Před rokem to byl německý Kolín. Teď Rakušané řeší silvestrovské sexuální útoky v Innsbrucku

Zahraničí Zahraničí
6. 1. 2017 15:00
Rakouští policisté pořád neznají identitu mužů, kteří během letošního silvestra sexuálně obtěžovali osmnáct žen při novoročních oslavách v tyrolském Innsbrucku. Podle samotných napadených žen mohlo jít o cizince. Případy sexuálních deliktů se Rakousku nevyhnuly ani přes zvýšená bezpečnostní opatření, která policie nasadila v důsledku podobných útoků před rokem v německém Kolíně nad Rýnem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

InnsbruckRakouská policie pořád pátrá po skupině pěti nebo šesti mužů, kteří měli na silvestra obtěžovat skupinu žen v Innsbrucku.

Mluvčí místní policie Ernst Kranebitter podle BBC označil sexuální útoky za bezprecedentní vzhledem k jejich míře a k tomu, jakým způsobem je útočníci provedli.

K sexuálnímu obtěžování došlo na hlavním náměstí mezi půl dvanáctou večer až půl druhou ráno, kde se tisíce lidí shromáždily na silvestrovské oslavy. Policie uvedla, že pachatelé ženy líbali a osahávali.

Ženy také vypověděly, že někteří z násilníků byli tmavé pleti, měli plnovousy a jeden z nich vyražený zub. Předpokládají, že mohlo jít o žadatele o azyl. 

Obětí je celkem osmnáct – devět Rakušanek, šest Italek z Jižních Tyrol, dvě Němky a jedna Švýcarka. Jde o ženy mezi devatenácti až pětadvaceti lety.

Byli to cizinci? 

Podle rakouské policie šlo pravděpodobně o organizované útoky jedné skupiny a mají je na svědomí muži z Asie nebo severní Afriky ve věku dvaceti až třiceti let. Jejich totožnost ale policisté zatím neznají.

"Máme záběry z kamer jen slabé kvality, ale snažíme se z nich rozluštit, co se dá," uvedl mluvčí innsbrucké policie Kranebitter. Žádá o pomoc i občany, aby poskytli vlastní fotky či videa.

Tři z napadených žen stihly pachatele nafotit na své mobily. Snímky jsou ale většinou rozmazané a nejasné. 

Policisté uvedli, že mimo jiné prohledávají i zařízení pro uprchlíky.

Případy silvestrovského sexuálního obtěžování v Innsbrucku vyvolaly v Rakousku neblahé vzpomínky na podobný incident, který se během silvestra odehrál v roce 2015 v německém Kolíně nad Rýnem. Místní policie tam přijala více než 1200 trestních oznámení, z toho přes 500 kvůli sexuálním deliktům včetně znásilnění.

Policisté v rakouských a německých městech byli proto během oslav příchodu nového roku 2017 ve zvýšené pohotovosti. Například v ulicích Kolína nad Rýnem jich hlídkovalo celkem 1700. Policisté pak během noci vyslechli okolo 650 mužů převážně severoafrického původu. Uvedl to kolínský policejní prezident Jürgen Mathies, který také následně obhajoval policii před nařčením z rasismu.

V Rakousku ale měly početnější policejní hlídky během silvestra jen omezený efekt. Kromě Innsbrucku nahlásily sexuální delikty také čtyři ženy v Salcburku a tři ve Vídni.

 

Právě se děje

Další zprávy