Z masy bahna bylo zatím vyproštěno 20 živých lidí a 72 mrtvých. Pohřešuje se dalších téměř tisíc lidí, včetně učitelů i žáků zakladní školy.
Naděje na záchranu dalších obyvatel obce, která nyní leží pod deset metrů vysokou vrstvou bahna, je mizivá. Někteří lidé dostali po páteční katastrofě SMS zprávy od svých příbuzných, uvězněných v bahně. S přibývajícími hodinami ale klesá šance na to, že zavalení vesničané přežili.
Z vesnice nic nezbylo
Náčrty toho, jak mohla vesnice vypadat, moc nepomohly. Skutečnost, že tady ještě před dvěma dny stála vesnice, totiž naznačuje jen máloco.
Pátrání v oblasti dnes komplikuje silný liják, který vyvolal další sesuv nestabilního terénu na blízkém pohoří. Z hory, která se bortí, se podle jednoho pilota nadále sesouvá terén a kameny. Páteční katastrofu vyvolaly dva týdny trvající husté lijáky.
Nalezená těla jsou okamžitě ukládána do hrobů, aby se předešlo rozšíření epidemií.
V sousedství Guinsauganu bylo evakuováno jedenáct vesnic, které leží v oblasti, kde za poslední dva týdny napadalo 68 centimetrů dešťových srážek. Nad oblastí byla vyhlášena bezletová zóna z obavy, aby vrtulníky nevyvolaly další sesuvy.
Ze světa míří pomoc
Do postižené oblasti směřuje pomoc z různých částí světa. Mezinárodní výbor Červeného kříže chce shromáždit dva miliony švýcarských franků (přes 36 milionů Kč) na nákup dočasných příbytků, zdravotnického materiálu a domácích potřeb.
Na filipínský ostrov Leyte byly vyslány letouny s vodou a potravinami, pátracími psy a s vybavením pro záchranné týmy. Směřují tam také dvě americké válečné lodě se 17 vrtulníky a tisícovkou námořníků na palubě.
OSN uvolnilo na pomoc 50 tisíc dolarů (milion korun) a vysílá svoje týmy s léky a potravinami až pro 10 tisíc lidí, bezprostřední pomoc ve výši milionu australských dolarů (17,5 milionu korun) slíbila také Austrálie, Japonsko čeká na konkrétní požadavky filipínské vlády.#reklama