O vznik jednotek se postará evropská agentura pro bezpečnost hranic Frontex, která chce oslovit experty z jednotlivých členských zemí. Na základě návrhu, který dnes schválila Evropská komise, se bude moci každý stát rozhodnout, zda dá své odborníky Unii k dispozici.
Jednotky budou připraveny na rychlou reakci
Podle evropského komisaře pro spravedlnost Franca Frattiniho vznikne skupina 250 až 300 expertů specializujících se na první pomoc, překlad, identifikaci lidí či odhad rizika. Ti budou připraveni v případě nouze zasáhnout na potřebném místě do deseti dnů.
Všechny pohraniční stráže si podle návrhu sice obléknou své národní uniformy, ve skutečnosti však budou spadat pod kontrolu hostitelské země. To může podle Evropské komise realizaci plánu zkomplikovat. Každá země má totiž vlastní zákony, které určují, jaké úkoly mohou podobné jednotky plnit.
Náplní práce nově zřízených týmů odborníků by přitom mělo být hlídání hranic a kontrola cestovních dokumentů.
Pomoc Španělsku se rozjede už příští týden
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Sarkozy: Pevnost Evropa je pouhým snem
- Čelíme invazi, volá zoufalá Malta o pomoc
- Kanárské ostrovy volají o pomoc
O pomoc s hlídáním pobřeží Kanárských ostrovů již v květnu požádalo Španělsko. Evropské státy sice slíbily vzdušnou a námořní podporu, ale do hlídání prostoru se ještě nezapojily. Podle Frattiniho začnou čtyři lodě a dvě letadla pomáhat španělským hlídkám od příštího týdne.
"Dnes to jsou Kanárské ostrovy, zítra to bude Malta. Již brzy vyšleme novou evropskou misi zaměřenou na hlídání Středomoří," uvedl Frattini. Jak Španělsko, tak Malta se dlouhodobě neúspěšně potýkají s přílivem nelegálních uprchlíků z Afriky. Za minulý rok jejich počet překročil jen na Apeninském poloostrově 22 tisíc.
Boji s migrací mají pomoci i další návrhy
Evropská komise dnes schválila také seznam dalších opatření pro potírání ilegální imigrace. Bude mezi ně patřit nový systém evidence příjezdů a odjezdů návštěvníků z nečlenských zemí, který usnadní zjištění informace, zda nedošlo k vypršení víza. Posílí se také zásahy proti převozníkům imigrantů a k dalším jednáním se zeměmi třetího světa o usnadnění návratu utečenců do jejich vlasti.