Ficova vláda už vyhazuje úředníky

lem, ČTK
4. 8. 2006 10:50
Bratislava - Nová slovenská vláda premiéra Roberta Fica získala důvěru v parlamentu a rázně mění obsazení státních úřadů.
Nová slovenská vláda socialisty Fica žádá v parlamentu o důvěru a má ji zaručenu.
Nová slovenská vláda socialisty Fica žádá v parlamentu o důvěru a má ji zaručenu. | Foto: ČTK

Nová slovenská vláda  premiéra Roberta Fica, která čerstvě získala důvěru sněmovny a může se začít oficiálně vládnout, dává od prvních chvil najevo, kdo je na Slovensku novým pánem. Ještě před hlasováním zrušila poplatky ve zdravotnictví, odvolala vedení Fondu národního majetku a dnes večer vyměnil nový ministr vnitra vedení policejního sboru.  Už dříve byli vyměněni šéfové daňového úřadu a Slovenské informační služby.

Čistit se bude i v krajích

"Mám trochu jinou představu o tom, jakým způsobem má fungovat policejní sbor," vysvětlil svůj razantní nástup Robert Kaliňák ze strany Směr-Sociální demokracie.

O funkci od pondělka přijde policejní prezident Anton Kulich, první viceprezident policejního sboru Josef Spišiak a viceprezident Ján Nociar.

Nové vedení policie hodlá představit už příští týden. Ministr Kaliňák se nechtěl zmiňovat o žádných konkrétních jménech, řekl jen, že v novém vedení policie bude pravděpodobně i jedna žena. Personální změny chce provést i na krajských policejních ředitelstvích.

Z trojice odvolaných policejních funkcionářů byl nejvýraznější osobností Jaroslav Spišiak, který se do povědomí veřejnosti zapsal hlavně jako razantní bojovník proti podsvětí. Ve funkci policejního viceprezidenta byl od roku 2001. Po nástupu druhé vlády Mikuláše Dzurindy se o něm mluvilo jako o možném policejním prezidentovi. 

Platby u lékaře se ruší

Ještě před samotným hlasováním o důvěře pak Ficova vláda schválila první nařízení, kterým se ruší platby u lékařů. 

Od září tak nebudou muset nemocní na Slovensku platit 20 korun za návštěvu lékaře a 50 korun za den pobytu na nemocničním lůžku. 

"Pokud jde o poplatek za recept, tam je zapotřebí novelizace zákona," řekl novinářům premiér Robert Fico po schůzce kabinetu. 

Vláda rovněž odsouhlasila poslanecké návrhy zákonů, které zdravotnickým pojišťovnám opětovně stanovují limit na správu ve výši čtyř procent z příjmů a zabraňují exekucím státních nemocnic.

Dzurinda: Rozhodli jste se pro návrat

Programové prohlášení, ve kterém se vláda zavázala výrazně změnit reformy předcházejícího kabinetu, podpořilo 80 ze 135 přítomných poslanců.

Vyslovení důvěry vládě se očekávalo, neboť koalice ve složení Směr-sociální demokracie, Slovenská národní strana a Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko má ve stopadesátičlenné sněmovně pohodlnou většinu 85 poslanců.

Hlasování předcházela dlouhá diskuse, která pokračovala až do dnešních ranních hodin. Opozice v něm vládnímu programu vyčítala zejména všeobecnost, populismus a plánované vyšší výdaje.

Program Ficovy vlády nemá vizi, tvrdil bývalý premiér Mikuláš Dzurinda. Sliby nešetří, není však jasné, kde na ně chce vláda vzít peníze.

"Jde o všeobecné kroky a návrat o pár let zpět," prohlásil bývalý premiér Mikuláš Dzurinda během parlamentní diskuse o vládním programu. "Slovensko má díky reformám a občanům těžké časy utahování opasků za sebou," prohlásil Dzurinda.

Fico si je jistý

Díky pohodlné většině v Národní radě bude mít premiér Fico dostatek prostoru na provedení předem avizovaných změn, které se dotknou především reformy daní, kterou odstartoval již předešlý kabinet.

Podle expremiéra Dzurindy nemá Ficova vláda vizi. Pouze slibuje všechno a všem.
Podle expremiéra Dzurindy nemá Ficova vláda vizi. Pouze slibuje všechno a všem. | Foto: Reuters

Měla by být zavedena nižší sazba daně z přidané hodnoty na léky a zdravotní potřeby. Vláda chce navíc vyšší zdanění lidí s "nadstandardními" příjmy a přirozených monopolů.

Premiér také zopakoval, že se nebudou privatizovat strategické podniky a změny připravuje i ve zdravotnictví a pracovním právu.

Koalice tvořená sociálnědemokratickým Směrem, nacionalistickou Slovenskou národní stranou (SNS) a Hnutím za demokratické Slovensko (HZDS) chce podle slov premiéra dosáhnout "souhry státu a volného trhu".

Ve snaze dodržet hospodářská kritéria pro přijetí eura v roce 2009 tak nezapomíná ani na sociální stát.

 

Právě se děje

Další zprávy