Přistěhovalci? Zisk čtvrt bilionu dolarů

Lenka Málková
7. 6. 2006 16:30
New York - Přistěhovalci pracující v cizí zemi posílají do své domoviny ročně na 240 miliard dolarů. Uvádí to nejnovější zpráva OSN.
Foto: Reuters

Přesvědčit obyvatele Kanárských ostrovů, které čelí historicky nejsilnější vlně přistěhovalců z Afriky, že mezinárodní migrace má také své světlé stránky, bude ale těžké.

Migrace je přínosem pro všechny

Podle generálního tajemníka Spojených národů Kofiho Annana tomu však nasvědčují fakta zveřejněná v devadesátistránkové zprávě Organizace spojených národů, kterou Annan představil Valnému shromáždění OSN.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Bush posílá na hranice tisíce gardistů
  • Zvedá se africká vlna, míří do Evropy
  • Splyňte s námi, žádá Vídeň muslimy

FAKTA:

Počty migrantů ve světě:

  • Evropa: 34 procent
  • Severní Amerika: 23 procent
  • Asie: 28 procent
  • Afrika: 9 procent 
  • Jižní Amerika: 3 procenta
  • Oceánie: 3 procenta

"Nyní lépe než kdy jindy chápeme, že migrace není hra s nulovým součtem. V ideálním případě z ní plynou výhody pro zemi původu, zemi, do které cizinci míří, i samotné přistěhovalce," prohlásil včera Annan.

Nezanedbatelná je totiž ekonomická stránka věci. Přistěhovalci pracující v cizí zemi posílají ročně svým příbuzným zpět domů 240 miliard dolarů. Celých 167 miliard pak míří do rozvojových zemí, což je více než humanitární pomoc, kterou nejchudším zemím světa poskytuje mezinárodní společenství.

Také proto zůstává migrace lidí pocházejících z chudých oblastí a hledajících štěstí na bohatém "severu" stále nejviditelnější.

Celá třetina přistěhovalců se však stěhuje v rámci rozvojových zemí. Mezi nimi pak vedou bohaté země Perského zálivu, případně Singapur či Jižní Korea, kam směřuje především asijská levná pracovní síla z Pákistánu, Indie či Filipín.

V některých zemích - jako Filipíny, Albánie či Srbsko a Černá Hora - již peníze vydělané občany v cizí zemi a poslané domů představují značnou část národního důchodu.

Problémy. Obchod s lidmi a odliv mozků

Zpráva však upozoňuje na to, že počet osob žijících mimo rodnou zemi neustále roste a v uplynulém roce dosáhl 191 milionů. Ještě v roce 1990 to přitom bylo "pouhých" 155 milionů.

Mezi další problémy, které zpráva zmiňuje, patří obchod s lidmi a odliv mozků. Například Guyana, Haiti a Jamajka již takto ztratily 60 procent vysokoškolsky vzdělané pracovní síly.

Za americkým snem přitom směřuje každý pátý přistěhovalec, celých 75 procent přistěhovalců pak žije ve 28 zemích světa.

O situaci v Evropě by již příští týden měli jednat představitelé evropských států a severní Afriky na setkání v Maroku.

Kofi Annan zase na září plánuje historicky první jednání 191 členských zemí OSN, které by se mělo točit kolem přistěhovalectví.

 

Právě se děje

Další zprávy