EU bojuje s plastovým odpadem. Šetrnější výrobky budou cenově dostupnější, říká europoslanec Poche

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 6. 6. 2018 12:39
Evropská unie patří mezi největší producenty odpadu z plastových obalů. Znečištění způsobené plasty přitom kontaminuje půdu a narušuje život v oceánech. Evropská komise proto navrhuje nová opatření, která cílí na desítku nejužívanějších plastových produktů na jedno použití. Jde například o zákaz plastových brček a jednorázového nádobí. Čtenáři Aktuálně.cz se mohli ptát na toto téma europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD).
On-line rozhovor s europoslancem Miroslavem Pochem
Rozhovor skončil
Čtenářům odpovídal europoslanec Miroslav Poche.
Přečíst si rozhovor

Brusel - Znečištění moří odpadem je jen jedním z důvodů, proč Brusel přistoupil k opatřením, která omezují používání některých jednorázových plastových výrobků. V on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz to řekl český europoslanec Miroslav Poche.

"Směrnice přichází se zákazem pouze některých výrobků. U dalších jednorázových plastových produktů například požaduje větší odpovědnost výrobců za likvidaci odpadu. Anebo ponechává na členských státech, jak dosáhnout snížení jejich spotřeby," uvedl Poche s tím, že každý stát by si měl například určit, o kolik sníží spotřebu plastových kelímků a lahví.

Česko jde podle něj dalším zemím Evropské unie příkladem, například co se týká recyklace.

Motivačních nástrojů přitom mají členské státy celou řadu. "Například plastové výrobky na jedno použití nenabízet bezplatně, v případě nápojových lahví zavést vratné zálohy," řekl europoslanec s tím, že vzorem může být v tomto ohledu třeba Německo. Celounijní pravidla podle něj povedou i k tomu, že se "šetrnější výrobky stanou pro konečné spotřebitele cenově dostupnější".

"Úplný zákaz se bude týkat jen tří kategorií z deseti. V případě jiných, například plastových lahví, cigaretových nedopalků nebo plastových kelímků, bude záležet na členských státech, jaká opatření zavedou. Směrnice počítá také s poměrně velkou osvětou, kterou by měli hradit především výrobci," doplnil europoslanec.

Problém dlouhodobě představují třeba bezplatné plastové sáčky na ovoce a zeleninu.

Boj s plastovým odpadem se ale podle něj netýká jen zemí Evropské unie. "Různou formu omezení zavedla řada měst a států - Kanada, Austrálie, Tchaj-wan, Maroko," zdůraznil poslanec. "Důležité je především předcházet vzniku zbytečného odpadu, nejen řešit, jak se vzniklým odpadem nakládat."

Video: Evropská komise si uvědomila, že nemůžeme náš blahobyt stavět na neustálé spotřebě surovin, říká Ivo Kropáček

Evropská komise si uvědomila, že nemůžeme náš blahobyt stavět na neustálé spotřebě surovin, říká Ivo Kropáček z hnutí DUHA. | Video: Martin Veselovský

On-line rozhovor s europoslancem Miroslavem Pochem

Rozhovor skončil
6. 6. 2018
Ptá se: Alena Čápová

Pane poslanče, co to je za blbost zakázat pouhá plastová brčka a jednorázové nádobí. To je od EU pěkně trapné. Proč nezakážete nebo nezálohujete plastové lahve?

Odpovídá: Miroslav Poche

Už jsem to zmínil. Návrh směrnice vybízí členské státy k tomu, aby zaváděly právě podobná opatření, které zmiňujete. Zákaz několika typů výrobků je pouze malou částí celého návrhu.

6. 6. 2018
Ptá se: Natálie Nováková

Dobrý den. Máme tomu rozumět tak, že se tyto výrobky přestanou úplně vyrábět? To by bylo ideální (anebo se zavede aspoň oběhová recyklace?).
Kdo a jak zajistí respektování těchto nařízení? Bohužel, zákony se často nerespektují. Je zákaz znečišťovat okolí a přírodu pod pokutou (na každého znečišťovatele by měl být strážce zákona, připravený domlouvat / pokutovat), přesto celá republika je zamořena plasty, vajgly, plechovkami a zátky, jiným odpadem. Souvisí se to s konzumním stylem života a jeho bezduchovností? Vše se měří peníze, nikoliv blahem / dopadem na tuto planetu. Budou i osvětové akce, zejména k tomu aby se snižovala celkem produkce odpadů? Děkuji

Odpovídá: Miroslav Poche

Úplný zákaz se bude týkat jen tří kategorií z deseti. V případě jiných, například plastových lahví, cigaretových nedopalků nebo plastových kelímků, bude záležet na členských státech, jaká opatření zavedou. Směrnice počítá také s poměrně velkou osvětou, kterou by měly hradit především výrobci.

6. 6. 2018
Ptá se: Ivan Nový

Nechme šílené eurokraty stranou, těm už není pomoci. Raději odpovězte na dnes důležitější otázku, zda jste zastáncem tvořící se koalice proti USA ve složení Německo-Rusko-Čína jako základu budoucí spojené Euroasie? Co je dnes třeba dělat proti Německu, aby k tomu nedošlo?

Odpovídá: Miroslav Poche

Jak už jsem se opakovaně vyjádřil, základem české zahraniční politiky je členství v EU a NATO. Nevidím žádnou alternativu k tomuto partnerství, které zajišťuje nejen naši bezpečnosti, ale pomohlo také našemu ekonomickému rozvoji.

6. 6. 2018
Ptá se: Václav Šobr

Bude se zákaz plastového nádobí týkat i letadel aby jsme tam opět mohli jíst jako lidi kovovým příborem?

Odpovídá: Miroslav Poche

V návrhu směrnice to není explicitně zmíněno, ale předpokládám, že se zákaz bude vztahovat na celé území EU, tedy i na letecké společnosti.

6. 6. 2018
Ptá se: Milan

Můžete mě vysvětlit,proč se hrnete do vlády,když jste pro přijetí nelegálních imigrantů?Přeji dobrý den a také odpověď.S pozdravem Milan.

Odpovídá: Miroslav Poche

Rád bych Vás ujistil, že nálepka "vítače" naprosto nekoresponduje s mými postoji. Nešťastná interpretace mých slov způsobila zmatek u mnoha lidí. V mém případném novém postu se ode mne nedočkáte ničeho z toho, co mi bylo přisuzováno.

6. 6. 2018
Ptá se: Lukáš Melichar

Dobrý den, pane Poche,
prosím Vás, proč je tento krok tak s malým rozsahem?
Proč se nepřikročilo k razantnějšímu omezení?
Když může mít lego kostičky z přírodních materiálů, tak pak lze udělat z přírodního všechno, pokud se nemýlím.

Odpovídá: Miroslav Poche

Tato směrnice je jedním z nástroju, které už byly přijaty nebo se připravují. Já osobně s Vámi souhlasím.

6. 6. 2018
Ptá se: Halouzka

Pane poslanče, domnívám se že největší podíl plášťů v moři pochází z přímořských států a naše republika plasty třídí. Takže se domnívám že zákaz plastů ve vnitrozemí nic nevyřeší. Co Vy na to? Zdravi Halouzka

Odpovídá: Miroslav Poche

Souhlasím, ale i z České republiky se odpadky dostanou až do moře. I když se u nás hodně recykluje, tak právě kelímky, příbory, tácky apod. se nerecyklují tolik. A velmi často končí ve volné přírode. A asi se opakuji, ale všichni přeci chceme žít ve zdravém a čistém prostředi.

6. 6. 2018
Ptá se: Berta

Dobrý den,

nápad je to pěkný. Myslíte si však, že bude stačit když tohle bude dodržovat pouze Evropa? Co zbytek světa?

Odpovídá: Miroslav Poche

Jak už jsem zmínil v jiné odpovědi, i ve zbytku světa se postupně zavádí různá opatření, jak omezit znečištění způsobené plasty. Je fajn, že Evropa může jít příkladem a apelovat tak na jiné země jako je právě Čína, Brazílie či Indie.

6. 6. 2018
Ptá se: Radim K

Dobrý den,

ovlivní nová nařízení i rybáře? Sám používám spoustu plastového náčiní. A kdy by měla vejít v platnost?

Díky

Odpovídá: Miroslav Poche

V případě rybářského vybavení nejde o zákaz jejich výroby. Návrh předpokládá, že výrobci se pouze budou více podílet a ponesou vyšší odpovědnost. Například budou povinni hradit náklady na sběr odpadu na plážích a v přístavech. Nebo budou muset financovat osvětové kampaně. Samotné rybáře by to nemělo výrazně v jejich oblíbené činnosti ovlivnit.

6. 6. 2018
Ptá se: Jan

Dobry den,

jak se dostanou plasty z CR do oceanu? Pokud vim fungujici zeme jako nase s odlpadem zadny problem nema.
Neměly by ty konkretni "cunata" byt pohlidani aby do mori nic nehazely?

