San Francisco - Velké kritice čelí vedení Facebooku za to, že se rozhodlo zrušit zákaz sdílení fotografií a videozáznamů zobrazujících skutečné násilí.
Firma se hájí tím, že je svobodným médiem, ale poslední hodiny ukazují, že sama nemá jasno v tom, co je na sociální síti ještě obhajitelné a co ne.
Krátce po pondělním zrušení zákazu se na síti znovu objevilo video, které už na jaře vyvolalo protesty a debaty o svobodě sociálních sítí. Na záznamu je mexická žena, které skupina mužů uřízne hlavu. Patrně se jedná o vyřizování účtů mexické narkomafie, která je pověstná mimořádnou brutalitou.
Vzápětí Facebook video stáhl. A vydal prohlášení, že drastické záběry násilí a lidského utrpení budou přípustné, pokud nebudou uživatelům sloužit k oslavě a propagaci těchto činů.
"Facebook už je dlouho místem, kam se lidé obracejí, aby se podělili se svými zkušenostmi. Zejména pokud jde o témata, jako je porušování lidských práv, terorismus a různé události spojené s násilím," uvedla společnost ve svém prohlášení.
Teoreticky tak lidé mohou sdílet cokoliv, pokud to opatří textem, že danou věc odsuzují, a přidají k videu či fotografii varování před "drastickými záběry".
I děti se tak k těmto fotografiím a videím mohou dostat, což kritizuje například britský premiér David Cameron. Ten rozhodnutí Facebooku násilí znovu povolit označil za nezodpovědné.
"Musejí vysvětlit to, co dělají, vystrašeným rodičům," uvedl Cameron. Na Facebook mají oficiálně přístup děti od třinácti let.
Podobně jako se lidé přou o to, zda násilné filmy a počítačové hry mají vliv na chování dětí a mladistvých, přibude nyní k tématům i násilí na sociálních sítích.
Videozáznamy stínání hlav zveřejňovaly v době války v Iráku tamní radikální islamistické skupiny, které takto vraždily rukojmí. Videa umísťovaly na své stránky dostupné přes malajsijský server. Malajsijská vláda pak nařídila ukončit provoz tohoto serveru.
"Skupinám, které jsou spojované s násilím nebo zločineckými aktivitami, nebude umožněna přítomnost na Facebooku. Sdílení jakéhokoliv násilného obsahu pro sadistické potěšení je zakázáno," uvádí firma, jejíž síť nyní sdružuje přes 1,14 miliardy uživatelů na celém světě.
Facebook nadále nepovoluje sdílení pornografie nebo propagaci drog.