Placení nákladů na home office: Evropské země zavádí změny, česká vláda je nechce

Helena Truchlá Helena Truchlá
16. 10. 2020 6:34
Koronavirus mění podobu práce v Evropě. Několik států, kde home office dříve využíval jen zlomek lidí, teď přijímá nebo připravuje zákony, které zaměstnancům umožní si práci z domova nárokovat. A zaměstnavatelům nařídí zaplatit jim dodatečné náklady. Česká vláda zatím podobnou legislativu nechystá. Podívejte se, co se mění v Německu, Francii nebo Irsku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Bára Sobotková

Německo

Ministr práce Hubertus Heil (SPD) chce dát německým zaměstnancům nárok na to pracovat nejméně 24 dní ročně z domova. V rodinách, kde oba rodiče pracují, by to mohlo být i výrazně více.

Umožnit by to měl takzvaný zákon o mobilní práci, který chce jeho resort představit v nejbližších týdnech. Zaměstnanec by nárok získal automaticky, pokud by jeho zaměstnavatel nedoložil pádné důvody, proč to nejde.

"Pekař nemůže péct rohlíky z domova. Ale je tu mnoho profesí, ve kterých to jde," je přesvědčený Heil. Jeho sociální demokracie vládne v koalici s křesťanskými demokraty, kteří však návrh odmítají. Chtějí sice home office také usnadnit, ne ale v podobě nároku, který podle nich znamená příliš mnoho byrokracie. Heil se ale brání, že podniky po zkušenosti s koronavirovou pandemií chtějí zákon právě v jím navržené podobě. 

Nová pravidla by měla zajistit, že zaměstnavatelé se se svými lidmi domluví na přesných časech, kdy musí být z domova dosažitelní například telefonicky. Pracovní dobu by jim pak měly povinně hlídat "elektronické hodiny". Heil takový návrh podle serveru Tagesschau zdůvodňuje odkazem na řadu studií, podle kterých lidé doma pracují ne méně, ale naopak více, než by měli. Šéfům, kteří nebudou pracovní dobu respektovat, by podle zákona hrozila pokuta až 30 tisíc eur (přes 800 tisíc korun). 

Zaměstnanci by podle ministra Heila měli mít záruky, že jim jejich pobyt doma nezabrání zapojit se do firemních procesů - a nepropásnou kvůli němu například možnost školení nebo povýšení. Zákon by měl nově regulovat také odpovědnost za pracovní úrazy: léčit by si je lidé mohli u podnikového lékaře, jako kdyby se jim staly na pracovišti. Tuhle otázku zatím německé - podobně jako české - právo příliš neřeší. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy