretorii, Rustenburgu a Bloemfonteinu) byly využity k utkáním Poháru konfederace, další v Port Elizabeth je dokončen a ačkoliv stávky dělníků pozdržely výstavbu na dalších pěti stadionech (v Sowetu, Kapském městě, Durbanu, Nelspruitu a Polokwaně), tak i zde se nakonec dělníci vrátili k práci.

Přímé televizní přenosy z Poháru federace byly velmi populární: 7 300 000 jihoafričanů sledovalo semifinále mezi domácí reprezentací a Brazílií. 

Už během roku 2008 byla část JAR téměř na pokraji sociálního zhroucení a mnoho skeptiků se obávalo, že země nebude schopna hostit mistrovství ve fotbale v roce 2010.

Pověstná sebedůvěra byla převálcována výpadky elektřiny, xenofobními útoky a obavami z všudypřítomné kriminality, která neustále sílila. Logicky tak vyvstávala otázka, jestli si jihoafričtí státníci nerozmyslí zopakování úspěchu, kterého dosáhli v roce 1995, kdy jako nový a svobodný stát hostil mistrovství světa v rugby.

Fotbalové mistrovství  je něco jiného než rugby. 

Obvinění z korupce zasáhlo výstavbu jednoho ze stadionů. Hlasité protesty tisíců řidičů taxíků, kteří poskytují přepravní služby většině černošského obyvatelstva, zpozdily výstavbu moderní autobusové sítě. Ta by měla dopravit tisíce fanoušků z hotelů na stadióny.

Aby toho nebylo dost, národní tým JAR, kterému se přezdívá Bafana Bafana (což znamená v překladu chlapci, hoši), na hřišti také nepodával oslňující výkony. Na začátku roku 2009 si vysocí funkcionáři afrického fotbalu vedli obdobně špatně v propagování Poháru konfederace, který měl být ochutnávkou události příštího roku.

Nedávný Pohár konfederace však prověřil zejména bezpečnostní opatření v zemi. Zločinnost během jeho dvoutýdenního trvání byla minimální. Police zaznamenala 39 trestních činů převážně v okrádání návštěvníků stadiónů a hostů ubytovaných v hotelech.

Organizátoři vědí, že budou muset ještě zapracovat na dvou oblastech mistrovství. Pohár konfederace navštívilo pouze pár tisíc cizinců, zatímco na mistrovství jsou jich očekávány statisíce.

Navzdory pomalému prodávání lístků na šampionát na počátku tohoto roku, zájem je zatím větší, než se očekávalo. Z 600 000 vstupenek dostupných veřejnosti, jich bylo 510 000 prodáno. Tato čísla jsou porovnatelná se šampionátem v Německu před čtyřmi lety.

Vyřešit ubytování pro tyto fanoušky a jejich dopravu k stadiónům se může ukázat jako noční můra, především v Johannesburgu, kde hřiště Ellis Park je obklopeno oblastí plnou násilí a kriminality.

Při Poháru konfederace fanoušci přijížděli autobusem a to ze speciálně vytvořených P+R parkovišť. Tento systém se ukázal jako nepraktický, časově nehospodárný. Diváci čekali na odvoz v dlouhých frontách.

Pokud však nakonec šampionát proběhne podle plánu, ekonomické výhody pramenící z jeho organizování budou pro zemi významné.

Gillian Saundersová z Grant Thorntonu, účetní a poradenské skupiny, tvrdí, že organizování turnaje vynese 50 miliard randů (což je 6 miliard dolarů), tedy 1 procento HDP.

Saundersová počítá, že počet návštěvníků v červnu a červenci, což jsou běžně slabé zimní měsíce pro turistický ruch, překročí 480 000 a mohli by utratit až 8,5 miliardy randů. FIFA si samozřejmě vezme velký díl z prodeje vstupenek a na propagační potřeby, ale analytička Saundersová očekává, že několik miliard půjde zpět do lokálních projektů.

Navíc zde bude několik miliard dolarů nepřímé odměny. Veřejné investice do dopravy - plánuje se nový vlakový spoj z Johannesburgu do Pretorie a také zakládání soukromých telekomunikačních společností může zrychlit obrat.

Jiní odborníci jsou však plni obav.  Jeff Gable, ředitel výzkumu Absa Capital, počítá, že vliv šampionátu na ekonomickou kondici Jižní Afriky bude téměř nulový.

 

 

Právě se děje

Další zprávy