Amsterdam - Kontroverzní film kontroverzního autora na téma nebezpečí islamizace Evropy se zatím promítat nebude. Nizozemská vláda se postavila proti. Bojí se nepokojů.
V pátek ho hodlal představit divákům pravicový politik a vůdce Strany pro svobodu Geert Wilders. Protesty íránských politiků, nizozemských muslimů a zděšení místních politiků ho však přiměly k ústupkům.
Premiéra desetiminutového filmu, ve kterém je Korán představen jako kniha podporující "netoleranci, násilí a terorismus", byla odsunuta o dva týdny.
Skončí film na internetu?
Pokud by však nizozemská televizní stanice Nova chtěla od vysílání filmu nakonec odstoupit, je Wilders rozhodnut zveřejnit jej na internetu. Okamžitě.
"Tím filmem se snažím dokázat nejen pomocí slov, ale také obrazy to, co si přesně myslím," řekl Wilders, který je už několik let pod policejní ochranou v obavách, že by jej mohl potkat stejný osud jako režiséra Thea van Gogha.
Ten v roce 2004 zaplatil životem za natočení krátkého snímku Submission, v němž se pranýřovalo násilí páchané muslimy na ženách.
Stejně jako tehdy van Gogh dostává i Wilders stovky výhrůžek a před hrozbou ze strany radikálních islamistů ho varoval již i Národní protiteroristický koordinátor Tjibbe Joustra. Narozdíl od bezstarostného bouřliváka van Gogha však Wilders policejní ochranu neodmítá.
Wilders: Zastavme vlnu islamizace
O své pravdě Wilders nepochybuje. "Lidé, kteří film uvidí, zjistí, že Korán vede k destrukci všeho, za čím si my na Západě stojíme, což je respekt a tolerance," prohlásil Wilders v rozhovoru pro americkou televizi FOX News. "Vlna islamizace se žene Evropou. Musíme být mnohem silnější."
Protestům ze strany místních politiků nerozumí.
"Kdybych prohlásil, že budu dělat film o fašistickém charakteru bible, došlo by také na krizové zasedání bezpečnostních sil?" ptal se Wilders v deníku Volkskrant a jeho slova ocitoval také britský Independent.
"Dostal bych tolik výhrůžek smrtí jako nyní, když jsem řekl, že film je o Koránu? Určitě ne," dodal.
Na vládu se obrátili íránští politici
Na protesty, které by mohly Evropu zachvátit po odvysílání filmu, upozornil vládu premiéra Balkenendeho i předseda íránského výboru pro národní bezpečnost a zahraniční politiku Aladin Borudžerdí.
"Pokud k tomu (=odvysílání filmu) dojde, obrátí se poslanci na íránskou vládu, aby přehodnotila svůj vztah k Nizozemsku," citovala jeho slova agentura IRNA.
Premiér Jan Peter Balkenende proto veřejně prohlásil, že se obává, že film bude přílis útočný a "povede k reakcím, které by mohly ohrozit veřejný pořádek, bezpečnost a ekonomiku".
"Nizozemí má dlouhou tradici svobody slova, náboženství a životního stylu," dodal. "Současně vyznáváme respekt a toleranci, takže urážení určité skupiny lidí zde nemá místo," řekl Balkenende.
Ve snaze snížit napětí se vláda dokonce rozhodla upustit od již odsouhlaseného plánu na zákaz nošení burek. Více ČTĚTE ZDE