Agenti FBI prohledali soukromou rezidenci Donalda Trumpa. Odnesli několik krabic

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 8. 2022 6:26
Agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) prohledali rezidenci někdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa na Floridě, odkud odnesli několik krabic. Trump vzápětí akci označil za "obležení" a politický útok. Zdroje blízké vyšetřování i Trumpovi uvedly, že věc se týká údajného špatného zacházení s dokumenty Bílého domu včetně utajovaných materiálů.
Agenti FBI prohledali soukromou rezidenci exprezidenta USA Donalda Trumpa.
Agenti FBI prohledali soukromou rezidenci exprezidenta USA Donalda Trumpa. | Foto: Reuters

Prohledání soukromé rezidence Mar-a-Lago bývalého prezidenta, který mimo jiné zvažuje, že se bude v roce 2024 znovu ucházet o úřad, je historicky nevídaný krok FBI a ministerstva spravedlnosti, uvádí server Politico.

Žádný předchozí prezident USA nečelil tak rozsáhlému veřejnému vyšetřování jako právě Trump, jímž se také zabývá speciální parlamentní komise kvůli jeho možnému podílu na výtržnostech v americkém Kapitolu 6. ledna 2021.

"V americké historii doposud nebylo vydané tak významné povolení k prohlídce," uvedl státní zástupce v Palm Beach Dave Aronberg, který případ popsal jako "velkou věc".

Podobně jako v případě událostí 6. ledna se i současné vyšetřování týká chování Trumpa v době, kdy byl nucen po prohraných volbách opustit Bílý dům, konkrétně jeho zacházení s takzvanými prezidentskými záznamy, tedy dokumenty, které měl povinnost předat Národnímu archivu USA.

Podle zákona musí američtí prezidenti poskytnout všechny své dopisy, e-maily a pracovní dokumenty Národnímu archivu. Úřady tvrdí, že Trump mnoho dokumentů nelegálně zničil a jen některé z nich byly "slepeny dohromady", uvádí stanice BBC. Trump již dříve tyto informace označil za "fake news",  nicméně v den zásahu FBI se v médiích objevily fotografie, které údajně dokazují, že některé dokumenty za jeho úřadování končily i v záchodech.

Ani FBI, ani mluvčí ministerstva spravedlnosti prohlídku Trumpovy rezidence nechtějí komentovat a pozadí operace zůstávalo ve středu večer nejasné. Povolení k zásahu nicméně musel schválit soudce, kterého zase vyšetřovatelé museli přesvědčit, že existuje důvodné podezření z porušení zákona a že na místě prohlídky mohou být dodatečné důkazy.

"Tahle vyšetřování podléhají nejvyššímu utajení. Takže je pravděpodobnější, že celý obrázek v dohledné době nedostaneme," komentoval vývoj zpravodajský web Axios.

Vícero informovaných zdrojů deníku The New York Times řeklo, že prohlídka se týkala zacházení s citlivými dokumenty a není spojená s vyšetřováním událostí loňského 6. ledna. Americká média už před měsíci informovala, že po Trumpově odchodu z Bílého domu bylo do Mar-a-Lago převezeno několik krabic s dokumenty, které byly předány Národnímu archivu až s několikaměsíčním odstupem.

Pondělní prohlídka podle zákulisních informací trvala hodiny. Jeden ze zástupců FBI řekl anonymně zpravodajské společnosti BBC, že "bylo odneseno několik krabic" a při prohlídce nebyly vykopnuty žádné dveře. Trump uvedl, že se mu agenti FBI "vloupali" do trezoru.

Proti zásahu v Trumpově soukromém sídle se ve středu v brzkých ranních hodinách SELČ ostře ohradili mnozí zástupci Republikánské strany. "Viděl jsem dost. Ministerstvo spravedlnosti dospělo do neúnosného stavu agresivního politikaření," komentoval případ sněmovní lídr republikánů Kevin McCarthy.

Floridský republikánský senátor Marco Rubio napsal: "Využívání vládní moci k pronásledování politických oponentů je něco, co jsme mockrát viděli v marxistických diktaturách třetího světa". Důkazy o tom, že návštěva FBI u Trumpa byla politicky motivovaná, on ani McCarthy neposkytli.

Bílý dům později novinářům řekl, že se o zásahu dozvěděl až z médií. Prezident Joe Biden nebyl o věci dopředu informován ministerstvem spravedlnosti a "nevěděl o tom", uvedla na pravidelném brífinku mluvčí Karine Jean-Pierreová. "Nikdo v Bílém domě nedostal varování," citovala ji agentura Reuters.

Vyšetřování ve věci Trumpových prezidentských záznamů pokračuje už několik měsíců, zůstávalo ale převážně v pozadí kvůli mediálně zajímavějším zprávám o šetření parlamentní komise k 6. lednu.

Vyšetřování představuje pro Trumpa stále větší veřejné ohrožení; o jeho blízké poradce i vysoce postavené úředníky jeho administrativy v Bílém domě se také zajímala FBI, nebo byli předvoláni, aby svědčili u soudu před velkou porotou.

Kromě vyšetřování událostí kolem prezidentských voleb 2020 a předání moci čelí Trump i několika obviněním z ekonomických trestných činů i sexuálního zneužívání. Jakoukoli vinu popírá.

Video: Agenti FBI prohledali soukromou rezidenci Donalda Trumpa na Floridě

Agenti FBI prohledali soukromou rezidenci někdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa | Video: Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

USA a Korea odpálily čtyři rakety v reakci na balistický test KLDR

Armády Koreje a Spojených států dnes ve směru Japonského moře odpálily čtyři rakety země-země. Informovalo o tom jihokorejské ministerstvo obrany. Šlo podle něho o reakci na úterní test, při němž Severní Korea odpálila balistickou střelu, která poprvé od roku 2017 přeletěla japonské území.

Jihokorejský rezort obrany informoval, že jedna z raket se krátce po odpálení zřítila.

Úterní severokorejský test, který byl pátým během deseti dnů, ostře odsoudily jak Spojené státy, tak NATO. USA a Jižní Korea na test reagovaly leteckým cvičením, během něhož jihokorejský bojový letoun F-15K odpálil naváděné bomby na cíl v moři západně od korejského pobřeží. Armáda cvičení označila za "ukázku schopnosti přesného úderu".

V roce 2017, kdy Severní Korea naposledy odpálila raketu přes japonské území, podnikla jen o několik dnů později test atomové zbraně. Někteří analytici tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že Pchjongjang koncem měsíce opět vyzkouší jadernou zbraň.

Rezoluce OSN zakazují Severní Koreji provádět zkoušky balistických raket jakéhokoliv doletu, které by byly schopné nést jadernou hlavici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy