Brusel - Znečištění moří odpadem je jen jedním z důvodů, proč Brusel přistoupil k opatřením, která omezují používání některých jednorázových plastových výrobků. V on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz to řekl český europoslanec Miroslav Poche.
"Směrnice přichází se zákazem pouze některých výrobků. U dalších jednorázových plastových produktů například požaduje větší odpovědnost výrobců za likvidaci odpadu. Anebo ponechává na členských státech, jak dosáhnout snížení jejich spotřeby," uvedl Poche s tím, že každý stát by si měl například určit, o kolik sníží spotřebu plastových kelímků a lahví.
Česko jde podle něj dalším zemím Evropské unie příkladem, například co se týká recyklace.
Motivačních nástrojů přitom mají členské státy celou řadu. "Například plastové výrobky na jedno použití nenabízet bezplatně, v případě nápojových lahví zavést vratné zálohy," řekl europoslanec s tím, že vzorem může být v tomto ohledu třeba Německo. Celounijní pravidla podle něj povedou i k tomu, že se "šetrnější výrobky stanou pro konečné spotřebitele cenově dostupnější".
"Úplný zákaz se bude týkat jen tří kategorií z deseti. V případě jiných, například plastových lahví, cigaretových nedopalků nebo plastových kelímků, bude záležet na členských státech, jaká opatření zavedou. Směrnice počítá také s poměrně velkou osvětou, kterou by měli hradit především výrobci," doplnil europoslanec.
Problém dlouhodobě představují třeba bezplatné plastové sáčky na ovoce a zeleninu.
Boj s plastovým odpadem se ale podle něj netýká jen zemí Evropské unie. "Různou formu omezení zavedla řada měst a států - Kanada, Austrálie, Tchaj-wan, Maroko," zdůraznil poslanec. "Důležité je především předcházet vzniku zbytečného odpadu, nejen řešit, jak se vzniklým odpadem nakládat."