Špatná zpráva pro Alpy. Do konce století z nich může zmizet až 70 procent sněhu, varují vědci

Zahraničí Zahraničí
23. 3. 2017 13:51
Z alpských svahů může do roku 2100 zmizet celkově až 70 procent přírodního sněhu. Ve své studii to uvedli vědci ze švýcarského Davosu. Podle nich bude situace horší na jižních svazích a na místech ležících níže než 1200 metrů nad mořem. Na vině je globální oteplování, dodávají vědci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bern - Hotely a restaurace u skiareálu v rakouském Söldenu jsou naplněné k prasknutí. Na svazích v březnu leží více než 110 centimetrů sněhu. Pro lyžaře a snowboardisty ideální podmínky.

To ale nemusí trvat věčně. Švýcarští vědci vypracovali na základě dat z různých míst a meteorologických stanic v Alpách předpověď, jaký bude stav sněhové pokrývky do konce století.

Institut pro výzkum sněhových přeháněk a lavin (SLF) v Davosu předpokládá tři různé scénáře. Jedno mají ale společné: sněhu bude i v nejvyšším západoevropském pohoří ubývat.

Pokud se nesníží emise skleníkových plynů, bude ve výšce nad tři tisíce metrů zhruba polovina "dnešního" sněhu. A ve výškách pod 1200 metrů nebude sníh téměř žádný.

V Alpách by v takovém případě ubylo celkem sedmdesát procent současné sněhové pokrývky.

Naopak optimistický scénář předpokládá, že do roku 2100 se podaří omezit nárůst teploty o dva stupně, ve srovnání s předindustriální érou. V takovém případě by sněhu v Alpách ubylo "jen" o třicet procent. 

Problém mají místa otočená na jih a v malé výšce

Výsledky, které švýcarští vědci publikovali v odborném časopise The Cryosphere, ukazují, že největší problém budou mít tak jako tak nízko posazená místa - konkrétně skiareály do 1200 metrů nad mořem.

Takových je v Alpách pětina. Nacházejí se především v okrajových částech pohoří, tedy ve Slovinsku nebo v Horním a Dolním Rakousku.

"Resorty, které jsou orientované na jih, budou postižené více než ty se severními svahy," upřesnil pro německý týdeník Der Spiegel Sebastian Schlögl, spoluautor studie.

I ve vyšších polohách se navíc očekává, že v zimě bude čím dál častěji pršet a čím dál méně sněžit.

"Dnešní lyžaři už se toho nedožijí, ale jejich vnuci a pravnuci ano," upozorňuje hlavní autor výzkumu Christoph Marty. "Sněhu bude méně tak či tak. O tom, jak moc ho ubude, rozhodnou naše emise," dodává.

Vlak ohodil cestující sněhem. | Video: Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy