Dopis, jehož autorem je estonský europoslanec Riho Terras, je adresovaný šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové. Signatáři ji žádají o Borrellovo odvolání, pokud nerezignuje sám. "Jsme extrémně znepokojení ostudným vývojem situace během Borrellovy návštěvy v Moskvě," píšou politici. Upozorňují, že unijní šéfdiplomat do Moskvy odjel sám bez přesně určeného pověření.
"To, co Borrell udělal, bylo špatné a velmi neprofesionální. Považuju to za velký problém. Část poslanců se proto přes víkend rozhodla jasně vyjádřit svůj názor a já jsem se záhy připojil," odpověděl na dotaz deníku Aktuálně.cz jeden ze signatářů, český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).
Learned during the meeting that three European diplomats are going to be expelled from Russia. I strongly condemned this decision, rejected allegations that they conducted activities incompatible with their status as foreign diplomats. The decision should be reconsidered. (3) https://t.co/yql2eEFLRj
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) February 5, 2021
Kromě něj výzvu podpořil k pondělnímu večeru také jeho spolustraník Jiří Pospíšil, lidovecká zástupkyně Michaela Šojdrová, Radka Maxová a Ondřej Kovařík z hnutí ANO, Stanislav Polčák z hnutí STAN a Alexandr Vondra s Veronikou Vrecionovou (oba z ODS).
"Neměl jezdit vůbec, nebo s úplně jiným mandátem. Existovalo obrovské riziko, že ta návštěva bude zneužita. A to riziko se v plné míře potvrdilo," míní Niedermayer.
Zákaz návštěvy Navalného
Rusko a EU se v poslední době přou zejména o osud vězněného opozičníka Alexeje Navalného. Tři dny před Borrellovou návštěvou ho soud poslal na 3,5 roku do vězení. Politik EU přesto návštěvu nezrušil a stal se od roku 2017 prvním vysoce postaveným unijním diplomatem, který se se zástupcem ruské vlády setkal. V Moskvě chtěl podle svých slov prověřit možnosti zlepšení vztahů a vyzvat k propuštění Navalného.
Jenže místo prosazování evropských zájmů se Borrell nechal podle europoslanců zcela zaskočit útoky ruského ministra Lavrova. Ten mimo jiné prohlásil, že unie je "nespolehlivá" a její lídři "kulturně arogantní". Borrell se zároveň přímo během tiskové konference prostřednictvím sociálních médií dozvěděl o vyhoštění německých, švédských a polských diplomatů z Ruska, údajně za jejich účast na protestech na Navalného podporu. Demonstrace se v posledních týdnech odehrávaly v řadě ruských měst.
"Ta návštěva byla omyl, fakticky jel do pasti. Kritiku si zcela jistě zaslouží, postavil celou EU do pozice otloukánka, bylo nedůstojné si takto naběhnout. A také je to známka obrovské neprofesionality," upozorňuje další český signatář, europoslanec Alexandr Vondra. Josep Borrell mimo jiné na návštěvu Ruska přistoupil poté, co mu Lavrov fakticky zakázal navštívit Navalného ve vězení.
Server Politico napsal, že šéf unijní diplomacie na tiskové konferenci v Moskvě stál "tiše a napůl s úsměvem", když Lavrov s "tradičním bezvýrazným obličejem maskujícím zjevnou spokojenost" útočil na evropské společenství.
Dnes jsem podepsal dopis MEPs navrhující odvolání šéfa EU diplomacie Josepa Borrella. Způsob, jakým pojal návštěvu Ruska v pátek, byl ponižující, dehonestující. Přitom dopředu čelil varování, aby tam teď nejezdil. Kreml se EU vysmál do očí. Takhle to dál opravdu nejde. pic.twitter.com/fbfixJEmBA
— Alexandr Vondra (@AlexandrVondra) February 8, 2021
Pokračující oslabení
Mezi podepsanými pod výzvou k Borrellově rezignaci převládají europoslanci ze střední a východní Evropy, a to hlavně z konzervativnějších frakcí parlamentu.
Podporu Borrellovi naopak vyjádřili socialisté a také šéfka komise a jeho přímá nadřízená Ursula von der Leyenová. "Co řekl pan Lavrov, nebylo opravdu nic nového," tlumočil její pozici mluvčí komise pro zahraniční politiku. "Borrell je diplomat, pro nějž tisková konference není platformou pro diskuse nebo konfrontace," dodal.
Kritiku odmítá i sám Josep Borrell. Návštěvu označil za velmi komplikovanou a postěžoval si, že "ruské úřady nechtějí využít příležitosti ke konstruktivnějšímu dialogu s EU". Pro Moskvu to podle něj bude znamenat konsekvence. Jaké konkrétně, by mohlo být jasné za několik týdnů. Referovat o návštěvě bude totiž Borrell 22. února ministrům zahraničí všech členských států, v březnu pak budou o tématu diskutovat přímo premiéři a prezidenti.
Část států v posledních měsících a týdnech opakovaně vyzývá k uvalení nových sankcí na režim ruského prezidenta Vladimira Putina. To v úterý připustil i sám Borrell. Podle něj je ruský režim stále více autoritativní a odmítá dialog.
Jestli tou dobou ale Borrell ještě vůbec bude šéfem unijní diplomacie, záleží především na von der Leyenové, která má právo navrhnout jeho odvolání. Pokud by odmítl, padne rozhodnutí na lídry členských států. Evropský parlament může pouze vyvolat hlasování o nedůvěře celé komisi. Vzhledem k tomu, že většina ze 705 europoslanců výzvu k Borrellovu odstoupení nepodpořila, není takový scénář příliš pravděpodobný. Diplomat se ale musel v úterý odpoledne na plénu Evropského parlamentu hájit a návštěvu bude podle serveru Politico řešit také výbor pro politické a bezpečnostní otázky Evropské rady. "Měl by skončit. Když tam bude další roky, bude jenom dál oslabovat i celou unii," vyzývá europoslanec Vondra.
Kdo je Josep Borrell?
Do Evropské komise ho vyslalo domovské Španělsko, kde v minulosti působil jako ministr zahraničí za socialistickou stranu PSOE. V Bruselu zastává pozici šéfa unijní diplomacie (oficiálním názvem vysokého představitele unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku), zodpovědný je za provádění společné zahraniční a bezpečnostní politiky a společné bezpečnostní a obranné politiky.
Josep Borrell je původním povoláním letecký inženýr a ekonom, pochází z Katalánska. V průběhu loňského roku se v médiích objevil mimo jiné v souvislosti s kritikou svých podřízených, diplomatů z Evropské služby pro vnější činnost (EEAS), kteří novinářům poskytli první verzi zprávy o dezinformacích šířících se v souvislosti a pandemií covidu-19. Znění finální verze museli diplomaté údajně kvůli negativní reakci Číny zmírnit, což nesli nelibě. Podle Borrella zveřejnění interní verze dokumentu narušilo kredibilitu unie.