Fico vyhrál, chce levicovou vládu

Tomáš Fránek
18. 6. 2006 8:05
Bratislava /Od našeho zpravodaje/ - Všechny hlasy jsou sečteny a je definitivní, že slovenské volby vyhrál opoziční Smer Roberta Fica. Uvnitř: Otázky a odpovědi a Reportáž.

Po sečtení hlasů ze všech volebních okrsků má 29,14 %, což je padesát křesel v parlamentu a jeho šéf Robert Fico už prohlásil, že sestaví levicovou vládu.

Neřekl však s kým, na otázky novinářů odmítl odpovídat. Většinu v parlamentu získá opozice, Smer má společně se Slovenskou národní stranou a HZDS 85 poslanců, pravicové strany pak 65 křesel.

Druhá SDKÚ premiéra Mikuláše Dzurindy sice v průběhu nočního sčítání posilovala, ale bude mít jen 18,35 procent. Téměř stejný počet hlasů na dalších místech má Slovenská národní strana (11,7 %)a Strana maďarské koalice (11,68 %).

HZDS a KDH na dalších místech mají kolem osmi a půl procenta hlasů. Žádná jiná strana by se do parlamentu zatím nedostala.

Kdo bude vládnout, stále není jasné. Předběžné výsledky dávají možnost sestavit šest různých koalic.

Dzurindův tým končí 

Dzurindova vládní pravicová strana získá více, než podle předvolebních předpovědí měla. Ale nemá s bývalými partnery v koalici dost hlasů na to, aby sestavila kabinet.

Předseda Smeru Robert Fico v první reakci na výsledky dnes časně ráno uvedl, že jeho strana chce vládu s levicovým programem. Neupřesnil ale, které strany osloví pro vytvoření koalice, pokud ho prezident podle očekávání pověří sestavením nové vlády. "Je to obrovská šance, že Slovensko bude solidárnější a spravedlivější, protože výsledek... zajišťuje, že program nové vlády bude orientován doleva," řekl Fico.

Fico zpíval hymnu

Po setkání s novináři, kteří na něj přes sídlem strany čekali celou noc, začal Fico s dalšími představiteli Smeru před stranickou centrálou na oslavu vítězství zpívat lidové písně a poté i slovenskou hymnu.

SDKU vítězství svého hlavního rivala uznala a naznačila, že míří do opozice. Tam chce dál úzce spolupracovat s křesťanskými demokraty (KDH) a Stranou maďarské koalice (SMK) a bránit reformy. "Mám zájem na politické a programové kontinuitě," řekl Dzurinda. "Společně máme slušnou sílu," konstatoval.

Zástupci pravicových stran vylučují, že by chtěli nějak dohodnout s vítězným Ficem.

Nacionalista Slota už řekl, že chce s Ficem o vládě jednat a hned po zveřejnění odhadů zaútočil na Stranu maďarské koalice (SMK). Situaci v Nitranském kraji, kde má SMK největší podporu, označil za podobnou jako je v Kosovu.

Kde je Mečiar?

Mečiar zaznamenal svůj nejhorší volební výsledek, poprvé volby nevyhrál a ztratil téměř polovinu voličů. Nepřišel ani po zveřejnění odhadů do centrály strany, jeho místopředsedové jsou ale přesvědčeni, že HZDS bude jednat o vstupu do vlády.

Podle Ústřední volební k volbám přišlo necelých padesát pět procent voličů - to je výrazně méně než před čtyřmi roky, kdy hlasovalo asi 70 procent Slováků.

Nejvážnější incident se odehrál v Banské Bystrici, kdy na jednu z volebních místností někdo ve dvě hodiny odpoledne čtyřikrát vystřelil ze vzduchovky, střelec poškodil sklo na budově. Pátrá po něm policie.