Odpovídá: Miroslav Poche

Znečištění moří je jen jedním z důvodů. Ale tato legislativa řeší, jak celkově omezit neudržitelnou praxi používání jednorázových plastů. V ČR jsem v mnoha oblastech na špici, v EU například v recyklaci, v pozitiním slova smyslu. A za to jsem rád, pojďme v tom pokračovat.

6. 6. 2018
Ptá se: Mard

Kolik % plastového odpadu se dostává do moře z EU a kolik % z jiných zemí? Protože pokud je EU "zodpovědná" za třeba 10% plastového odpadu a podaří se nám to snížit o 50% tak, že občané EU budou mít složitější život, za který si připlatí, tak tohle vše přinese jen 5% snížení celkového plastového odpadu do moří. Vidím že obyvatelstvo se již masíruje nesmysly, například články o velrybě, která se udusila, protože měla v žaludku 40 igelitových tašek, jako kdyby velryby dýchaly žaludkem. Snad se EU bude zabývat pro obyvatele podstatnějšími věcmi než žárovkami, teploměry či tyčkami k balónkům.

Odpovídá: Miroslav Poche

Boj s tímto druhem odpadu se netýká jen EU. Různou formu omezení zavedla řada měst a států - Kanada, Austrálie, Taiwan, Maroko atd. Věřím, že všichni chceme žít v čistém životním prostředí a že jakékoli aktivity, které tomu pomohou, dávají smysl.

6. 6. 2018
Ptá se: Jan

Nejvíce plastů, které jsou v ČR omývány vodou končící v mořích jsou zateplení. (Problém mikroplastů.) Bude se zákaz týkat jen nevýznamných věcí v ČR nebo se konečně zakáže i platové zateplení, jehož instalace znečisťuje životní prostředí (odpad z řezání).
Nebo to bude jen plácnutí do vody a největší znečištění se ponechá bez kontroly.

Platy na budovách jsou totiž každý den fyzikálně i chemicky namáhány a mikročástice z nich uvolňovány. To se nedá říci o nyní zakazovaných výrobcích.

Plánuje tedy parlament EU skutečnou ochranu, nebo si jen vytváří další aféru typu DieselGate?

Odpovídá: Miroslav Poche

Dikuze o mikroplastech a jejich dopadech na životní prostředí a zdraví obyvatel je v EU velmi živá. Stále mám poměrně málo informací o zdrojích tohoto znečištění. Kromě Vámi zmiňvovaného příkladu jde třeba i o praní syntetických materiálů. O tom, jak nejlépe tomu čelit, se debata stále vede.

6. 6. 2018
Ptá se: Matej Sedlacek

Dobry den, pokud tedy padlo politicke rozhodnuti, nebylo by lepsi zvazit jine formy regulace nez dalsi "zakaz z Bruselu"? Napr. formou minimalni ceny, dodatecne spotrebni dane, etc. Dekuji za odpoved

Odpovídá: Miroslav Poche

Směrnice přichází se zákazem pouze některých výrobků. U dalších jednorázových plastových produktů například požaduje větší odpovědnost výrobců za likvidaci odpadu. Anebo ponechává na členských státech, jak dosáhnout snížení jejich spotřeby. Každý stát by si měl třeba určit, o kolik sníží spotřebu plastových kelímků a lahví. Jak toho dosáhne, je na něm. Jestli to bude formou poplatků nebo daní, je čistě v jeho kompetenci.

6. 6. 2018
Ptá se: Petr Šedivý

Zamýšlel se někdo někdy nad sankcemi za znečišťování životního prostředí ?

V zahraničí najdete země, kde si lidé nedovolí ani žvýkačku odhodit jinam, než do koše.

Nadprodukce plastu je jedna věc. Ale druhá je o lidech. O každém jednom z nás. Abychom odpadky vyhazovali kam je to vhodné. Ti uvědomělí to dělají. Ti ostatní by snad mohli zafungovat pod hrozbou sankcí, ale s jejich vymahatelností. Nemyslíte ?

Odpovídá: Miroslav Poche

Souhlasím, že je to hlavně o lidech a o tom, jak se chovají. Na druhou stranu věřím, že rozumná motivace tomu pomůže. A to si uvědomuje i tento návrh předložený Komisí. Členské státy budou například muset zlepšit informovanost spotřebitelů o dopadech vyhazování plastů na jedno použití nebo o možných alternativách plastových výrobků. Navíc některé produkty budou podle směrnice muset mít jednotné označení o tom, jak se má odpad odstraňovat či jaký má negativní dopad na životní prostředí. Celkém dobrým příkladem jsou krabičky od cigaret, na kterých je nyní zdravotní varování, k tomu by mohla přibýt informace o tom, že nedopalky nepatří do přírody.

6. 6. 2018
Ptá se: Vladimír Benderski

Proč nezakažou použivání plastových sáčků na ovoce a zeleninu, ktere lidé berou v obchodech ve velkém počtu a zadarmo?
Většina potravin v obchodech je zabalela do plastů. Proč nenařidí a nesníží početnost potravin balených do plastu na minimum?

Odpovídá: Miroslav Poche

Souhlasím, plastové sáčky na ovoce a zeleninu, ale také na pečivo, jsou skutečně problém. EU v roce 2015 přijala opatření týkající se plastových tašek. Skoro tři čtvrtiny Evropanů v posledním průzkumu uvedlo, že omezilo jejich používání. Myslím, že podobný krok je potřeba i v případě sáčků. Některé země používání igelitových pytlíků zcela zakázaly. V letošním roce byla přijata směrnice o obalech a obalových odpadech, která má přispět právě k omezení množství odpadu. A nová strategie EU pro plasty předpokládá možnost zavedení poplatků za nerecyklovatelné plastové obaly.

6. 6. 2018
Ptá se: Martina Fišerová

Dobrý den.
Chci se zeptat, zda zákazy používání plastových výrobků budete na půdě Evropské komise dále rozšiřovat. Vždyť v současné době je v plastu baleno a přepravováno téměř vše...od jogurtů, balení sýrů, uzenin, masa i zeleniny, atd. a vše by šlo nahradit. Díky za odpověď.

Odpovídá: Miroslav Poche

Jak už jsem zmínil v jiné odpovědi, v letošním roce byla přijata směrnice o obalech a obalových odpadech, která má přispět právě k omezení množství odpadu. A nová strategie EU pro plasty předpokládá možnost zavedení poplatků za nerecyklovatelné plastové obaly. Věřím, že přijdou i další kroky. Důležité je především předcházet vzniku zbytečného odpadu, ne jen řešit, jak se vzniklým odpadem nakládat.

6. 6. 2018
Ptá se: JAS

Vratná skleněná láhev za 1,-Kčs nemusí dokazovat pokrok,
ale patrně také nemůže být součástí plánů bezohlednosti kapitalistických výrobců pokřivené společnosti založené na nezbytné nadprodukci za účelem zisků,
z beztvatrých mas po masáži reklam stejné nadprodukce.

Jestliže se z tohoto neřádu nelze vymanit, pak se naskýtají nejméně dvě otázky.
1) Může vynálezce a producent odpadu nést díl zodpovědnosti za škody odpadem způsobené i s koncovým zákazníkem?2) Může zákazník kupující ekologické obaly a zboží mít cenu významně levnější na rozdíl od opaku viz současný stav?Není náhodou onen dovezený pokrok, v konečném důsledku množství katastrofálních kroků zpět a proč?Musel se nejdříve někdo napakovat a nebo je snad možné, že toto nikdo před třiceti lety nevěděl?Informace pro doplnění: řádky zabývající se touto problematikou byly popsány již před rokem 1989 ve školním archivu v Kolíně nad Rýnem.Kde jsou zveřejněny normy, zakazující vývoj, výrobu, prodej podobného neřádu v budoucnu?Jaké jsou vize budoucnosti, skutečnost a jaké jsou šance?

Odpovídá: Miroslav Poche

Směrnice je součástí dloudobé strategie, která má za cíl výrazně snížit množství plastového odpadu a předcházet jeho vzniku. Motivačních nástrojů pro členské státy je celá řada - například plastové výrobky na jedno použití nenabízet bezplatně, v případě nápojových lahví zavést vratné zálohy. Příkladem je třeba Německo, kde mají vratné plastové lahve.

6. 6. 2018
Ptá se: Vopička

Jsou někde zveřejněny analýzy, kolik jakých plastů se ročně v EU vyhazuje? Respektive, poměr například průmyslových plastů, lahví od balených vod (to je také vlastně na jedno použití, že?) a oněch nádobí na jednorázové použití?
Mám pocit, že to bude naprosté minimum a při porovnání tohoto minima s tím, jak plastově hospodaří EU a zbytek světa se toto minimum ještě výrazně sníží.

