Festival Jeden svět se zaměří na migraci. Chce kultivovat českou debatu o uprchlících

ČTK ČTK
22. 2. 2016 13:57
Přehlídka dokumentů Jeden svět se v Praze koná od 7. do 16. března. Poté se přesune do dalších 32 měst v Česku a do Bruselu. Představí 123 filmů z 62 zemí.
Festival Jeden svět 2016
Festival Jeden svět 2016 | Foto: repro Aktuálně.cz

Praha - Hlavně na migraci a hledání domova se zaměří letošní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Chce ale upozornit i na konflikt na Ukrajině.

Přehlídka představí 123 filmů z 62 zemí.

Osmnáctý ročník se v Praze koná od 7. do 16. března. Poté se přesune do dalších 32 měst v Česku a také do Bruselu. Program v pondělí na tiskové konferenci představili pořadatelé.

"Česká republika mnoho posledních měsíců žije tématem migrace. Vybrali jsme 11 filmů, které se zabývají různými pohledy, důvody útěku, co znamená dostat se například ze Sýrie do Evropy, žít v Evropě a poznávat nové sousedy. Jestli je možné, aby člověk, který utíká, našel nový domov a byl tam šťastný," uvedla programová ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

Pořadatelé věří tomu, že filmy pomohou debatu o migraci a pomoci v Česku kultivovat.

Festival zahájí snímek Žádný člověk není ostrov sám pro sebe. V Praze bude mít mezinárodní premiéru, diváci ho uvidí v hlavní soutěži.

Do Česka ho přijede představit jeho režisér Tim De Keersmaecker. Belgický tvůrce natáčel o migrantech z Tuniska a Ghany na ostrově Lampedusa.

Festivalové filmy se budou promítat v Praze v kinech Lucerna, Světozor, Atlas, Ponrepo, Kino 35, Béla a Evald. Představení budou také v Městské knihovně. Doprovodný program nabídne divácké centrum v Galerii Lucerna.

Předprodej vstupenek odstartuje 29. února. Lístek na filmy, jejichž promítání začíná do 17:00, stojí 70 korun. Pozdější projekce je za 90 korun. Senioři zaplatí 45 korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy