Fajnšmekři ať klidně cupují hříbky zombie kudlou, vyvrací Brusel zprávu o zákazu nožů

Jan Žabka
21. 2. 2019 19:31
Skauti, myslivci ani trampové se nemusí bát, že by jim Brusel zakázal chodit do lesa s nožem, uvedla Evropská komise a ohradila se proti článku, který naznačoval opak. Týkal se zprávy výboru Evropského parlamentu pro boj proti terorismu, který navrhl členským státům zvážit zákaz obzvláště nebezpečných typů nožů. Hoax se pak šířil po dezinformačních webech.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

"(Zpráva) jen navrhuje členským státům, aby zvážily, zda neomezit nošení nožů na veřejnosti a případně nezakázat obzvláště nebezpečné typy nožů. Jmenuje třeba zombie nože (to jsou ty, které se hodí především při zombie apokalypse) nebo motýlkové nože (to jsou zase ty, které se hodí v pouličních bitkách ghett třetího světa nebo pokud jste John Travolta ve filmu Tváří v tvář)," píše české zastoupení Evropské komise v rubrice Na pravou míru, kde vyvrací dezinformace šířící se na dezinformačních webech a sociálních sítích.

Tentokrát se však jmenovitě ohrazuje proti článku Deníku.cz, který pod titulkem "Do lesa bez nože? Evropská unie navrhuje jejich zákaz" o zprávě informoval. "Česká republika nošení nožů v podstatě neomezuje, avšak Evropská unie navrhuje zavedení zákazu nošení nožů bez zjevného účelu," píše deník.

Evropská komise však článek označila za fake news a vysvětlila, že žádný zákaz nožů v lese není na pořadu dne. Kromě toho, že se návrh týká jen některých typů nožů, komise upozorňuje, že zpráva nikomu nic nenařizuje. "Jasně, někteří fajnšmekři milují ten pocit vrhnout se na hříbky se zombie kudlou tak, až z nich budou cucky lítat. I ti můžou. Doporučení něco zvážit členské státy k ničemu nezavazuje," dodává.

"Slyšíte správně, chtějí zakázat nože!"

Hoax se mezitím rozšířil také díky dezinformačním webům. "Houbaříte rádi? Tak se posaďte," nadepsal zprávu například server Parlamentní listy, který se dále odvolává na původní článek. "Deník.cz tvrdí, že se v Bruselu zrodil další absurdní návrh. EU by prý ráda regulovala nošení nože. Týká se to třeba i oblíbených výletů na houby," tvrdí dále server.

Stejně jako další dezinformační web, Sputnik, pak citují poslance SPD Radima Fialu, který článek z Deníku komentoval na Facebooku: "Ti, co řídí Evropskou unii, snad doopravdy patří do blázince, nebo do vězení. Nyní přišli s návrhem na zákaz nožů! Ano, slyšíte správně, chtějí zakázat nože," napsal Fiala. Úplně stejnou formulaci pak na Facebooku použil také předseda SPD Tomio Okamura.

"V doporučení Evropského parlamentu číslo 193 se dočteme, že se členské státy vybízejí, aby zvážily ustanovení zákazu nošení zbraní bez pádného důvodu a případně zakázaly nošení tzv. zombie a motýlkových nožů," uvádí vše na pravou míru česká europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná.

"Zdůrazňuji, že se jedná pouze o doporučení Evropského parlamentu a nyní je na členských státech, zdá se tím budou řídit," zdůrazňuje Konečná. "Čeští houbaři však budou tak jako tak moct vykonávat svojí kratochvíli zcela bez obav a tak jak jsou zvyklí. Jistě se shodneme, že není nezvyklé nosit do lesa malý nožík, ale je naopak podezřelé přinést si na koncert motýlkový nůž a o tom to doporučení je."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy