Existenci Muslimského bratrstva nedopustím, prohlásil Sísí

ČTK ČTK
6. 5. 2014 9:56
Favorit květnových prezidentských voleb v Egyptě tvrdí, že nekandiduje kvůli vlastním ambicím, ale kvůli obavám o budoucnost země.
Abdal Fattáh Sísí
Abdal Fattáh Sísí | Foto: Reuters

Káhira - Někdejší velitel egyptské armády - maršál Abdal Fattáh Sísí - v televizním rozhovoru prohlásil, že se chce stát prezidentem kvůli hrozbám, jimž země čelí od svržení islamisty Muhammada Mursího.

Podle agentury AP také řekl, že se už stal terčem dvou vražedných spiknutí.

Rovněž upozornil, že pokud bude zvolen hlavou státu, nepřipustí existenci Muslimského bratrstva.

Devětapadesátiletý Sísí je považován za prakticky jistého vítěze prezidentských voleb, které se uskuteční 26. a 27. května.

Bývalý šéf generálního štábu armády má jediného protivníka. Levicový politik Hamdín Sabbáhí kandidoval i ve volbách v roce 2012, kdy skončil třetí.

Puč bez politických ambicí

Sísí se v kampani opírá hlavně o mediální rozhovory a soukromé schůzky, ale velmi vzácně vychází na ulice, a to i z obavy o bezpečnost kvůli vlně útoků na vojáky a policisty od svržení demokraticky zvoleného Mursího.

Od té doby jej však média vykreslují jako zachránce země před Muslimským bratrstvem.

Maršál zopakoval, že při Mursího svržení loni v červenci neměl žádné vlastní politické ambice. "Nemohl bych si sám sebe vážit, kdybych myslel tímto způsobem, kdybych plánoval převzít moc."

Na dotaz, co ho přimělo změnit názor, vysvětlil, že se rozhodl kandidovat kvůli vnitřním i vnějším hrozbám, s nimiž se Egypt potýká.

"Nemohl jsem opustit lidi"

Zdůraznil hlavně nepokoje, které následovaly po rozprášení táborů Mursího přívrženců v Káhiře loni v srpnu se stovkami obětí.

"Vzpomeňte, jak Egypt vypadal, jaká byla bezpečnostní situace (...)," připomněl a dodal, že nemohl lidi opustit v situaci, kdy zemi hrozil rozpad.

Všichni Mursího odpůrci

Egypt, který má za sebou revoluci v roce 2011 a loňské svržení prezidenta Muhammada Mursího, se jeví hluboce politicky rozdělený.

Muhammad Mursí je v ulicích přítomen dodnes.
Muhammad Mursí je v ulicích přítomen dodnes. | Foto: Reuters

K Sísímu se hlásí všichni, kdo do roku 2012 pořádali protesty proti Mursímu a rostoucímu vlivu islamistů v zemi. Islamisté naopak považují Mursího svržení za protiústavní.

V Egyptě neutichá násilí a množí se atentáty, jež vláda připisuje Muslimskému bratrstvu a jeho stoupencům. Hlavním terčem útoků jsou členové pořádkových sil.

Od Mursího svržení přišlo při násilnostech o život na 1900 lidí, z toho bylo podle vlády nejméně 500 policistů a vojáků.

Současně Egypt čelí i rostoucím hospodářským potížím, energetické krizi a nedostatku plynu.

 

Právě se děje

Další zprávy