Za extrémní výkyvy počasí může člověk. Skleníkové plyny způsobují povodně i vlny veder

Zahraničí Zahraničí
1. 4. 2017 17:30
Záplavy, vlny veder nebo extrémní sucho mohou být podle nových vědeckých poznatků způsobeny skleníkovými plyny. Ty ohřívají atmosféru a zpomalují nebo úplně zastavují takzvané planetární vlny, které proudí kolem Země a ovlivňují počasí. V důsledku toho pak některé regiony "uváznou" na delší dobu například v dešti nebo v horku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Vlny veder, sucho nebo naopak povodně mohou být následkem změn způsobených lidskou činností.

Vyplývá to ze studie vědců ze Státní univerzity v Pensylvánii, kterou vydal časopis Scientific Reports.

Následky klimatických změn, které způsobují sami lidé, už podle nich zasáhly Evropu, Ameriku i zbytek světa.

Konkrétních příkladů je mnoho: extrémně horké léto v Austrálii a následný hurikán Debbie, záplavy v Peru, nedávné vlny veder v USA a v Rusku nebo povodně v Pákistánu v roce 2010.

Odborníci je podrobili analýze a došli k závěru, že tyto extrémní povětrnostní podmínky jsou způsobeny změnami tzv. planetárních vln. To jsou větry proudící ve vysoké výšce nad Zemí spojené s tlakovými systémy v atmosféře, které zásadně ovlivňují počasí. 

Reagují na změny teploty v atmosféře, tedy i na zvýšení výskytu skleníkových plynů.

Planetární vlny obklopují severní polokouli a za normálních okolností proudí východním směrem. Ve chvíli, kdy se změní teplota vzduchu, mohou se vlny zastavit. Na Zemi se spolu s tím "pozastaví" i změny počasí a celé regiony uvíznou na delší dobu v momentálním stavu. Ať už je to vlna veder, nebo dlouhodobý déšť, který vyústí v ničivé povodně.

Přesně takové situace se podle vědců v posledních letech opakovaly. A mnohem častěji se vyskytují v důsledku globálního oteplování.

Podle profesora Michaela Manna, který výzkum na pensylvánské univerzitě vedl, je to neoddiskutovatelné. "Už dříve existovalo podezření, že lidská činnost k tomuto vzoru přispívá, ale teď jsme teprve odhalili její jasný otisk," cituje jeho vysvětlení britský The Guardian.

List mimo jiné upozornil na Postdamský institut pro výzkum dopadu klimatických změn, který vliv globálního oteplování na planetární vlny potvrzuje.

"Není to jen problém ochrany přírody a ledních medvědů," vysvětluje německý profesor Stefan Rahmstorf. "Jde o hrozbu pro lidskou společnost. Extrémy v počasí se vyskytují v hustě obydlených oblastech střední zeměpisné šířky, stoupá hladina oceánů po celém světě," varuje.

Tisíce Australanů evakuovali z pobřeží australského státu Queensland, kam se blíží cyklon Debbie. Provází ho vítr o rychlosti 240 km/h. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy