Foto: Globální oteplování postupuje. Evropská unie mu čelí tlakem na snižování emisí

Na globální oteplování doplácejí lidé, ale především příroda a v ní žijící tvorové. Medvěd lední je ohrožen neustále se zmenšující rozlohou svého přirozeného prostředí. Tím je zamrzlé arktické moře.
Země Evropské unie vypustí každoročně do ovzduší téměř dvě miliardy tun oxidu uhličitého. Evropský parlament proto letos schválil rezoluci požadující výrazné zpřísnění obchodování s emisními povolenkami. EU se předloni na klimatické konferenci v Paříži zavázala k roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 40 procent oproti roku 1990.
Zatímco politici jednají, jak zasáhnout proti globálnímu oteplování, sněhová pokrývka taje. Například v Grónsku mnohem rychleji, než si vědci vůbec mysleli, že je to možné. Pokud by celé Grónsko roztálo, voda ve světových oceánech by stoupla o 7 metrů a zatopila New York, Londýn nebo plochá souostroví, jako jsou Maledivy. Na snímku ledovce ve fjordu Jakobshavn nedaleko Ilulissatu.
Grónský ledovec pokrývá plochu 1,7 milionu kilometrů čtverečních. Od roku 2002 se z něj odlomilo do moře 95 procent šelfového zalednění. Tedy té části, která zakrývá moře při pobřeží. Každým rokem odtaje v Grónsku přes 500 gigatun ledu. Pokud by Grónský ledovec roztál celý, zvedla by se hladina světových moří o sedm metrů.
Ačkoliv se tloušťka ledovců v Grónsku v důsledku globálního oteplování zmenšila o několik desítek metrů, pořád dokážou působit monumentálním dojmem. Zde se díváte na čelo Russelova ledovce.
Foto: Instagram
Reuters Radim Klekner Reuters, Radim Klekner
30. 4. 2017 15:20
Evropský parlament letos schválil několik významných rezolucí, v nichž předkládá Evropské komisi další návrhy, jak ještě účinněji bojovat s globálním oteplováním. Loni se EU díky předchozím opatřením podařilo snížit ověřené emise ve srovnání s rokem 2015 o půldruhého procenta. I tak to stále byly téměř dvě miliardy tun oxidu uhličitého. Prohlédněte si, jak devastující vliv mají skleníkové plyny na naši planetu.
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy