Radim Klekner,
Denis Chripák
17. 1. 2019 18:00
Před dvaceti lety, 1. ledna 1999, se začalo v bezhotovostním platebním styku používat euro. O tři roky později se do oběhu dostaly i bankovky a mince. Evropský parlament si tak tento týden připomíná dvacetileté výročí zavedení společné měny. Podívejte se na základní informace o euru a na jeho výhody a nevýhody.
Vyhlásit referendum?
Během debat o zavedení eura v České republice se také často mluví o referendu. O přijetí evropské měny by tak rozhodli sami občané ČR.
Vyhlášení referenda podporuje například Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury nebo komunistická europoslankyně Kateřina Konečná. "Společná měna znamená také společnou hospodářskou a sociální politiku," uvedla. "V dnešní EU, která je v zajetí politiky škrtů a militarismu, by to znamenalo jen další prohlubování sociálních rozdílů, tlak na snižování daní a rozvolňování zákoníku práce."
Proti euru se staví i europoslanec za ODS Jan Zahradil. "Současná eurozóna je dramaticky jiná, než k jaké jsme se zavazovali přistoupit během našeho vstupu do Evropské unie, a podobá se v tuto chvíli spíše transferové a dluhové unii než skutečné unii měnové," říká.
"Přijetí eura by tedy znamenalo i přijetí těchto nových pravidel, včetně mnohamiliardových příspěvků do nových záchranných mechanismů a záruk za cizí dluhy," dodává s tím, finanční krize také ukázala důležitost vlastní měnové politiky. "Proto nevidím nejmenší důvod k tomu, abychom o přijetí eura vůbec uvažovali," uzavírá Zahradil.