"Stalo se to, protože jsem žena," prohlásila před Evropským parlamentem tento týden. Dodala, že v evropských smlouvách "nenašla jediné vysvětlení", proč byla ignorována a posazena stranou na pohovku, zatímco Erdogan s Michelem během jednání týkajícího se i práv žen seděli v křeslech.
"Stalo by se to, kdybych na sobě měla oblek a kravatu?" ptala se europoslanců. Zároveň podotkla, že na předchozích jednáních evropských politiků s tureckým prezidentem byl vždy židlí dostatek.
Jak připomíná server Politico, tak silné vyjádření je pro obvykle mírnou a klidnou šéfku komise velmi neobvyklé.
Na záběrech z uvítání německá politička s bezradným povzdechem zjevně překvapeně hleděla na dvojici mužů sedajících si do křesel a nechávajících jí místo na pohovce. "'Ehm' je nový výraz pro 'takhle by vztahy EU s Tureckem vypadat neměly'," napsal s odkazem na reakci von der Leyenové německý europoslanec z frakce zelených Sergey Lagodinsky.
Von der Leyenová teď poprvé popsala, jak se během situace cítila. Svůj proslov pak adresovala především europoslankyním. "Jsem si jistá, že přesně víte, jak jsem se cítila," řekla. "Cítila jsem se dotčená a opuštěná, jako žena a jako Evropanka." Schůzce už se začalo přezdívat "Sofagate", protože právě nenabídnutí místa šéfce Evropské komise zastínilo i samotný obsah jednání EU s Tureckem.
"Nejde o zasedací pořádek nebo protokol. Tohle se týká naší samotné podstaty. Jedná se o hodnoty, na kterých naše unie stojí, a o to, jak daleko musíme ještě dojít, než se k ženám budeme chovat jako k sobě rovným," vysvětlila.
Její pondělní proslov silně kontrastuje s vyjádřením Michela, který k europoslancům také promluvil. Znovu se omluvil za své chování, ale dodal, že "Sofagate" pomohla otevřít diskusi o právech žen v Evropské unii.
Některé europoslankyně byly projevem von der Leyenové silně zasaženy. Například belgická konzervativní politička Assita Kanková ho označila za "působivý". "Jsem velmi pohnutá tím, co von der Leyenová řekla, protože se odvážila ukázat, jak se cítí, a tím potvrdila, jak se cítí mnoho žen každý den ve vůdčích pozicích," přiznala Kanková.
Neomalenci, říká česká europoslankyně
Česká lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová se na celý incident nedívá ani tak z pohledu mezinárodního protokolu, jako podle svých slov z hlediska normální lidské slušnosti.
"Dva neomalenci, dva křupani. Promiňte, musím to tak říct," uvedla pro Aktuálně.cz, co ji napadlo, když se o průběhu návštěvy v Turecku dozvěděla.
"Protokol neprotokol, když je mezi nimi žena, tak jí má kdokoliv z nich nabídnout židli. Nebavit se o nějakém protokolu, jestli je někdo výš, níž, důležitější nebo méně důležitý - to je opravdu o osobnosti. Svědčí to o nedostatku jakési sociální inteligence," vysvětluje Šojdrová. I z pohledu mezinárodního protokolu je však podle ní zřejmé, že jako šéfka Evropské komise měla mít von der Leyenová židli připravenou.
Podobně hovoří také místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová, podle které se měl přítomný Charles Michel předsedkyně Komise zastat. "Žádná vysvětlení o diplomatickém protokolu té či oné strany, s nimiž se po aféře přispěchalo, Turecku neodpáře, že udělalo diplomatický přešlap. Můžeme spekulovat, do jaké míry vědomý, či z neznalosti, osobně bych se ale klonila spíš k té první variantě," sdělila Charanzová.