Takže efekt pro životní prostředí téměř nula....co je tedy pravý důvod tohoto dalšího kroku?

Odpovídá: Miroslav Poche

Komise ke všem legislativním návrhům zpracovává studii posouzení dopadů. Samozřejmě že plasty na jedno použití, jako například příbory, kelímky či tácky, nejsou nejvýznamnějším zdrojem odpadů. Ale jsou jedním z hlavních důvodů znečištění moří ale i naší krajiny. V případě znečištění moří představují jednorázové plasty tři čtvrtiny všech odpadků. A nemusíme jít daleko, stačí se podívat do našich parků. Tento návrh směrnice je jenom jednou z částí celkové strategie, jak v Evropě chceme změnit přístup a nakládání s materiály a odpady. Součástí strategie je například postupné snižování odpadu, který skončí na skládkách či zvýšení objemu recykolovaného odpadu.

6. 6. 2018
Ptá se: Pavlína

Dobrý den, jak je to s vaší na ministra zahraničí? Bude ČSSD trvat na vašem jmenování? Děkuji.

Odpovídá: Miroslav Poche

Vnímám silnou podporu celé ČSSD, předsedy Jana Hamáčka, vedení strany, ale také členů strany. Nicméne nyní je především důležité, jak dopadne naše referendum. A dál je to na našem předsedovi.

6. 6. 2018
Ptá se: Vošvrda Jaromír

Pane poslanče,

Je tento návrh dotažen i do důsledků, nebo je to opět pouze rozhodnutí nějakého úředníků od kancelářského stolu?

Nebylo by vhodnější spíše nařídit pod pokutami recyklaci plastů i například na akcích, kde se tyto jednorázové plasty používají, než hned dávat další zákaz?
Jak má například EU vymyšleno, že se bude nahrazovat jednorázové nádobí na různých akcí typu festivalů, sportovních utkání apod., kde používání skleněného nádobí ani omylem nehrozí?Předem děkuji za odpověď.

Odpovídá: Miroslav Poche

Debata o oběhovém hospodářtví není v EU novinkou, naopak EU v roce 2015 představila svojí strategii pro oběhové hospodářtví. Od té doby na konkrétních nařízeních pracují odborníci a postupně představují různá řešení, například směrnici o odopadech, směrnici o obalových odpadech, směrnici o skládkování apod. Všechny tyto legislativní normy byly široce konzultovány s širokou i odbornou veřejností. Návrh této konkrétní směrnice není pouze o zákazu několika málo výrobků, má mnoho cílů. Například aby se do roku 2025 devadesát procent plastových lahví na nápoje recyklovalo nebo bylo opakovně využíváno. Členské země mají možnost zavést celou řadu opatření, jak snížit objem plastového odpadu. V případě jednorázového nádobí na různých akcích existují již dnes relevantní alternativy. Je skutečně na členských státech, jak k dosažení stanovených cílů přistoupí.

6. 6. 2018
Ptá se: Iveta

Jaký pozitivní dopad směrnice bude mít?

Odpovídá: Miroslav Poche

Věřím, že dojde k postupnému snížení používání plastů a s tím spojeným využíváním neekologických postupů. Dojde i ke vzniku nových pracovních míst. Do roku 2030 může zabránit škodám na životním prostředí v hodnotě 22 mld. eur. Podle odhadu může snížit produkci CO2 o 3,4 milionů tun a spotřebitelům ušetřit 6,5 mld. eur. Já osobně doufám, že v konečném důsledků to bude motivací i pro nás samotné, tedy efektem bude i naše zodpovědnější chování k životnímu prostředí.

6. 6. 2018
Ptá se: Vašek

Co směrnice přinese společnostem, které plasty vyrábí? Spolurpacuje se s nimi během přípravy takovýchto nařízení?

Odpovídá: Miroslav Poche

Pro podniky samotné to bude mít přínos. Například zavedením systému pro opětovné použití si mohou zajistit přísun kvalitního materiálu. Díky tomu, že budou hledat a využívat udržitelnější řešení, mohou získat technologický náskok před mezinárodní konkurencí. A především lidé dnes stále častěji dávají přednost výrobkům, které neničí naše životní prostředí a neohrožují naše zdraví. Mnohem víc tak vybírají, od koho si výrobek pořídí. A zavedením stejných pravidel v celé EU dojde také k tomu, že se šetrnější výrobky stanou pro konečné spotřebitele cenově dostupnější.

 

Právě se děje

Další zprávy