Bratislava - Ve víkendových obecních volbách na Slovensku byla podle dosud neoficiálních výsledků nejúspěšnější opoziční levicová strana bývalého premiéra Roberta Fica Směr.
Primátoři s její podporou stanou v čele pěti z osmi krajských měst; pravice přitom po létech přijde o primátora ve své tradiční baště - hlavním městě Bratislavě. Strany vládní koalice pravého středu, kterou vede premiérka Iveta Radičová a prosazuje výrazná úsporná opatření, si v sobotní významné zkoušce voličských nálad připsala spíše skromné úspěchy.
Vášáryová v metropoli neuspěla
Slovenskou metropoli povede nezávislý kandidát Milan Ftáčnik, kterého Směr-SD podporoval.
Někdejší ministr školství porazil největší soupeřku, někdejší diplomatku a poslankyni za nejsilnější vládní Slovenskou demokratickou a křesťanskou unii-Demokratickou stranu (SDKU-DS) Magdu Vášáryovou. Na rozdíl od Česka volí Slováci primátory a starosty přímo.
Kandidát Směru-SD Richard Raši vystřídá také pravicového primátora v druhém největším městě Košicích. Strany vládní koalice ovládly pouze Trnavu a Banskou Bystricu, v Prešově obhájil primátorskou funkci nezávislý kandidát Pavel Hagyari. Výsledky hlasování by ještě dnes měla potvrdit ústřední volební komise.
Podle posledních odhadů přišla k urnám téměř polovina zapsaných voličů. Volební účast by tak mohla být o málo vyšší než před čtyřmi lety.
Opakování Česka
Sobotní volby do obecních zastupitelstev byly testem pro vládu Ivety Radičové, která se ujala moci po červnových parlamentních volbách. Ty přinesly nejvíce hlasů Ficovu Směru. Expremiér však po volbách nenašel koaličního partnera, a vlády se proto ujala koalice čtyř stran pravicového a liberálního zaměření.
Na Slovensku tak vznikla podobná situace jako v Česku, kde sice volby v květnu vyhráli sociální demokraté, ale vládu sestavily formace pravého středu. Také čeští voliči pak šli na podzim volit obecní zastupitelstva a část senátorů, přičemž zřetelně posílila ČSSD.
Slovenský kabinet Ivety Radičové prosazuje program úsporných opatření, který má brzdit zadlužování země. Vláda chce příští rok snížit veřejný deficit z letos předpokládaného 7,8 procenta hrubého domácího produktu na 4,9 procenta. Do roku 2013 by pak měl klesnout na tři procenta HDP.
Balíček zahrnuje kromě dočasného zvýšení daně z přidané hodnoty i růst některých spotřebních daní. Ministerstva a státní úřady by měly snížit své výdaje v průměru o deset procent. Lidé už také nebudou moci například pobírat starobní důchod a zároveň pracovat ve veřejné správě. Radičová také oznámila, že ve výdajích se seškrtá nejméně 900 milionů eur, zejména snížením mezd ústavních činitelů a zefektivněním veřejných zakázek.