Setkáním prezidenta s šéfem strany Smer, která bude mít nejsilnější zastoupení v nové Národní radě, oficiálně začala vyjednávání o vytvoření vlády.
"Prezident mě informoval, že mě po setkání s předsedy dalších stran zastoupených v parlamentu požádá o sestavení vlády," řekl Robert Fico po jednání s Ivanem Gašpraovičem.
Oficiální oznámení prezidenta se očekává ještě dnes.
Co je podvod?
Jak bude šéf Smeru při jednání postupovat, zatím není jasné. Fico zůstává velmi tajemný, opakuje, že chce mít vládu, ve které se Smeru podaří prosadit priority strany týkající se daní nebo zdravotnictvi a nebude mít pravicový program.
"To by byl podvod na voličích, kteří nám dali hlas," řekl Fico. A za nejtěžší označil možnou spolupráci se svým největším konkurentem, Mikulášem Dzurindou a SDKÚ.
Přečtěte si profil vítěze slovenských voleb
Jisté je, že Fico nebude hned vyjednávat s Vladimírem Mečiarem. Ten totiž poté, co byl oznámen nejhorší výsledek HZDS v historii, zmizel a podle lidí z vedení strany se objeví na veřejnosti až ve středu - potřebuje si údajně odpočinout.
Podle politologů by ale prvními oslovenými partnery Smeru k jednání mohli být politici z Křesťanskodemokratického hnutí a Strany maďarské koalice. Tedy stran, které byly a jsou členy nynější vládní koalice. Politologové možnou koalici Smeru, KDH a SMK označili za jednu z nejlepších možných variant.
KDH se začíná mírnit
Křesťanskodemokratické hnutí už také zmírnilo původní slova svého místopředsedy Daniela Lipšice, který v neděli nad ránem uvedl, že si spolupráci se Smerem nedovede představit. Jednání se Smerem nevyloučila ani maďarská koalice, chce ale prosadit pokračování reforem.
Svoji představu o tom, kdo má být ve vládě, už zveřejnila také nacionalistická Slovenská národní strana. Ta skončila překvapivě na třetím místě.
Podle šéfa strany Jána Sloty by v zemi měla vládnout koalice Smeru, SDKÚ a právě SNS. "Slovensko potřebuje stabilní vládu," řekl Slota, jenž Fica označil za svého přítele, s kterým politické otázky konzultuje.
A vzájemné signály o možném jednání si vyslali také zástupci SDKÚ a HZDS. Místopředseda HZDS Milan Urbáni uvedl, že si dovede představit spolupráci s Dzurindou. A naopak uvedl, že HZDS nechce být ve vládě se Slotou.
Dzurinda: Radši HZDS než Smer
Dzurinda zase řekl, že program HZDS je pro jeho stranu přijatelnější než to, co prosazuje Smer. Dodal ale, že nezapomíná na staré hříchy strany vedené Vladimírem Mečiarem. Právě podpora HZDS by mohla pomoci pravicovým stranám v pokračování jejich vlády, otázkou je, co bude s Mečiarem.
Povolebními jednáními může zamíchat také to, kdo jednotlivé strany při nich bude zastupovat. V SDKÚ například více preferenčních hlasů než Dzurinda získala ministryně práce a sociálních věcí Iveta Radičová. Ta by mohla být přijatelným vyjednávačem i pro ty politiky, se kterými nevychází Dzurinda.
Politologové se přitom různí, jak dlouho mohou jednání o sestavení nové vlády trvat. Zatímco někteří jsou přesvědčeni, že to bude trvat jen pár dnů, další mluví o několika týdnech.
- Přečtěte si reportáž zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz Tomáše Fránka z míst, kde Slováci volili
- Přečtěte si komentář českého šéfredaktora deníku Pravda Petra Šabaty
Aktuálně cz. se pokusilo odpovědět na základní otázky, jak bude povolební situace na Slovensku vypadat.
Dohodne se Fico s nacionalisty a Mečiarem?
První na řadě je Fico, ten však zatím vůbec nedává odpovědi na otázky, s kým chce jednat. Ale se Slotovými nacionalisty z SNS a HZDS by měl pohodlnou většinu v parlamentu (dohromady by měli 85 mandátů ve stopadestátičlenném palramentu) a mohl nejvíc prosadit svůj program. A například v Žilinském kraji už koalice Smer a SNS vládne.
Předák nacionalistů Slota už v noci několikrát řekl, že chce do vlády, a jednoznačně uvedl, že Fico má být předseda vlády. Fico navíc touží po tom být silným premiérem a tato kombinace by mu to umožnila.
Slota sice také řekl, že s Mečiarem v jedné vládě být nechce, ale i tady mohou Slotovy ambice a případné křeslo ministra vnitra, o které žilinský primátor usiluje, osobní averze překonat.
Na druhou stranu koalice se Slotou a Mečiarem nevyvolá žádné velké nadšení v zahraničí, příliš připomíná koalici, která Slovensku vládla do roku 1998 a zemi dostala do izolace.
Podle politologa Svobodné bruselské univerzity Jeana-Michela De Waela musí Fico počítat s tím, že pokud se spojí se SNS, bude Smer vyloučen z Evropské socialistické strany. "Nedokáži si představit jinou reakci - pro evropské socialisty je nepřijatelné jakékoli spojenectví s krajní pravicí. A toto je fašizující ultrapravice, která navazuje na nepěkné stránky slovenských dějin," uvedl De Waele.
Bude ve vládě pravice?
Fico by se také mohl dohodnout s KDH a Stranou maďarské koalice, i tato kombinace by měla většinu v parlamentu (dohromady 84 křesel). Po ranních slovech místopředsedy KDH Daniela Lipšice je ale jasné, že KDH moc velkou ochotu vládnout se Smerem nemá.
Většinu by v parlamentu měla velká koalice Smeru a SDKÚ (81 mandátů). Tu sice Fico i Dzurinda zatím popírali, ale například ministryně práce a sociálních věcí za SDKÚ Iveta Radičová nyní uvedla, že tuto variantu vyloučit nemůže.
Sestavit vládu by mohly i pravicové strany, i když nebudou mít v nové sněmovně většinu (dohromady SDKÚ, SMK a případně KDH mají 65 křesel). Mohly by totiž na svoji stranu získat poslance HZDS, kteří nebudou chtít Vladimíra Mečiara. Taková koalice by ale byla nestabilní a měla pouze těsnou většinu.
Zůstane zachována rovná daň?
Vše záleží na tom, jaká bude vládní koalice. Síla Smeru v případné vládě s nacionalisty a HZDS může vést k tomu, že Fico prosadí zrušení rovné daně a zavedení vyšších daní pro bohaté.
Proti tomu by mohl být Ján Slota považovaný za jednoho z nejbohatších slovenských politiků. Slota je napojen na podnikatelské kruhy na severu Slovenska, ale - vidina místa ve vládě by jeho odpor proti Ficovým plánům mohla utlumit.
Při dalších variantách sestavení vlád naopak bude muset na kompromisy přistoupit Smer a Fico. Pravicové strany už deklarovaly, že zachování rovné daně je pro ně jednou ze zásadních otázek. Kompromisem by tak mohlo být pouze snížení DPH u potravin a naopak zachování a nebo i možné další snižování daní pro obyvatele, podnikatele a firmy.
I přesto, že pravice nemá dostatek hlasů na většinu v parlamentu, je dost silná, aby případné daňové změny blokovala. "Společně máme slušnou sílu," komentoval volební výsledek Mikuláš Dzurinda.
Co euro a růst hospodářství?
V případě koalice Fico, Mečiar, Slota bude přijetí eura v roce 2009 ohroženo, i když před volbami všechny politické strany s tímto termínem souhlasily. Fico bude totiž potřebovat na splnění svých slibů peníze, a bude tak zvyšovat schodek veřejných financí. Slovensko tak nesplní požadavky na vstup do eurozóny.
Fico dnes uvedl, že chce euro zavést stejně jako pravicové strany, má to však svoje "ale". "Potvrzujeme 1. leden 2009 jako eurodatum, ale v případě, že to nebude pro zemi příznivé, můžeme uvažovat o změně tohoto termínu," citovala dnes Fica agentura Reuters.
Další vládní kombinace by měly přijetí eura v roce 2009 zaručit.
Hospodářství poroste rychle, pravicové vládě se totiž podařilo přilákat velké automobily Kia a PSA, které nyní zahajují výrobu, a to bude mít pozitivní vliv na celé hospodářství. Bude taky klesat nezaměstnanost, firmy nyní vytváří dostatek nových pracovních míst, rozjednány jsou i další velké investice, jako je například příchod společnost Dell.
Fico už dnes ve Slovenském rozhlase uvedl, že jeho vláda chce i nadále podporovat investice, hospodářství je podle něj dobře nastartované.
Jak ve zdravotnictví a školství? Co s chudobou?
Podobná situace jako u rovné daně je i ve zdravotnictví. Pokud bude mít Smer dostatečně silnou pozici ve vládě, může se mu podařit zrušit reformní kroky ve zdravotnictví včetně poplatků za léky nebo návštěvu lékaře. A u této oblasti je zatím jasné, že Smer nechce ustupovat.
Podobné je to i ve školství, podle rozložení sil bude jenom velmi obtížně prosadit školné na vysokých školách, jak to chce Dzurinda a SDKÚ.
Zatímco pravicové strany se více nebo méně úspěšně snažily řešit chudobu především Romů omezením sociálních dávek a motivací k hledání práce, pokud vznikne levicově nacionalistické vláda, je možný návrat k systému vyšších sociálních dávek.
Zhorší se vztahy mezi Slováky a maďarskou menšinou?
Určitě, Slota nevynechá jedinou možnost, aby na maďarské politiky nezaútočil. Snažil se dokonce Stranu maďarské koalice zakázat, na jižním Slovensku je podle něj situace podobná jako v Kosovu. Každá akce vyvolává reakci, a pokud bude chtít Slota prosadit některé kroky na omezení práv Maďarů, může to vést i k radikalizaci jejich politiků. Maďarské koalici se navíc znovu nepodařilo kromě hlasů maďarské menšiny získat výraznější podporu Slováků.
Jaké bude mezinárodní postavení země?
Fico bude chtít určitě prosadit v parlamentu stažení slovenských vojáků z Iráku, tam může získat podporu i SNS a HZDS. Fico bude nyní muset přesvědčovat partnery v Evropské unii i NATO, že je důvěryhodný partner, například jeho prohlášení k situaci v Bělorusku moc nadšení nevzbudila.