Průzkumy před evropskými volbami nejsou spolehlivé, varují experti

Ondřej Plevák, EURACTIV.cz
11. 4. 2019 10:16
Květnové volby do Evropského parlamentu se blíží a s nimi se začínají objevovat i různé předvolební průzkumy. Řada z nich má však podle odborníků na průzkum veřejného mínění jen malou výpovědní hodnotu. K volebním urnám chodí spíše stoupenci unie než její odpůrci.
Foto: Evropský parlament

Předvolební průzkumy pro květnové evropské volby, které každý měsíc zveřejňuje Evropský parlament, nepřinášejí Čechům žádná překvapivá čísla. Procentuální poměr mezi českými stranami totiž v podstatě odpovídá průzkumům, které se celoročně v českém prostředí objevují - dominantní je v nich ANO, Piráti a ODS mají přibližně polovinu podporovatelů, KSČM a ČSSD se pohybují pod desetiprocentní hranicí a středopravicové strany těsně nad nebo pod potřebnými pěti procenty.

Odhady pro eurovolby se ale od reálných výsledků mohou výrazně lišit. Metodika, kterou průzkum europarlamentu použil, je totiž založena na sněmovních volbách.

"A to je metodika zcela nevhodná zejména u států s nižší volební účastí, mezi něž ČR patří. Struktura voličů, kteří volí ve volbách do europarlamentu, se u nás totiž výrazně liší od těch, kteří volí do Sněmovny," vysvětluje ředitel Ústavu empirických výzkumů (STEM) Martin Buchtík s tím, že k urnám v tomto případě výrazně častěji chodí proevropští voliči.

Evropský parlament navíc první ze série průzkumů zveřejnil již v únoru, kdy podle Buchtíka minimálně 40 procent lidí ani nevědělo, že se volby konají, natož aby měli jasno, koho budou volit. "Mimo jiné i proto, že nebyly jasné koalice, které různá politická uskupení uzavřou," doplnil expert.

"Lotroviny" v průzkumech

Problémy se objevují i u dalších předvolebních průzkumů. Příkladem je netransparentní průzkum agentury Phoenix research pro Blesk zprávy, který namísto ANO favorizuje Piráty.

"Nevíme, co předcházelo položení otázky na volební preference. Nevíme, jak určovali volební účast, která v podstatě stanoví, kteří respondenti vstoupí do výpočtu volebních preferencí. Nevíme nic," komentoval průzkum odborník na volební chování Lukáš Linek ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Další kategorii představují průzkumy objednané politickými stranami. Podle Linka problém nastává ve chvíli, kdy média výsledky převezmou, ale neoznačí jejich původ.

"To považuji za lotrovinu a takového novináře bych vyhodil z média. Politické strany to mohou zkoušet, ale novinář toto nesmí dopustit," uvedl Linek.

Buchtík k tomu dodává, že lidé by měli sledovat výzkumy agentur a institucí, které transparentně zveřejňují metodiku a své výstupy publikují již dlouhodobě. Doporučuje také sledovat vývojové trendy v delším časovém horizontu. Rozdíly jednoho až dvou procent, ze kterých vznikají "nejdramatičtější titulky", jsou totiž podle něj z pohledu výzkumu zanedbatelné posuny.

Recept na spolehlivý volební model

Buchtík vyjmenoval tři podmínky, které by musel model pro eurovolby splňovat, aby se dal považovat za spolehlivý. Za prvé je při nízké účasti potřeba oslovit více lidí než běžně, standardní reprezentativní vzorek tisíce dospělých je nutné rozšířit na více než dva tisíce respondentů. To s sebou ovšem také nese vysoké finanční náklady.

Je také podle něj vhodné, aby model vytvořila firma nebo instituce, která se volbami zabývá dlouhodobě.

"Zatímco výzkumy účast u voleb do Sněmovny identifikují poměrně přesně, u tzv. voleb druhého řádu, tedy těch, které jsou vnímány jako méně důležité, je deklarovaná účast výrazně nadhodnocená," uvádí.

S daným problémem si podle něj můžou poradit jen ty firmy nebo instituce, které mají zkušenost s řadou voleb v minulosti a mají k nim dostatečné datové podklady.

Poslední podmínkou je, že bude průzkum k eurovolbám vznikat na konci dubna nebo v květnu. "Teprve tehdy se bude veřejnost volbami zabývat. Do té doby spíš zjišťujeme obecné volební sympatie než specifické preference voleb do EP," zdůrazňuje Buchtík.

Nabízí se tedy otázka, jestli má vůbec smysl zveřejňovat průzkumy několik měsíců před volbami. Podle Linka tím méně známé agentury budují své jméno, mají možnost levné reklamy a média zase "mají co tisknout".

Chování voličů ovlivňují i průzkumy samotné

Oba odborníci se shodli na tom, že i samotné průzkumy mají na rozhodování voličů vliv, a to různým způsobem. Podle Linka je ovšem velice obtížné přesně určit, jak významný tento vliv je.

