Téměř dvě miliardy korun bude stát podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí vánoční příspěvek pro důchodce. A nepůjde o jednorázovou záležitost: 1,7 miliardy slovenských korun mají důchodci dostávat každý rok.
"Nachystali jsme zákon, podle něhož se každý rok bude aktualizovat nařízení vlády, které upraví výši vypláceného příspěvku," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Viera Tomanová.
Důchodci podle kategorií
Vánoční příspěvek se bude pohybovat mezi patnácti sty až dvěma tisíci korun, důchodci jej dostanou v prosinci. Nebude se ale týkat penzistů, kteří pobírají více než deset a půl tisíce korun, důchodců, kteří si přivydělávají, nebo těch, kdo šli do penze předčasně.
Infobox
PŘEČTĚTE SI, CO UŽ STIHLA FICOVA VLÁDA
S vyplacením vánočních příspěvků souhlasí většina ministerstev, resort financí ale do materiálu pro vládu prosadil to, že výdaje na vánoční příspěvek nesmí přesáhnout 1,7 miliardy slovenských korun.
Bývalý ministr práce a sociálních věcí v pravicové vládě Mikuláše Dzurindy Ľudovít Kaník označil vánoční příspěvek důchodcům za krok, který deformuje penzijní systém. Podmínky pro vyplacení vánoční dotace navíc označil za diskriminační.
Vánoční příspěvek je prvním ze zákonů, které mají podle Fica zlepšit sociální postavení lidí v zemi. Vláda slibuje také zvýšení příspěvku pro rodiny s dětmi nebo valorizaci dávek pro nezaměstnané.
Vláda už zrušila část poplatků, které Slováci platili za návštěvu u lékaře nebo pobyt v nemocnici. Kabinet ale zatím neřekl, jak poplatky, které přinášely lékařům a nemocnicím stovky milionů korun, nahradí.
Fico a jeho ministři navíc nyní vytáhli do boje s dodavateli elektřiny a plynu a chtějí dosáhnout snížení cen, zatímco dodavatelé mluví o jejich zvýšení. Fico už proto firmám pohrozil zásahem státu.
Nebudeme rukojmí
"Vláda nebude rukojmím cizích společností. Jsou na cizím území a dostaly majetky poměrně levně a nemůžou se tvářit, že je zajímá jenom to, jak jim rostou miliardové zisky," uvedl Fico.
Spory se nyní vedou o to, kde na splnění všech slibů především v sociální oblasti Ficova vláda vezme peníze. Podle bývalého ministra financí Ivana Miloše bude totiž potřebovat na sliby, které se dostaly do programového prohlášení, minimálně o třicet pět miliard korun více, než je ve státním rozpočtu.
Bohaté sociální výdaje mohou navíc podle opozičních politiků a ekonomů ohrozit přijetí eura v roce 2009. Před tím varoval také guvernér Národní banky Slovenska Ivan Šramko. Podle něj musí vláda přistupovat k výdajům velmi opatrně. "Když se k opatření na zavedení eura přistoupí zodpovědně, stále vidíme jeho zavedení jako reálné," uvedl v deníku Pravda Šramko.
Euro bude
Politici z vládní koalice ale tvrdí, že peníze na bohaté sociální programy budou a přijetí eura, což je jedna z hlavních priorit vlády, ohroženo není.
Ficova vláda už kvůli tomu, že potřebuje peníze na sociální programy, začala škrtat. Ministerstva a další státní instituce musí ještě letos ušetřit přes čtyři miliardy korun, celkem chce do konce roku mít vláda na sociální výdaje k dispozici téměř deset miliard korun.
Celkový schodek slovenských veřejných financí by měl do konce příštího roku klesnout na rovná tři procenta hrubého domácího produktu. V roce 2008 má podíl schodku na HDP klesnout na 2,5 procenta a v roce 2009 na dvě procenta. To by mělo zemi umožnit přijmout euro v roce 2009. Stropy rozpočtových schodků dnes schválila Ficova vláda.
Deficit státního rozpočtu by se měl v roce 2007 snížit na 36,44 miliardy slovenských korun z letošních plánovaných 57,47 miliardy.
Výdajům navíc nahrává i vývoj slovenské ekonomiky, která těží z reforem uskutečněných bývalou vládní koalicí. Ekonomika ve druhém čtvrtletí zrychlila tempo meziročního růstu na 6,6 procenta ze 6,3 procenta za první tři měsíce roku. Na historické minimum klesla v červenci i nezaměstnanost.