Placení nákladů na home office: Evropské země zavádí změny, česká vláda je nechce

Helena Truchlá Helena Truchlá
16. 10. 2020 6:34
Koronavirus mění podobu práce v Evropě. Několik států, kde home office dříve využíval jen zlomek lidí, teď přijímá nebo připravuje zákony, které zaměstnancům umožní si práci z domova nárokovat. A zaměstnavatelům nařídí zaplatit jim dodatečné náklady. Česká vláda zatím podobnou legislativu nechystá. Podívejte se, co se mění v Německu, Francii nebo Irsku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

I v Česku koronavirus proměnil práci z domova z benefitu v plošnou nutnost. Podobně jako v dalších zemích i zde chybí zákonná úprava toho, jakými pravidly by se home office měl řídit. Vláda však žádný nový návrh ani nepřipravuje, jak deníku Aktuálně.cz potvrdila Michaela Buchtová z ministerstva práce a sociálních věcí. 

Zaměstnanci nemají v tuzemsku na práci z domova nárok (ani v nouzovém stavu), naopak mají možnost ji odmítnout a dál chodit do kanceláře. Když zůstanou doma, nedostanou automaticky žádné finanční náhrady. "Podle bezpečnostních předpisů by zaměstnavatel měl mimo jiné zajistit odborné revize spotřebičů od počítačů a tiskáren až po varné konvice a kávovary, v nichž si zaměstnanci na home officu připravují kávu," upozorňuje analýza týdeníku Ekonom. Když si člověk doma ublíží, firma by mu měla "zaplatit léčebné výdaje, bolestné a náhradu za ztrátu na výdělku". 

Jak vyplývá z ankety mezi parlamentními stranami, s vlastními nápady v Česku zatím přichází jen část opozice. Poslanec Vít Kaňkovský z KDU-ČSL Aktuálně.cz sdělil, že nyní připravuje legislativní návrh, který by řešil jak otázku nároku na práci z domova, tak náhrady za dodatečné náklady a odpovědnost zaměstnavatele. "Měl by být připravený nejpozději do konce listopadu," slibuje poslanec. "Bude se jednat o ucelenější legislativu, která by se zabývala situací nejen ohledně home officu, ale postihovala by i flexibilní úvazky, aby se v jejich mezích dalo fungovat," dodává. 

Poslankyně Olga Richterová (Piráti) připomíná, že evropské země musí práci z domova do svých zákonů zavést na základě směrnice nejpozději do srpna 2022. Sama už pracuje na návrhu, který by to mohl udělat s ohledem na stávající český kontext.

"Kromě chybějící úpravy částečné nebo občasné práce z domova v zákoníku práce potřebujeme posílit také vymahatelnost práva zaměstnanců - rodičů dětí do osmi let - pracovat pružněji, pokud je to objektivně možné," míní Richterová.

"Měli by právo dostat od zaměstnavatele písemnou odpověď, které vážné provozní důvody brání tomu, aby mohlo být jejich žádosti vyhověno," dodává politička. Zaměstnavatelé by pak podle ní mohli za povolení flexibilní práce dostat od státu třeba slevy na odvodech. 

 

Právě se děje

Další zprávy