Experti poukázali například na důležitost pětiprocentní hranice při rozhodování voličů o tom, komu svůj hlas hodí. "U stranických voleb je pro voliče důležité, aby jeho hlas nepropadl. Je tedy podstatné pětiprocentní kvórum," podotkl Buchtík.

Podle Linka tím v českém prostředí průzkumy mohou přispívat ke stabilitě. "Důležitou součástí voličského rozhodování je jeho strategický aspekt. Voliči chtějí svým hlasem ovlivnit, kdo se dostane do parlamentu a bude moci vládnout. Málokdo chce svůj hlas hodit mikrostraně s desetinou procenta podpory," vysvětlil Linek.

"Nové strany se přes pět procent v průzkumech málokdy přehoupnou, tím pádem je nikdo nezvažuje. Jakmile se nové straně podaří překonat v průzkumech tuto hranici, má v uvozovkách vyhráno," uzavřel.

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční ve dnech 24. - 25. května 2019

Je obrovský průšvih, že se v této zemi rozleptávají některé klíčové principy liberální demokracie, tvrdí europoslanec Pavel Telička. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 48 minutami

Policie pozvala Babiše a jeho poradkyni, aby se seznámili se spisem v kauze Čapí hnízdo

Vyšetřovatel kauzy kolem padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo Pavel Nevtípil pozval obviněného premiéra Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Mayerovou, aby se seznámili se spisem. V pátek to uvedl server Seznam Zprávy. Poté, co se s ním obvinění a jejich advokáti seznámí, mohl by spis zamířit k žalobci Jaroslavu Šarochovi.

Podle serveru policista pozval Babiše na 25. května, Mayerovou pak na 24. května. Lhůta pro skončení vyšetřování byla zatím stanovena do 15. května, zřejmě tak bude muset být podle webu prodloužena. Mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová uvedla, že si právo na poskytování informací v případu vyhradilo pražské městské státní zastupitelství. Jeho mluvčí zatím na dotazy nereagoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Předsedou středočeské ČSSD je Urban, lídrem krajské kandidátky bude Hamáček

Předsedou středočeské ČSSD se stal bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Zároveň bude dvojkou na středočeské kandidátce do sněmovny, rozhodli ve čtvrtek delegáti krajské on-line konference. Lídrem kandidátky zvolili předsedu strany Jana Hamáčka, informoval v pátek místopředseda ČSSD a šéf okresní organizace Praha-východ Jan Tvrdý. Urban v čele středočeské ČSSD vystřídal Robina Povšíka, který se rozhodl rezignovat.

Straníci podle Tvrdého chtěli, aby organizaci do voleb vedl někdo se zkušenostmi. Urban podle něj patří mezi respektované a uznávané osobnosti, a to nejen v ČSSD. "Z toho důvodu jsme ho nominovali a následně zvolili," dodal Tvrdý.

Urban byl ministrem průmyslu v letech 2003 až 2006 ve vládách Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse i Jiřího Paroubka. Byl také několik let místopředsedou ČSSD a šéfem jejího poslaneckého klubu. Ve středočeské ČSSD dosud zastával funkci místopředsedy.

Urban uvedl, že byl o novou roli požádán spolustraníky napříč krajem. "Někdo to řídit musí a je před volbami. Sociální demokracie se točí kolem pěti procent, tak se kolegové rozhodli a požádali mě, abych šel sociální demokracii na pomoc, což je závazek," uvedl. Za svůj jediný úkol označil převést stranu do klidnějších vod a dosáhnout volebního výsledku, který ČSSD zajistí pokračování ve Sněmovně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejisté Kanady ovládli MS osmnáctek, ve finále zdolali Rusko 5:3

Hokejisté Kanady vyhráli ve finále mistrovství světa hráčů do 18 let v americkém Friscu nad Ruskem 5:3 a získali počtvrté v historii titul. Navázali na triumfy z let 2003, 2008 a 2013. Rusové obhájili stříbro z minulého šampionátu z roku 2019 ze švédských měst Örnsköldsvik a Umea. Na bronz dosáhli obhájci titulu Švédové, kteří rozdrtili Finsko 8:0.

Kanada má první medaili od roku 2015, kdy byla podruhé za sebou třetí. Při první účasti ve finále od posledního triumfu dvakrát dotahovala ztrátu. Skóre otevřel v šesté minutě střelou z pozice mezi kruhy šestnáctiletý Matvej Mičkov, který se s 12 góly osamostatnil na druhém místě historického pořadí nejlepších kanonýrů na jednom šampionátu. Rekordmany jsou se 14 trefami další Rus Alexandr Ovečkin (v roce 2002) a Američan Cole Caufield (2019).

