Podle jejích slov by státy Evropské unie měly "pracovat na vizi, že jednoho dne budeme mít společnou evropskou armádu". Merkelová tedy mluvila spíš o vzdálené budoucnosti, nikoliv o aktuálním tématu. Zároveň evropskou armádu označila za "dobré doplnění NATO".
"Nikdo nechce zpochybňovat klasická spojenectví," doplnila Merkelová.
O nutnosti vzniku společné evropské armády nedávno mluvil i francouzský prezident Emmanuel Macron. Z jeho projevu ale vyplynulo, že by si její ustavení představoval mnohem dříve než německá kancléřka. Evropskou armádu podporuje i český prezident Miloš Zeman, naopak americká hlava státu Donald Trump tyto plány kritizuje.
Emmanuel Macron suggests building its own army to protect Europe against the U.S., China and Russia. But it was Germany in World Wars One & Two - How did that work out for France? They were starting to learn German in Paris before the U.S. came along. Pay for NATO or not!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) November 13, 2018
Merkelová zdůraznila, že z bezprostředního hlediska by měly státy EU víc spolupracovat jak v bezpečnostní, tak v zahraniční politice. V ní by měly zvážit zrušení současného pravidla, podle kterého je možné rozhodovat jen jednomyslně. Podle Merkelové EU spíš potřebuje větší akceschopnost.
Vzít osud do vlastních rukou
S Merkelovou souhlasí například český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). "Více společného postupu, jenž podle kancléřky jednou povede ke vzniku evropské armády, která nebude konkurencí, ale součástí NATO, zajistí silnější pozici Evropy ve světě a zejména lépe zajistí naši bezpečnost," uvedl pro Aktuálně.cz.
Důraz na jednotnou EU ocenila i europoslankyně za ANO Martina Dlabajová, podle níž jednotu "potřebujeme, abychom se stali důležitým globálním hráčem se silným politickým vlivem".
"Musíme opravdu vzít osud do vlastních rukou a začít hrát ve světové politice aktivní roli," dodala Dlabajová.
Merkelová ve svém projevu před europoslanci vyzvala především k tomu, aby státy EU byly vzájemně solidární. "Solidarita je základní hodnotou pro jakékoliv společenství," zdůraznila kancléřka.
Solidarita je ale podle ní možná jen s těmi zeměmi, které plní vlastní povinnosti. Tím podle všeho narážela na Itálii, jejíž populistická vláda chce výrazně zvýšit dohodnutý schodek státního rozpočtu.
Merkelová pak sice nezmínila Maďarsko ani Polsko, je ale evidentní, že měla na mysli tyto země, když jasně odsoudila omezování právního státu. "Kdo podkopává právní stát, omezuje práva občanské společnosti či svobodu médií, ohrožuje právní stát nejen u sebe doma, ale v celé Evropě," prohlásila politička.
Právní stát podle kritiků omezují právě vlády v Polsku a Maďarsku. Představitelé obou zemí to však odmítají.
Merkelová zároveň zdůraznila, že státy EU by měly být schopny většího pochopení pro své zájmy. "Tolerance je duší Evropy," prohlásila kancléřka. Podle ní je tak potřeba mít porozumění pro názory těch zemí, které například nechtějí přijímat uprchlíky, protože s migrací nemají historickou zkušenost. Vzájemná solidarita ale podle Merkelové znamená, že by se všechny státy nakonec měly snažit najít společné řešení.
Velká válka jako varování
Ohledně řešení migrační krize Merkelová zmínila hlavně nutnost lépe kontrolovat hranice a pomoci státům v Africe, odkud většina žadatelů o azyl pochází. S tím souhlasí i český premiér Andrej Babiš (ANO).
Babiš měl v Evropském parlamentu pronést svůj projev o budoucnosti EU v lednu. Nakonec ho ale bez náhrady zrušil. Úřad vlády tvrdí, že náhradní termín se teď hledá.
Merkelová zdůraznila, že nedávné výročí konce první světové války by mělo sloužit jako připomínka toho, "co se stane, když se národy vzájemně nerespektují". Kancléřka zdůraznila, že "nacionalismus a egoismus v Evropě už nikdy nesmí mít šanci".
Merkelová nedávno oznámila, že v prosinci opustí funkci šéfky svých křesťanských demokratů (CDU). Kancléřkou chce ale zůstat až do konce současného volebního období v roce 2021. "Ač nemůžu souhlasit se všemi kroky, které německá vláda pod jejím vedením udělala, Evropa bude v budoucnosti političku její velikosti bezpochyby postrádat," ocenila Merkelovou Dlabajová.