Fico to oznámil včera večer po jednání vedení strany s tím, že jde o jasné a jednomyslné rozhodnutí. Smer má v nové vládě získat jedenáct křesel, tři ministerská místa má získat Slovenská národní strana, dvě pak Mečiarovo HZDS. Smer získá silová ministerstva a také křeslo ministra zahraničních věcí, SNS má dostat školství, HZDS zase spravedlnost.
Vladimír Mečiar a ani Ján Slota nemají být členy nové vlády, zůstanou řadovými poslanci. O tom, kdo přesně obsadí ministerská křesla, se má dál jednat.
Co zahraničí?
Právě koalice Smeru s HZDS a Slovenskou národní stranou vedenou žilinským primátorem Jánem Slotou je označována za nejhorší možnou variantu jak pro to, jak se bude či nebude na Slovensku pokračovat v reformách, tak z hlediska mezinárodního postavení země.
Mečiar totiž v devadesátých letech zavedl zemi do mezinárodní izolace, Slotovi nacionalisté svůj program zase založili především na útocích na maďarskou menšinu na Slovensku, strana má pověst radikálních extremistů. Její šéf Slota, jediný výrazný politik této strany, proslul kromě útoků na Maďary taky urážkami homosexuálů.
Fico ve Slovenské televizi na otázku, zda se nebojí mezinárodního přijetí vlády, neodpověděl, jenom několikrát zopakoval, že jde o nejlepší variantu pro to, aby Smer mohl splnit svůj levicový program.
Infobox
Rozdělení parlamentu
Strana Počet křesel Smer 50 SDKÚ 31 SNS 20 SMK 20 HZDS 15 KDH 14Čtyři varianty vlády
1. Smer, Slovenská národní strana, HZDS 2. Smer, HZDS, Strana maďarské koalice 3. Smer, Strana maďarské koalice, Křesťansko demokratické hnutí 4. SDKÚ, Strana maďarské koalice, Křesťansko demokratické hnutí, HZDSPodle politologa Samuela Abraháma si Slovensko takovou vládní koalici nezaslouží. "Nikdy se o ní před volbami nemluvilo a kdyby ano, tak by Fico tolik hlasů nedostal," uvedl.
"Masky spadly. Buď je Fico tak naivní, což by samo o sobě bylo na pováženou, nebo si neuvědomuje, že se Slovensko ocitlo v Evropské unii, což je ještě horší, a nebo si myslí, že jeho vybraní koaliční partneři a zvláště SNS jsou přijatelní, a to je úplně nejhorší," uvedl Jean-Michel De Waele, politolog z Institutu evropských studií na Svobodné bruselské univerzitě. Na budoucí vládní koalici reagovala také slovenská koruna, ta oslabila o dvacet pět haléřů.
Nové vládní koalici příliš nefandí ani slovenské média. "Řečeno bez servítků: vláda Smeru, SNS a HZDS bude primitivní. A nejen proto, že se opírá o jednoho populistu, jednoho lháře a jednoho opilce," napsal deník Pravda.
A je jasné, že Fico bude mít dostatek síly na to, aby v zemi už neplatila jedna, devatenáctiprocentní, rovná daň, ale aby byly zavedeny dvě daňové sazby. Fico dnes uvedl, že nová vláda bude dodržovat všechny mezinárdní závazky země včetně dodržení práv národnostních menšin. Slíbil také, že se vláda zaměří na udržení ekonomické růstu země a také kritérií pro přijetí eura v roce 2009.
"Jsme velmi rádi, že se naplnil cíl naší strany vstoupit do vlády, a že tak můžeme přispět k pokroku Slovenska," řekl agentuře SITA místopředseda HZDS Milan Urbáni. Prohlásil také, že bude podporovat zahraniční investice a že podnikatelé z jeho strany nemusí mít obavy.
Změna na poslední chvíli
Smer od kontroverzního spojení nepřesvědčilo ani to, že na poslední chvíli se o místa ve vládě přihlásilo Křesťanskodemokratické hnutí, které chtělo do vlády se Smerem a Stranou maďarské koalice. KDH se rozhodlo až po deseti dnech od voleb; do dneška se o to, zda jít do vlády nebo opozice, vedení strany přelo.
"Obávám se, že tato vláda přinese na Slovensko možná i napětí a určitě bude problémem i v zahraničí," uvedl šéf Strany maďarské koalice Béla Bugár, podle kterého jeho strana udělala vše, aby takové koalici zabránila.
V opozici tak skončí všechny strany, které se v minulých letech podílely na reformách včetně Mikuláše Dzurindy a jeho SDKÚ.
Dzurinda se ještě včera snažil přesvědčit pravicové strany, aby vytvořily většinou koalici společně s Mečiarovým HZDS, proti se ale postavili křesťanští demokraté.