Běženci se vrací k "osvědčené" trase do Evropy, připlouvají přes Itálii a Španělsko

Radim Klekner Radim Klekner
12. 1. 2017 20:20
Počet uprchlíků, kteří se loni pokusili proniknout na území Evropské unie, oproti roku 2015 výrazně poklesl. Běženci to ale budou i letos zkoušet znovu, jak o tom svědčí stovky lidí, které po Novém roce zadrželi na moři příslušníci italské a španělské pohraniční stráže. Původně uprchlíci využívali právě severoafrickou trasu, před několika lety se ale zaměřili na Balkán. Z dat ovšem vyplývá, že se běženci vrací k "osvědčené" trase přes Itálii a Španělsko.
Do Evropy mířili přes Středozemní moře po desetitisích. Teď, když se pomalu uzavírá balkánská cesta, to budou zkoušet znovu přes moře.
Do Evropy mířili přes Středozemní moře po desetitisích. Teď, když se pomalu uzavírá balkánská cesta, to budou zkoušet znovu přes moře. | Foto: Reuters

Madrid/Řím/Brusel – Mladá somálská žena, která na Nový rok umrzla na bulharsko-turecké hranici. Devatenáctiletý chlapec z Gabonu, jehož se do španělské enklávy Ceuta pokusila propašovat v kufru dvaadvacetiletá Maročanka. Sto čtrnáct běženců ze Senegalu, Guineje a Mali, které zachránila u libyjských břehů loď plující pod vlajkou organizace Lékaři bez hranic, zatímco byli namačkaní v nafukovacím člunu.

Ačkoliv se Evropské unii loni podařilo výrazně snížit počet migrantů, kteří se snaží proniknout mořskou cestou do Evropy, musí EU i letos počítat s dalším přílivem běženců.

Imigrační a bezpečnostní politika budou také jednou z hlavních výzev, kterým bude unie v roce 2017 čelit. A to i proto, že Turecko hrozí vypovězením dohody uzavřené loni v březnu s EU, po níž se začal rapidně snižovat počet migrantů, kteří proudili do Evropy přes Egejské moře.

V předcházejících letech řada evropských států zaznamenala vzedmutí protiuprchlických nálad. Loni tak mnoho jejich vlád začalo mluvit o opatřeních, která omezí příliv běženců.

Bavorská Křesťansko-sociální unie (CSU), v čele se svým předsedou Horstem Seehoferem, i její sesterská Křesťansko-demokratická unie (CDU) požadují, aby počet migrantů, které Německo každý rok přijme, nepřesáhl dvě stě tisíc.

Německo se začalo uprchlické vlně bránit loni, kdy také výrazně klesl počet běženců, kteří zde hledali útočiště. Zatímco v roce 2015 to bylo 890 tisíc lidí, loni jen 280 tisíc. Na druhé straně stoupl počet žádostí o azyl. V loňském roce požádalo Spolkovou republiku Německo o ochranu svých práv 745 545 běženců, tedy o téměř 270 tisíc více než předloni.

"Migrační proces se daří regulovat," netajil se svou spokojeností spolkový ministr vnitra Thomas de Mazière.

Nárůst počtu žadatelů o azyl vysvětlují úřady především tím, že většina z nich přicestovala do Německa už v roce 2015, ale zpracování jedné žádosti trvá vzhledem k velkému počtu uchazečů několik měsíců.

Běženci pocházejí především ze Sýrie, Afghánistánu, Iráku, Eritreje, ale také Albánie.

Migrací do Evropy se v lednu opakovaně zabýval Výbor Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE). Jeho členové trvají na tom, že se nesmí opakovat krizová situace z roku 2015 se všemi negativy, která přinesla. Důležité je proto podle nich zachovat dohodu mezi EU a Tureckem.

"Pokud chceme, aby daný systém fungoval, musíme zajistit, aby se podmínky pro přijímání běženců zlepšily," tvrdí nizozemský člen LIBE, lidovec Jeroen Lenaers.

"Pokud nevytvoříme legální cesty migrace, hrozí nebezpečí, že v Evropě bude žít velká skupina lidí na pokraji společnosti," upozornila italská členka výboru Barbara Spinelliová, působící v rámci Skupiny Konfederace evropské sjednocené levice a Severské zelené levice.

Velký problém představují děti a nezletilí bez doprovodu dospělých, kteří se po překročení hranic Schengenského prostoru beze stopy ztratili.

"Loni nám takto zmizelo na deset tisíc dětí a teenagerů," upozornila švédská členka LIBE Cecilia Wilkströmová, zvolená v rámci parlamentní frakce Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE).

Rakušané chtějí strop

Evropský parlament bude při prosazování své migrační politiky čelit odporu řady členských zemí. Striktní protiuprchlická opatření požaduje kupříkladu Rakousko, přes které se v uplynulých dvou letech přelila záplava běženců směřujících do Německa.