Předvolební plakáty jsou na Slovensku vylepené takřka u každé cesty.
Předvolební plakáty jsou na Slovensku vylepené takřka u každé cesty. | Foto: Tomáš Fránek

Přečtěte si reportáž zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz z míst, kde Slováci volí
Reportér Tomáš Fránek se ohlásil z Nového Mesta nad Váhom  

O čem volby rozhodovaly? Například, zda zůstane v platnosti rovná daň, budou se dál platit poplatky u lékařů nebo jestli definitivně skončí kariéra některých politiků, kteří zemi vedou od vzniku samostatného státu.

Deník Aktuálně.cz se na tyto i další důležité otázky pokusil najít odpověď. Čtěte dále

Kdo volby vyhraje?

Foto: Reuters

S téměř stoprocentní jistotou Robert Fico se svou stranou Směr hlásící se k sociální demokracii. Právník, označovaný za levicového populistu, který mluví o Slovensku především jako o vykradené zemi plné chudých lidí, tak bude první na řadě při sestavování vlády.

Kdo vytvoří vládu?

Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda | Foto: Reuters

S kým chce Fico jednat, už jasné není. V předvolební kampani se k tomu odmítal vyjadřovat, na její závěr pak začal mluvit o tom, že vznikne koalice složená z opozičních i vládních stran. Koho tím ale myslí, Fico neřekl.

Těžko se ale dohodne s premiérem Mikulášem Dzurindou, kterého označuje za lháře a podvodníka, Straně maďarské koalice zase vzkázal, že potřebuje jít do opozice. Zbývá tak pouze Křesťanskodemokratické hnutí, které ale valné nadšení z Ficova vítězství nejeví.

Spojí se vítěz s Mečiarem a nacionalisty?

Foto: www.slota.sk

Nejhorší variantou i z mezinárodního hlediska by bylo spojení Fica s Mečiarovým HZDS a Slotovými nacionalisty. To by byla vládní koalice podobná té, která vládla Slovensku do roku 1998 a zavlekla zemi do mezinárodní izolace a ekonomických problémů.

Fico se zatím jednoznačně od Slovenské národní strany nedistancoval, s jejím šéfem Slotou nyní vystupoval na společných tiskových konferencích. Pouze několikrát zopakoval, že chce mít mezinárodně uznávanou vládu.

Má pravice šanci vládnout dál?

Ve hře je kvůli rostoucím preferencím Dzurindovy SDKÚ také možnost, že Fico jako vítěz voleb vládu nesestaví. Jenže pravice nemá dostatek hlasů na sestavení koalice podobné té, jaká vládne zemi nyní. I tady budou jednání obtížná, především křesťanští demokraté Dzurindu příliš nemilují.

Skončí Mečiar definitivně v politice?

Jisté je to, že poprvé Mečiarovo HZDS volby nevyhraje, a že pro velkou část politiků je jako partner Mečiar nepřijatelný. Jedinou nadějí Mečiara je úspěch Fica a to, že se nedokáže domluvit se žádnou z vládních stran.

Skončí politická kariéra premiéra Dzurindy?

Na Slovensku má Dzurinda na rozdíl od zahraničí více odpůrců než příznivců. Sám říká, že pokud by měl být překážkou sestavení vlády, která by pokračovala v reformách nebo zabránila vzniku levicově nacionalistické koalice, dá v jednání přednost jiným členům SDKÚ. Objevily už se spekulace o tom, že Dzurinda by mohl být dalším slovenským prezidentem.

Je Fico nevypočitatelný populista?

Fico je velmi dobrý a přesvědčivý řečník, tvrdý kritik pravicové vlády, jako politik je ale nečitelný. V mnoha oblastech místo jasného programu nabízí negativní hesla bez toho, aby jasně řekl, co udělá jeho strana, až bude u moci.

Není to uhlazený sociální demokrat typu Tonyho Blaira, kritizováním všeho ale dokázal přetáhnout voliče HZDS. V poslední době se snaží vystupovat jako politik, který se umí a chce dohodnout a je schopen ústupků ve prospěch Slovenska.