Connor Bedard sice v 15. minutě neproměnil trestné střílení, ale za 85 sekund už se patnáctiletý - nejmladší - hráč turnaje trefil po průniku bekhendem z mezikruží a připsal si šestou trefu ve třetím utkání play off. V 19. minutě sice vrátil Rusku vedení střelou z levého kruhu Dmitrij Bučelnikov, ale 45 vteřin před koncem prvního dějství vyrovnal v přesilové hře Shane Wright.

Ve 25. minutě otočil stav střelou z levé strany z úhlu Brennan Othmann a ještě ve druhé třetině po spolupráci Wrighta a Brandta Clarkea zvýšil Logan Stankoven. V polovině třetí třetiny vykřesal Rusku naději v početní výhodě Vladimir Grudinin po přihrávce Mičkova, který měl v utkání bilanci 1+2 a ovládl produktivitu s 16 body ze sedmi utkání.

Výsledek dovršil 40 sekund před koncem při power play do prázdné branky kapitán Wright, jenž si ve finále připsal vedle dvou branek i asistenci. Kanaďané na turnaji vyhráli všech sedm utkání při skóre 51:12.

V boji o bronz ovládli severské derby obhájci titulu Švédové a kanonádou proti Finsku si spravili chuť i po debaklech s Kanadou ze základní skupiny 1:12 i ze semifinále 1:8. Dvěma góly orámoval utkání Isak Rosén, který v 5. minutě v přesilové hře otevřel skóre a 37 sekund před koncem v oslabení ho i završil.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let ve Friscu (USA):

Finále:

Kanada - Rusko 5:3 (2:2, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 16. Bedard (Ceulemans, Stillman), 20. Wright (Zellweger), 25. Othmann (Del Mastro), 37. Stankoven (Clarke, Wright), 60. Wright (Bedard) - 6. Mičkov (Lazutin, Poltapov), 19. Bučelnikov (Mičkov, Figurin), 50. Grudinin (Mičkov). Rozhodčí: Holm (Švéd.), Reneau - Davis, Hancock (všichni USA). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. Diváci: 2122.

Kanada: B. Gaudreau - Allan, Clarke, Del Mastro, Ceulemans, Zellweger, Richard, Matier, Zhilkin - Othmann, Wright, Guenther - Bedard, McTavish, Stankoven - Pinelli, Johnston, Stillman - Roulette, Harrison, Winterton. Trenér: Dave Barr.

Rusko: S. Ivanov - Makarov, Grudinin, Koromyslov, Novikov, Figurin, Sapunov, Duda, Kvočko - Jurov, Svečkov, Mirošničenko - Poltapov, Lazutin, Čibrikov - Mičkov, Ivancov, Bučelnikov - Mechovov, Katělevskij, Gajdamak. Trenér: Alber Lešjov.

O 3. místo:

Finsko - Švédsko 0:8 (0:2, 0:2, 0:4)

Branky a nahrávky: 5. I. Rosén (Strömgren, Moberg), 20. Robertsson (Lysell), 24. Edvinsson, 26. Sjöberg (L. Persson), 46. Moberg (Strömgren, Olsson), 52. Hasa, 55. Östlund (Eljas, Kangas), 60. I. Rosén. Rozhodčí: Fernandez (USA), Judakov (Rus.) - Briganti (USA), Slavikovskij (Rus.). Vyloučení: 3:4. Využití: 0:2. V oslabení: 0:2. Diváci: 902.

Finsko: Koskenvuo (26. Helomaa) - Vilén, Heimosalmi, Suomi, Leppänen, Juusola, Malinen, Ervasti - Salminen, Koivunen, Tuomaala - Päivärinta, Kemell, Ruusunen - Yliniemi, O. Kapanen, Lambert - Miettinen, Huuhtanen, Matikka - Järvelä. Trenér: Petri Karjalainen.

Švédsko: Lindbom - M. Hävelid, Edvinsson, Olsson, Sjöholm, Salomonsson, Forsmark, S. Aho - Lysell, Dower-Nilsson, Robertsson - Hasa, I. Rosén, Strömgren - Moberg, L: Persson, Sjöberg - Kangas, Eljas, Sundin - Östlund. Trenér: Anders Eriksen.

Konečné pořadí:

1. Kanada, 2. Rusko, 3. Švédsko, 4. Finsko, 5. USA, 6. Bělorusko, 7. Česko, 8. Švýcarsko, 9. Lotyšsko, 10. Německo.

Individuální ocenění mistrovství světa hokejistů do 18 let ve Friscu a Planu (USA):

Nejlepší hráči podle direktoriátu turnaje:

Brankář: Benjamin Gaudreau (Kanada)

Obránce: Aleksi Heimosalmi (Finsko)

Útočník: Matvej Mičkov (Rusko)

All Star tým podle hlasování akreditovaných novinářů:

Sergej Ivanov (Rusko) - Aleksi Heimosalmi (Finsko), Brandt Clarke - Connor Bedard (oba Kanada), Matvej Mičkov (Rusko), Samu Tuomaala (Finsko)

Nejužitečnější hráč: Matvej Mičkov (Rusko)

Zdroj: ČTK
Další zprávy