Běženci, zachránění španělskou pobřežní stráží, v přístavu Malaga.
Běženci, zachránění španělskou pobřežní stráží, v přístavu Malaga. | Foto: Reuters

Ministr obrany Hans-Peter Doskozil ze sociální demokracie a jeho lidovecký kolega z resortu vnitra Wolfgang Sobotka vyzvali minulý týden EU k zásadní změně v přijímání uprchlíků. Ti by napříště měli podávat žádosti o azyl mimo území evropské osmadvacítky.

"Je třeba ukončit neúspěšnou azylovou politiku v Evropě," zdůraznil Doskozil. "Musíme si čestně přiznat, že EU má omezené kapacity přijímat uprchlíky. Musíme zastavit ilegální migraci." 

Rakousko, které loni přijalo 80 tisíc běženců, bude příště požadovat strop pro počet přijatých uprchlíků.

Velké pozdvižení, byť ne takové jako o předloňském silvestru v Kolíně nad Rýnem, vyvolal v zemi incident, který se na Nový rok odehrál v Innsbrucku. Migranti tu sexuálně obtěžovali dvě desítky žen.

Severoafrická trasa

Unii se loni podařilo zastavit ve spolupráci s řeckými a tureckými úřady příliv běženců, kteří se do Evropy pokoušeli dostat přes Egejské moře. Ti se tak vrací k "osvědčené" cestě směřující do EU ze severní Afriky. Dokládá to i nárůst počtu běženců, které loni přijaly španělské a italské úřady.

Podle čísel, která ve středu zveřejnil Úřad Vysokého komisaře OSN (UNHCR), se v roce 2015 pokusilo proniknout do Evropy cestou přes Itálii 153 842 migrantů, zatímco přes Španělsko 4408. Loni to bylo už 173 008, respektive 6826 běženců.

Každoročně vyrážely od pobřeží zejména Maroka a Tuniska na přeplněných člunech desetitisíce uprchlíků. Severoafrickou trasu se ale španělským a italským úřadům podařilo zčásti eliminovat na přelomu prvního desetiletí nového tisíciletí, a to pomocí monitorovacích zařízení a velkého počtu hlídkových člunů.

Běženci proto po roce 2014 zacílili na balkánskou cestu, kdy zamířili nejdříve do Turecka a pak se nechali pašeráky dopravit na některý z řeckých ostrovů.

Jen v prvních dnech letošního roku ale zadržela španělská a zejména italská pobřežní stráž na moři stovky uprchlíků.

Podle UNHCR loni výrazně vzrostl také počet lidí, kteří utonuli nebo jsou po pokusu přeplout Středozemní moře nezvěstní. Zatímco v roce 2015 zaznamenaly italské úřady 2913 takových případů, loni to bylo již 4527 lidí. Klesl naopak počet mrtvých a nezvěstných migrantů v Egejském moři. Předloni jich bylo 799, loni 441.    

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Porotu benátského festivalu povede režisér Parazita

Porotu letošního ročníku filmového festivalu v Benátkách povede korejský režisér Pong Čun-ho, který natočil oscarový snímek Parazit. "Jako předseda poroty, a hlavně jako neúnavný milovník filmu jsem připraven obdivovat a ocenit všechny skvělé snímky, která budou ve výběru," říká. Jedna z nejstarších a nejprestižnějších akcí ve světě kinematografie se uskuteční začátkem září.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lazio získalo v římském derby skalp třetího AS

Fotbalisté AS Řím v italské lize podruhé za sebou zaváhali. Třetí tým tabulky po předchozí remíze prohrál 0:3 v derby s Laziem, které se posunulo na sedmé místo. Na svého dnešního soupeře už ztrácí jen tři body.

Dvěma góly ke třetímu vítězství Lazia za sebou přispěl Luis Alberto. Skóre otevřel už ve 14. minutě kanonýr Ciro Immobile, Alberto vedení po devíti minutách zdvojnásobil a domácí už zápas až do konce kontrolovali. Španělský záložník skóre v 67. minutě zpečetil druhou trefou.

Italská fotbalová liga - 18. kolo:

Lazio Řím - AS Řím 3:0 (23. a 67. Alberto, 14. Immobile).

Tabulka:

1. AC Milán 17 12 4 1 37:19 40
2. Inter Milán 17 11 4 2 43:23 37
3. AS Řím 18 10 4 4 37:29 34
4. Juventus Turín 16 9 6 1 35:16 33
5. Bergamo 16 9 4 3 40:22 31
6. Neapol 16 10 1 5 34:16 31
7. Lazio Řím 18 9 4 5 30:25 31
8. Sassuolo 17 8 5 4 30:26 29
9. Hellas Verona 17 7 6 4 22:16 27
10. Benevento 17 6 3 8 20:30 21
11. Sampdoria Janov 17 6 2 9 26:28 20
12. Fiorentina 17 4 6 7 18:23 18
13. Boloňa 17 4 5 8 23:31 17
14. Spezia 17 4 5 8 23:32 17
15. Udine 16 4 4 8 18:25 16
16. Cagliari 17 3 5 9 23:34 14
17. FC Janov 17 3 5 9 18:30 14
18. FC Turín 17 2 6 9 26:35 12
19. Parma 17 2 6 9 13:33 12
20. Crotone 17 2 3 12 17:40 9
Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy