Proti migrantům i politické korektnosti. Obdivovatel Pinocheta sahá v Chile po výhře

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
18. 12. 2021 18:00
Obdivovatel diktátora Augusta Pinocheta s problematickou rodinnou historií, ultrakonzervativní katolík a otec devíti dětí, někdy také označovaný jako chilská verze brazilského prezidenta Jaira Bolsonara. Pětapadesátiletý právník José Antonio Kast se v neděli v druhém kole prezidentských voleb utká s levicovým studentským aktivistou Gabrielem Boricem. Výsledek bude nejspíš velmi těsný.
José Antonio Kast
José Antonio Kast | Foto: Reuters

Kast vyhrál první kolo prezidentských voleb s 28 procenty hlasů, Boric se umístil těsně druhý s odstupem dvou procentních bodů. K urnám se ale dostavila jen necelá polovina všech voličů, v neděli proto rozhodnou hlavně váhaví Chilané.

Zatímco Boric lidem slibuje zlepšení a posílení sociálního systému a zelenou pokoronavirovou obnovu, Kast se chce vrátit zpět k tradicím. Konkrétně k "ekonomickému odkazu" Augusta Pinocheta, kterého v tomto ohledu obdivuje. "Kdyby byl Pinochet naživu, volil by mě. Teď bych se s ním sešel a dali bychom si šálek čaje v prezidentském paláci," prohlásil politik, který v roce 1988 hlasoval pro pokračování diktatury.

Na bývalého chilského prezidenta má politik i silné rodinné vazby. Jeho bratr Miguel byl za jeho vlády šéfem centrální banky. V roce 2015 navíc novinář Javier Rebolledo odhalil, že jeho další bratr Christian spolupracoval s tajnou policií vojenského režimu a jeho otec Michael se pravděpodobně podílel na některých zatčeních Pinochetových odpůrců, připomíná deník El País.

Michael Kast se narodil v Německu a během druhé světové války za nacistický režim bojoval. "Proč používáte slovo nacista?" osočil se už v roce 2018 José Antonio Kast na novináře, když se ho na otcovu minulost ptali. "Když je válka a je branná povinnost, nemá sedmnácti- nebo osmnáctiletý mladík možnost říct 'ne, já nepůjdu'," dodal.

Ekonomický růst

Nyní ale chilští novináři našli v německých archivech i dokumenty, které dokládají, že Michael Kast byl členem NSDAP. Německé úřady potvrdily, že průkaz s číslem 9271831 je pravý, nemohly ale dokázat, že se skutečně jedná o politikova otce, ačkoliv jméno, místo i datum narození se shodují.

Michael Kast na konci druhé světové války z Německa odešel a usadil se v Chile. Jeho syn se přitom ve volební kampani staví proti migrantům. Právě to mu v jedné z posledních debat jeho levicový rival vyčetl. Chile se momentálně potýká s velkou vlnou migrace z Haiti a Venezuely a rázný odmítavý přístup k migrantům pravicového politika mnoho voličů, zvlášť z pohraničních oblastí, láká.

Kast navíc voličům slibuje ekonomický růst a stabilitu. Chile se v minulém století, kdy málo regulovaný trh zemi velmi povznesl, stalo symbolem kapitalismu. Zároveň ale levicoví politici poukazují na na to navázané obrovské sociální rozdíly mezi úzkou elitou a zbytkem populace.

"Nechceme jít cestou Venezuely nebo Kuby. Přejeme si být rozvinutou republikou a byli jsme na cestě stát se jí, než nás zastavily násilnosti a pandemie," prohlásil Kast před svými podporovateli v hlavním městě Santiago de Chile.

Konec progresivních změn

Latinskoamerickou zemi poslední dva roky svírají nepokoje a vláda i na popud protestujících prochází velkou řadou změn. Projednává se nová, více demokratická ústava. Chile navíc začátkem prosince legalizovalo sňatky lidí stejného pohlaví.

Kast zastupuje ty, kterým se nové progresivní změny nelíbí. Je proti manželství pro všechny, které bylo v Chile schváleno tento měsíc, nesouhlasí s potraty a neuznává politickou korektnost. Také slibuje tvrdě zakročit proti drogám, včetně marihuany, a potlačit zločin. Zatímco v roce 2017 jako prezidentský kandidát oslovil pouze osm procent voličů, dnes jeho názory ve společnosti rezonují.

Podle kritiků je Kastův styl vystupovaní srovnatelný například s brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem nebo bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Chilský kongres například nazval cirkusem a nebál se cizince častovat tvrdými výrazy.

"Říkají o nás, že jsme netolerantní a extrémní, protože říkáme pravdu a věci tak, jak jsou. Na rozdíl od levice jsme nikdy nepodpořili násilí," bránil se politik, který v posledních měsících velmi zmírnil své vystupovaní, zklidnil a uhladil i tón svého hlasu, jak upozorňuje agentura Reuters.

Na svého protivníka Gabriela Borice útočí hlavně proto, že je spojen se studentskými protesty a komunistickou stranou. "Tento prosinec si nevolíme jen prezidenta. Vybíráme si mezi svobodou a komunismem, mezi demokracií a komunismem," vzkázal Kast svým voličům.

Video: Lidé sledovali zatmění slunce v Chile

Video: Lidé sledovali zatmění slunce také v Chile | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy