Jiří Pospíšil chyběl u 36,5 procenta hlasování, a suverénně tak vede tabulku absencí. Druhý za ním je Stanislav Polčák za STAN, který se neúčastnil téměř 30 procent hlasování. Na opačném konci s nulovou nebo zcela minimální absencí jsou Luděk Niedermayer (TOP 09), Marcel Kolaja (Piráti) a Dita Charanzová (za ANO). Největší skupina Čechů vynechala šestinu až pětinu hlasování, což je průměr v celém europarlamentu.
Srovnání vyšlo na sociálních sítích pod účtem Europarlament přehledně, který pravidelně publikuje přehled hlasování českých europoslanců. Za profilem stojí analytici, které si najmula frakce Greens/EFA, kam patří i čeští Piráti.
Rok 2022 byl v tomto volebním období zatím jediný kalendářní rok, kdy europoslanci hlasovali celý rok prezenčně. To znamená, že hlasovat mohli, pouze když byli přítomni v Parlamentu.
— Europarlament přehledně (@ep_prehledne) May 17, 2023
Absence českých europoslanců v hlasovacích dnech na plénu byla v roce 2022 následující 👇 pic.twitter.com/wfLzz0cVi0
Dataři analyzovali účast Čechů na hlasování během 52 hlasovacích dnů v roce 2022. Pokud europoslanec nebo europoslankyně alespoň jednou ten den zmáčkli tlačítko ano-ne-zdržel se, počítalo se jim to jako účast. Pokud nikoliv, dostali "áčko".
Neznamená to ale, že nebyli přítomní na schůzi. Mohli být v dané chvíli fyzicky v Bruselu nebo ve Štrasburku a věnovat se jiné politické práci. Jen se neúčastnili hlasování o navržených zákonech nebo politických prohlášeních.
"Odmítám, že bych byl neaktivní"
Jiří Pospíšil analýzu na dotaz deníku Aktuálně.cz odmítl. Ačkoli údaje o svojí absenci nerozporoval, tvrdí, že to není relevantní ukazatel výkonu europoslance. "Statistiku připravenou lidmi okolo Pirátů nepovažuji za důvěryhodnou. O skutečné práci europoslanců vypovídá pramálo," reagoval prostřednictvím svého mluvčího.
"Odmítám, že bych byl v europarlamentu neaktivní. Kdybychom hodnotili například počet vystoupení na plénu, tak patřím mezi nejaktivnější české europoslance," dodal Jiří Pospíšil s tím, že se věnuje také pravidelné edukaci českých studentů o fungování Evropské unie. Jaké má vysvětlení pro téměř dvojnásobek vynechaných hlasování oproti svým kolegům, na to europoslanec neodpověděl.
Není to poprvé, co se v Pospíšilově případě řeší jeho schopnost zvládat svěřené funkce. Politik byl už loni vedle europoslance zastupitelem v Praze a zároveň vedl Nadaci Jana a Medy Mládkových (Museum Kampa). Letos v únoru se nově stal náměstkem pražského primátora pro oblast kultury.
Mandát europoslance včetně plného, téměř čtvrtmilionového platu, si ponechal. V dřívějším rozhovoru pro Aktuálně.cz kumulaci funkcí obhajoval s tím, že obojí zvládne. "V dnešní online době mohu vést řadu jednání s kolegy a podřízenými na dálku. Nevidím v tom problém," řekl tehdy.
Hlasováním práce nekončí
Na zasedáních europoslanců ve Štrasburku jsou hlavními hlasovacími dny úterý a středa. Plenární schůze začíná v pondělí v podvečer a končí čtvrtečním polednem. Mnozí členové sněmu si pobyt zkracují o první a poslední den.
Na statistice se projeví i dlouhodobá nemoc europoslance. To byl loni případ druhého největšího absentéra Stanislava Polčáka, který strávil téměř dva měsíce v nemocnici.
Aktivita europoslanců však hlasováním nekončí. Vypovídá o nich také činnost ve výborech či ve vedení politických frakcích a rovněž fakt, jestli měli na starosti klíčové legislativní návrhy. Server EUmatrix sestavil tabulku stovky nejvlivnějších europoslanců z celkových sedmi set, která zohledňuje všechna zmíněná kritéria. Dostalo se do ní šest Čechů. Pospíšil, který je členem méně silného výboru a není ve vedení svojí (lidovecké) frakce, mezi nimi není.