Tropická vedra zachvátila většinu evropských zemí, dokonce i země, ve kterých jsou slunečné dny spíše výjimkou. Vysoké teploty prospívají cestovnímu ruchu, zároveň však již několik dnů ničí úrodu, působí lidem zdravotní potíže a zakládají požáry.
Francie: 9 mrtvých, 40 stupňů v Bordeaux
Nejhůře je tropickými vedry postižena Francie. Zde v posledních dnech na následky extrémních teplot zemřelo již devět lidí. Na celém území Francie panovaly ve středu třicetistupňové teploty. V Paříži naměřili 37 stupňů, v jihofrancouzském Bordeaux dokonce rekordních 40 stupňů Celsia.
Premiér Dominique de Villepin spolu s ministrem zdravotnictví navštívil jeden z pařížských starobinců. Příčinou návštěvy byla kontrola povinných opatření v případě vysokých teplot. Shodli se na tom, ze je potřeba opatření ještě posílit, aby se neopakovala situace, k níž došlo v zemi před třemi lety. Tehdy zemřelo ve Francii na následky veder 15 000 lidí a úřady a zdravotnická zařízení sklidila tvrdou kritiku za nepřipravenost.
Německo: tisk zveřejnil seznam nejchladnějších míst
Také Německo se bojí, že letošní léto překoná mimořádně horký rok 2003. Německý tisk uveřejnil z toho důvodu seznam nejchladnějších míst v Berlíně. Mezi ně patří například oddělení ryb v obchodním domě Karstadt či pavilón tučňáků v berlínské zoologické zahradě.
Průměrné německé dvaatřicetistupňové teploty začíná pomalu dohánět teplota vody v Labi - u Hamburku dosáhla rekordních 25,5 stupně Celsia.
Británie: místo deště tekoucí asfalt
Horka se nevyhnula ani tradičně deštivému souostroví. V Charlwoodu, jižně od Londýna, dnes zaznamenali nový britský teplotní rekord 36,3 stupně. Ten překonal 36stupňový rekord naměřený v Epsonu v hrabství Surrey v roce 1911. Britští silničáři začínají mít problémy s tajícím asfaltem, který musejí posypávat pískem, aby jej projíždějící auta nezničila.
Požáry míří i do severních oblastí
Lesní požáry netrápí v posledních dnech pouze Španělsko, kde za poslední dva dny shořelo přes 270 hektarů porostu a úřady evakuovaly na 1500 bytů, ale i severněji umístěné evropské lokality. Lesy hoří v Rakousku, Slovensku, Estonsku a Irsku.
Na Slovensku vypukl v úterý požár u obce Pohorelá v Nízkých Tatrách. Oheň, který zasáhl okolo tří hektarů lesa, se zatím nepodařilo uhasit. V Rakousku 35stupňové teploty vyvolaly požár u salcburské obce Taxenbach.
Tropické teploty mají vydržet do konce července, není však vyloučeno, že se do Evropy v srpnu zase vrátí.