Exprezident Německa stojí před soudem. Prvně v historii

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
14. 11. 2013 13:15
Christian Wulff bojuje o čest. Kvůli necelým 734 eurům.
Bývalý německý prezident Christian Wulff (vlevo) a filmový investor David Groenewold ve čtvrtek před soudem v Hannoveru.
Bývalý německý prezident Christian Wulff (vlevo) a filmový investor David Groenewold ve čtvrtek před soudem v Hannoveru. | Foto: Reuters

Hannover - Německo zažívá historickou premiéru. Vůbec poprvé - coby obžalovaný - stojí před soudem muž, který byl prezidentem.

Tím mužem je Christian Wulff, bývalý ministerský předseda Dolního Saska, hlava státu a kdysi také potenciální kandidát na spolkového kancléře.

Wulff na prezidentské křeslo rezignoval loni, a to po několikaměsíční kritice. Ta souvisela s nejasnostmi kolem zvýhodněného úvěru na půl milionu eur a následnými výhrůžkami německým novinářům a redakcím, které o kauze psaly.

Před soudem v Hannoveru, kde proces ve čtvrtek začal, ale nestojí kvůli žádné ze zmiňovaných kauz. Přivedlo ho sem úplně jiné obvinění: že se na mnichovském Oktoberfestu nechal v roce 2008 hostit filmařem Davidem Groenewoldem. A ten od něj pak dostal peníze na svůj nový film.

"Tohle určitě není jednoduchý den," řekl čtyřiapadesátiletý Wulff, když ve čtvrtek přijel k budově zemského soudu. "Ale jsem si naprosto jistý, že vyvrátím i to nejposlednější obvinění," dodal.

753,90 eura

V Hannoveru je zatím naplánováno 22 soudních stání a předvolání 46 svědků, včetně někdejších členů ochranky, recepčních z hotelu či velkého nakladatele. Případ vyšetřovalo státní zastupitelství přes rok, spis má tisíce stran.

Konec procesu se čeká nejdřív příští rok na jaře. To všechno kvůli částce přibližně 20 000 korun, přesně 753,90 eura.

Právě takový byl účet, který Groenewold v Mnichově za Wulffovu rodinu zaplatil. Žalobci ale mají jasno: nezáleží na tom, kolik si tehdejší zemský premiér "vzal".

Podle deníku Spiegel Online vycházejí z toho, že David Groenewold pozval Wulffa na Oktoberfest z čistě obchodních důvodů. Mluví pro to fakt, že tehdejší dolnosaský ministerský předseda poslal pouhé dva měsíce poté dopis firmě Siemens, v němž se za financování Groenewoldova filmu přimlouval.

Před soudem teď prokuratura chce prokázat, že se Christian Wulff nechal koupit. Hrozí mu za to pokuta a až tři roky vězení.

Německá ostuda

Když se v roce 2011 objevily první informace o nejasném financování Wulffova domu (politik z CDU byl tehdy už prezident), stála veřejnost jednoznačně proti tehdejší hlavě státu. To se však změnilo.

Teď Němci proces, který provází obrovský mediální zájem, hodnotí nejčastěji slovem "ostuda".

"Je to proces, jaký tu ještě nebyl, a doufejme, že už nikdy v budoucnu nebude," píše například komentátor listu Süddeutsche Zeitung.

Nejen on připomíná, že se přečinem za 750 eur většinou zabývá maximálně jeden soudce, a to zhruba půl hodiny, pokud vůbec. Tribunál v Hannoveru, před nímž stojí od čtvrtka Christian Wulff, naopak běžně soudí násilníky nebo vrahy.

"(Rezignace prezidenta Wulffa) byla trestem za morální chyby a idiotské kroky, které si dovolil," píše v nebývale ostrém tónu Süddeutsche Zeitung. "Ale takové idiotské kroky nejsou trestné. Jsou jen idiotské a nehodné prezidenta," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy