Varšava (od naší spolupracovnice) - Bez manželky, jen ve společnosti syna Jaroslawa sledoval film o svém životě bývalý polský prezident Lech Walesa.
Po soukromé projekci dlouho očekávaného snímku oscarového režiséra Andrzeje Wajdy, kterou pro něj tvůrci připravili v Gdaňsku, byl podle polských médií spokojený. Zkritizoval jen výkon hlavního hrdiny. #foto2
"Uteklo to rychle, nenudil jsem se. Nic o svém životě bych neopravil," řekl po promítání v rozhovoru pro Radio Gdaňsk. Jen hlavní hrdina, kterého ztvárnil herec Robert Wieckiewicz, podle něj působí moc jako fanfarón.
"Příliš mi to nesedí... Nebyl jsem takový chvástal, tak domýšlivý," komentoval Walesa stručně.
Výhrady měl i k výběru některých událostí, o nichž snímek vypráví. Teď je prý jen zvědavý, zda film bude "čitelný" pro diváky v Polsku i v zahraničí.
Wajdův nejtěžší film
Snímek "Walesa. Člověk z naděje" se sedmaosmdesátiletý Wajda rozhodl natočit už před pěti lety. Světově uznávaný tvůrce několikrát prohlásil, že je to "nejtěžší film" jeho více než 55leté filmařské kariéry.
Ke zfilmování příběhu nositele Nobelovy ceny míru jej nicméně přiměl obdiv k bývalému elektrikáři z gdaňských loděnic, který v čele opozičního odborového hnutí Solidarita výrazně přispěl ke zhroucení komunistického režimu. Wajda jej považuje za "výjimečného hrdinu", který je však mnohdy terčem útoků a výsměchu. #foto4
"Je třeba, aby ten film vznikl. Nemůže však uspokojit všechny," řekl režisér o snímku. Sám Walesa do práce filmařů nijak nezasahoval, i když jej k tomu prý Wajda nabádal.
"Osvobodil naděje o svobodě"
Film mapuje dvě desítky let Walesova života. Jednou ze scén je slavné vystoupení polského prezidenta v americkém Kongresu, které zahájil slovy "My, národ".
Děj se odehrává v letech 1970 až 1989, zdaleka ale není jen o politické činnosti předáka polských odborů. Vypráví spíš o životě rodiny, která se potýká s běžnými starostmi.
"Je to vyprávění o muži, otci, prostém dělníkovi, který osvobodil naděje o svobodě, skryté v srdcích milionů lidí," říká Wajda. Dotýká se i kontroverzních momentů ze života politika, jako byla Walesova údajná spolupráce se státní bezpečností.
Kritici se bojí
V Polsku snímek vzbuzuje - slovy polských novinářů - "krajní emoce". Vnuk známé opoziční aktivistky Anny Walentynowiczové Piotr například prohlásil, že na film nepůjde, i kdyby se povedl a měl úspěch. "Babička dbala o to, aby její obraz nebyl spojovaný s Walesou," řekl v rozhovoru pro deník Super Express. #foto3
Walentynowiczová se účastnila stejných událostí jako bývalý prezident a podle svého vnuka by byla proti tomu, jak se zveličuje Walesův význam.
Obavy o osud filmu má polský filmový kritik Tomasz Raczek. Podle něj jde o velmi rizikové téma, neboť se týká žijícího hrdiny, který je navíc "nesnadný a nejednoznačný". Problém vidí také ve vysokém věku režiséra. "Velmi se tohoto filmu bojím. Kdyby se mu (Wajdovi) podařilo udržet kvalitu, kterou od něj očekáváme, byl bych šťastný," řekl podle listu Rzeczpospolita.
Spokojený syn
Jaroslaw Walesa, europoslanec a syn bývalého prezidenta, je nicméně se snímkem nadmíru spokojen. Ačkoli byl původně proti jeho vzniku, v rozhovoru pro Radio Gdańsk po projekci uvedl, že "film otce zlidšťuje".
"Skutečně to není pomník," popřel spekulace o tom, že Wajda pojal Walesův příběh "příliš pateticky". "Je tam velmi silná rodinná zápletka, pěkné scény s mými rodiči," ocenil. Dodal, že otci se nelíbil třeba nepořádek v kuchyni, kde se herečka Agnieszka Grochowská, která hraje Walesovu ženu Danutu, objevuje při snídani v neuklizené kuchyni.
Tvůrcům vytkl, že "v jeho domě byl vždycky pořádek".
Snímek natočený podle scénáře Janusze Glowackého, žijícího převážně v zahraničí, bude mít světovou premiéru 28. srpna na festivalu v Benátkách. Později se představí na festivalech v Torontu a ve Gdyni. V polských kinech se začne promítat 4. listopadu.