Zůstane zachována rovná daň?

Foto: Aktuálně.cz

Robert Fico ještě před čtyřmi roky tvrdil, že je pro zavedení rovné daně, nyní je jejím největším odpůrcem. A pokud dostane dost hlasů, aby svoje plány prosadil, rovná devatenáctiprocentní daň má opravdu na kahánku. Kromě něj však její zrušení neprosazuje žádná velká strana.

Fico chce snížit DPH na potraviny, chce více zdaňovat velké firmy a banky, mluví o zavedení milionářské daně. Přesto, že existují oficiální výpočty renomovaných odborníků, podle nichž daňové plány Směru přinesou maximálně stovky milionů, Fico mluví o desítkách a až stovkách miliard korun.

Zavede Slovensko rychle euro?

Na rubu slovenské jednoeurovky bude stejně jako na minci dvojnásobné hodnoty slovenský dvojkříž na trojvrší
Na rubu slovenské jednoeurovky bude stejně jako na minci dvojnásobné hodnoty slovenský dvojkříž na trojvrší | Foto: Národná banka Slovenska

Jednodušší je to s otázkou přijetí eura v roce 2009, jak si to naplánovala pravicová vláda. S tím souhlasí všechny důležité strany. Podle odborníků ale hrozí nebezpečí, že v případě vzniku levicové vlády dojde ke zvyšování schodku veřejných financí a Slovensko nebude schopno plnit kritéria pro vstup do eurozóny.

Zruší se poplatky ve zdravotnictví?

Foto: Aktuálně.cz

Když má Fico vyjmenovat svoje hlavní priority, tak má jasno: kromě zrušení rovné daně chce okamžitě po nástupu do vlády rušit poplatky ve zdravotnictví. Co chce se špatným stavem zdravotnictví udělat a jak nahradí miliardový výpadek po zrušení dvaceti a padesátikorunových plateb, už ale příliš jasně neříká. Většina slovenských politiků je navíc pro zachování poplatků.

Bude zavedeno školné?

Školné sice nemá ani jedna strana přímo ve svém programu, Mikuláš Dzurinda ale několikrát zopakoval, že by jeho zavedení školství prospělo. Prosadit ho ale bude velmi obtížné. Fico řekl, že to nikdy nepřipustí.

Změní se vztahy Slováků s Maďary a Čechy?

Premiér Jiří Paroubek a předseda slovenské strany SMER-Sociálna demokracia Robert Fico se 7. dubna na pražském Žofíně zúčastnili diskusního ekonomického fóra nazvaného Česká republika na cestě k prosperitě.
Premiér Jiří Paroubek a předseda slovenské strany SMER-Sociálna demokracia Robert Fico se 7. dubna na pražském Žofíně zúčastnili diskusního ekonomického fóra nazvaného Česká republika na cestě k prosperitě. | Foto: čtk

Vyhrocení sporů mezi maďarskou menšinou a slovenskými nacionalisty je pravděpodobné, neboť ti znovu usednou v parlamentu. Toho využívají i maďarští nacionalisté.

Vztahy s Českem budou bezproblémové i nadále, a to přesto, že si v předvolební kampani politici především z ČSSD neodpustili několik konfrontačních vyhlášení. Fico i pravicoví politici stále považují Česko za nejbližšího partnera a nechtějí na tom nic měnit.

Zůstanou Slováci spojencem USA?

"Neexistuje jenom západ, ale taky sever, východ a jih," říká Fico, podle kterého je Slovensko jenom poslušným Spojencem spojených států a zanedbává vztahy se zeměmi v Africe nebo v Asii. Fico v premiérském křesle tak bude pro spojence Slovenska mnohem méně čitelnější partner než uznávaný Dzurinda. A to taky proto, že chce stáhnou slovenské vojáky z Iráku.

 

Právě se děje

Další zprávy