Amsterodam - Krajně pravicový poslanec nizozemského parlamentu a hlasitý odpůrce islámu Geert Wilders se znovu připomněl oznámením, že jeho patnáctiminutový film o Koránu bude mít už tento měsíc - nebo nejpozději v dubnu - premiéru.
Řada politiků v Nizozemsku i Evropě z toho má obavy. Wilders totiž v dokumentu přirovnává Korán k Mein Kampfu Adolfa Hitlera a v závěru snímku má jeden výtisk spálit jako "knihu zla".
Už byl varován, že tím může vyvolat vlnu útoků na nizozemské cíle v zahraničí i bojkot nizozemského zboží. Politici se teď radí, zda mají po ruce legální nástroje k zákazu promítání kontroverzního filmu.
Vládnoucí křesťanští demokraté v čele s premiérem Janem Peterem Balkenendem už vyhlásili, že nesdílejí Wildersovy názory na Korán a islám a kloní se k zákazu šíření dokumentu.
Naopak opoziční levicová Strana práce tvrdí, že svoboda projevu by měla být respektována i v tomto případě.
Do diskuse se zapojil také generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer, rovněž Nizozemec. Varoval, že pokud film bude mít premiéru, může to vést k vážnému ohrožení bezpečnosti nizozemských vojáků v Afghánistánu.
Dále čtěte: Film kritizující islám v Nizozemsku neodvysílají. Zatím
"Mám zodpovědnost za vojáky rozmístěné v Afghánistánu. A pokud se tam ocitnou pod palbou jen kvůli tomuto filmu, tak jasně říkám, že z něj mám obavy," uvedl šéf Severoatlantické aliance.
V neděli v severoafghánském městě Mazáre Šaríf demonstrovala zhruba tisícovka lidí za stažení nizozemských a dánských vojáků ze země. Dánsko kritizovali za opětovné otištění karikatur proroka Mohameda v tisku.
Wildersova strana má ve stopadesátičlenném parlamentu devět křesel a vyznačuje se ostrou rétorikou vůči přistěhovalcům. Wilders začal s kampaní proti islámu v roce 2004, kdy marocký přistěhovalec zavraždil filmaře Thea Van Gogha, který rovněž kritizoval Korán.
Ve čtrnáctimilionovém Nizozemsku žije zhruba milion muslimů, většina jich pochází z Turecka a Maroka.