Chvíli se mohlo zdát, že Ficův kabinet přečká období nestability a udrží se i přes chatrnou většinu v parlamentu. Trojice poslanců zvolených na kandidátce vládní Slovenské národní strany kolem Rudolfa Huliaka odmítá sice hlasovat s koalicí, na začátku prosince však nakonec podpořila státní rozpočet.
Premiér Fico si většinu pro zákon roku pojistil schůzkou s rebely ještě před hlasováním. Slíbil jim naplnění jejich požadavků na změnu rozpočtu v podobě vyčlenění peněz pro rybáře, včelaře a myslivce.
Ficova vláda složená ze strany Směr, Hlas a Slovenské národní strany má bez tří rebelujících poslanců v 150členném parlamentu už jen nejtěsnější možnou většinu 76 poslanců. Od plánů koalice se ale poslední dny vzdaluje i další skupinka zákonodárců, tentokrát z druhé nejsilnější vládní strany Hlas. Revolta se soustředí kolem poslance Hlasu Samuela Migaľa. Ten se přestal účastnit zasedání poslaneckého klubu, podle jeho šéfa Róberta Puciho tím porušuje dohody klubu.
Vládní lídři uklidňovali ještě po Huliakově vzpouře situaci slovy, že má vláda stále těsnou většinu. Nyní už to ale nemusí platit, protože vzbouřených zákonodárců přibývá. Význam Migaľovy vzpoury se ukázal ve středu, když poslanec nebyl ochotný hlasovat o usnesení, na kterém velmi záleží samotnému premiérovi.
Fico chtěl odsoudit údajné šíření nenávisti a radikalizace na opozičních protestech ze 17. listopadu. Na dotaz, zda by usnesení podpořil, odvětil stručné "ne". Koalice musela jednání odložit. "Toto je další důkaz, že takto se nedá vládnout," řekl o dění v parlamentu lídr opoziční strany Progresivní Slovensko Michal Šimečka. "Pojďme potom diskutovat o předčasných volbách," dodal.
"Středa měla být předvánočním vyvrcholením mobilizace voličů Směru a koalice na obviňování opozice, že po květnovém atentátu na premiéra nepřestává šířit nenávist," píše k tomu slovenský deník SME. Zároveň se takto Směr podle deníku chtěl posílit. Se zvýšením daní od příštího roku klesla podpora strany nejvíce od parlamentních voleb.
O odsouzení opozičních protestů se nakonec ani nejednalo. Poslanec Migaľ k revoltě prohlásil, že vláda potřebuje sebereflexi, aby mohla dál fungovat. Kritičtí poslanci Hlasu se podle něj postaví jen za návrhy, které vychází z programu vlády a koaliční smlouvy.
Kromě usnesení k protestům vzbouření poslanci Hlasu odmítli podpořit i návrh svého stranického ministra zdravotnictví Kamila Šaška. Zákon má pod hrozbou trestu vězení přinutit nespokojené lékaře pracovat v nemocnicích navzdory tomu, že hromadně podali výpovědi. Přistoupili k nim po sporu s vládou o platy a o naplnění dalších svých požadavků. Zákon parlamentem nakonec i přes odpor poslanců prošel, a to 74 hlasy. Migaľ a Radomír Šalitroš byli proti. Další poslanec Hlasu ze skupinky vzbouřených Ján Ferenčák pro něj ale nakonec hlasoval.
Kabinet Roberta Fica během celého prvního roku vládnutí čelil kritice za neřešení problémů ve zdravotnictví. Například v únoru rezonovala v médiích situace na oddělení jednotky intenzivní neonatologie Dětské fakultní nemocnice v Košicích. Tamní primářka Vanda Chovanová pro Denník N popsala, že se k inkubátorům dostávají holubi, netopýři nebo hmyz a také profukuje a zatéká pod okny. Stát ale situaci neřešil. Nezisková organizace Malenka pak založila občanskou sbírku a peněžní pomoc nakonec odsouhlasila i vláda.
Slovensko už v minulosti kvůli stavu zdravotnictví zažilo hromadný odchod lékařů z nemocnic. V roce 2011 za vlády premiérky Ivety Radičové výpověď podalo 1200 lékařů. Historie se opakovala i o jedenáct let později, kdy k výpovědi přikročilo 2100 lékařů. Letos podalo výpovědi 3300 lékařů z celkových zhruba šesti tisíc ve slovenském zdravotnictví.
Problémy, které koalici dělají rebelující poslanci, ale nejsou jen otázkou posledních dnů. "Skupina poslanců strany Hlas dokázala zablokovat současné návrhy koalice díky tomu, že využívá už dva měsíce trvající vzpouru trojice kolem Huliaka," připomíná deník SME. Odlišný názor oproti zbytku koalice měla skupina přitom už v létě, když odmítli podpořit odvolání Michala Šimečky z funkce místopředsedy parlamentu.
Koncem října zase zvažovali, že se nepostaví za ministryni kultury za SNS Martinu Šimkovičovou při pokusu opozice o její odvolání. Nakonec ji však podrželi.