Špatná zpráva pro Alpy. Do konce století z nich může zmizet až 70 procent sněhu, varují vědci

Zahraničí Zahraničí
23. 3. 2017 13:51
Z alpských svahů může do roku 2100 zmizet celkově až 70 procent přírodního sněhu. Ve své studii to uvedli vědci ze švýcarského Davosu. Podle nich bude situace horší na jižních svazích a na místech ležících níže než 1200 metrů nad mořem. Na vině je globální oteplování, dodávají vědci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bern - Hotely a restaurace u skiareálu v rakouském Söldenu jsou naplněné k prasknutí. Na svazích v březnu leží více než 110 centimetrů sněhu. Pro lyžaře a snowboardisty ideální podmínky.

To ale nemusí trvat věčně. Švýcarští vědci vypracovali na základě dat z různých míst a meteorologických stanic v Alpách předpověď, jaký bude stav sněhové pokrývky do konce století.

Institut pro výzkum sněhových přeháněk a lavin (SLF) v Davosu předpokládá tři různé scénáře. Jedno mají ale společné: sněhu bude i v nejvyšším západoevropském pohoří ubývat.

Pokud se nesníží emise skleníkových plynů, bude ve výšce nad tři tisíce metrů zhruba polovina "dnešního" sněhu. A ve výškách pod 1200 metrů nebude sníh téměř žádný.

V Alpách by v takovém případě ubylo celkem sedmdesát procent současné sněhové pokrývky.

Naopak optimistický scénář předpokládá, že do roku 2100 se podaří omezit nárůst teploty o dva stupně, ve srovnání s předindustriální érou. V takovém případě by sněhu v Alpách ubylo "jen" o třicet procent. 

Problém mají místa otočená na jih a v malé výšce

Výsledky, které švýcarští vědci publikovali v odborném časopise The Cryosphere, ukazují, že největší problém budou mít tak jako tak nízko posazená místa - konkrétně skiareály do 1200 metrů nad mořem.

Takových je v Alpách pětina. Nacházejí se především v okrajových částech pohoří, tedy ve Slovinsku nebo v Horním a Dolním Rakousku.

"Resorty, které jsou orientované na jih, budou postižené více než ty se severními svahy," upřesnil pro německý týdeník Der Spiegel Sebastian Schlögl, spoluautor studie.

I ve vyšších polohách se navíc očekává, že v zimě bude čím dál častěji pršet a čím dál méně sněžit.

"Dnešní lyžaři už se toho nedožijí, ale jejich vnuci a pravnuci ano," upozorňuje hlavní autor výzkumu Christoph Marty. "Sněhu bude méně tak či tak. O tom, jak moc ho ubude, rozhodnou naše emise," dodává.

Vlak ohodil cestující sněhem. | Video: Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli dvěma bombám z války v německém Göttingenu evakuovali 8500 lidí

V německém Göttingenu dnes pyrotechnici kontrolovaně odpálili dvě nalezené bomby z druhé světové války. Informovala o tom agentura DPA. Policie kvůli chystané detonaci vyklidila okruh ve vzdálenosti jednoho kilometru od místa nálezu, evakuovat se tak muselo 8500 lidí. Zastaven byl provoz i na tamním hlavním vlakovém nádraží.

V dolnosaském Göttingenu se poblíž nádraží našly dvě nevybuchlé americké bomby, pyrotechnici je úspěšně zneškodnili dnes večer. Hlasitá exploze byla slyšet velmi daleko, vidět bylo i dým. Na evakuaci dohlíželo na 600 policistů.

Nálezy nevybuchlé válečné munice a bomb jsou v Německu stále poměrně časté. Loni v říjnu muselo být kvůli objevu letecké pumy v Drážďanech evakuováno 3000 lidí, kvůli půltunové pumě nalezené ve Frankfurtu nad Mohanem v květnu 2021 muselo narychlo opustit domovy dokonce 25 tisíc obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy