* Úřednická vláda těžko může stát v čele unie, shodují se komentátoři * Očekává se, že výraznější roli bude hrát Václav Klaus * Číňané si všímají toho, že Fischer pomáhal Východnímu Timoru
Praha - Sestavením úřednického kabinetu Česká republika sama sebe odstavila od řídícího pultu Evropské unie, které tento půl rok předsedá.
Tvrdí to část evropského tisku. Někteří komentátoři se domnívají, že do konce června, kdy se předsednictví ujme Švédsko, bude EU víceméně neřízena.
A pokud se někdo z Česka bude cítit v roli šéfa předsedající země, pak se to čeká spíše od euroskeptického prezidenta Václava Klause než od "nouzového" premiéra Jana Fischera.
"Tato vláda nemůže EU řídit. Může jen české předsednictví unie udržovat v chodu," míní v listu European Voice Piotr Kaczynski, analytik Centra evropských studií z Bruselu.
Dosavadní české předsednictví přitom v dlouhém článku hodnotí poměrně pozitivně. Prý bylo přes všechny nedostatky doposud lepší, než se v Evropě očekávalo.
Velmi tvrdě hodnotí poslední vývoj v Česku vlivný britský týdeník Economist.
Pokud nastoupí vláda technokratů, bude české předsednictví politicky mrtvé, i když Češi budou fyzicky předsedat unijním schůzím. Uprostřed světové krize dalších 26 vlád nedovolí jmenovaným byrokratům, aby určovali program," uvedl týdeník.
Francouzská agentura AFP si klade otázku, kdo vlastně povede po Topolánkovi české předsednictví a odpovídá si: "Ostře euroskeptický Klaus může obejít mezinárodně nezkušeného Fischera a může se stát hlavní postavou unijních summitů s Čínou a Ruskem, stejně tak jako červnového zasedání Rady Evropské unie," píše agentura.
Odvolává se na nejmenovaný zdroj z českého ministerstva zahraničí.
AFP rovněž uvádí, že summit EU o východním partnerství s několika bývalými zeměmi Sovětského svazu 7.května bude Topolánkovou "labutí písní".
Podle německého týdeníku Der Spiegel české politické elity samy rozhodly o krachu svého předsednictví, podle francouzského listu Le Figaru není pochyb o tom, že vedení unie nyní bude paralyzováno.
"Je to euroskeptický Václav Klaus, který má opět navrch. Povede evropské vrcholné schůzky, aby zajistil kontinuitu," napsal pařížský Libération, který se stejně jako AFP odvolává na nejmenované, ale prý dobře informované zdroje.
Jmenování Jana Fischera premiérem si všímá i čínská tisková agentura Nová Čína.
Klade přitom důraz na "asijskou" část profesního životopisu nového premiéra a připomíná, že v roce 2001 pomáhal zakládat statistický úřad na Východním Timoru. Státu, který získal krátce předtím nezávislost na Indonésii.