Evropská unie se chystá bombardovat Somálsko

Martin Novák Martin Novák
30. 3. 2012 15:05
V rámci protipirátské operace Atalanta budou možné údery i na souši
Somálská armáda už se cvičí, ale zatím ovládá jen Mogadišo. K místům, kde sídlí piráti, to má zatím dost daleko.
Somálská armáda už se cvičí, ale zatím ovládá jen Mogadišo. K místům, kde sídlí piráti, to má zatím dost daleko. | Foto: Reuters

Brusel - Vojáci Evropské unie přejdou v boji proti somálským pirátům z moře na souš. Sedmadvacítka se dohodla, že evropská letadla a helikoptéry, které dosud zasahovaly jen na pobřeží, dostanou mandát k bombardování základen a skladů pirátů do hloubky dvou kilometrů v somálském vnitrozemí.

Na stole byl dokonce návrh posunout operace až čtyři kilometry od pobřeží, ale podle informací týdeníku Der Spiegel tento návrh zablokovaly Německo a Španělsko.

Terčem bombardování se mají stát sklady pohonných hmot, komunikační zařízení a také lodě umístěné dál od moře. Evropané tak chtějí bandám somálských pirátů, které v Indickém oceánu přepadávají hlavně nákladní lodě včetně tankerů a jako výkupné inkasují obrovské sumy.

V Německu ale opoziční sociální demokracie (SPD) proti plánu protestuje. Evropané se podle německé opozice v Somálsku zapletou pomalu a nenápadně do války, přestože nasazení pozemních sil je zatím vyloučeno. Podle kritiků operace, k nimž patří i němečtí Zelení, nelze při zásazích vyloučit ani oběti z řad civilistů.

Operace Atalanta začala v roce 2008. Nasazeno je kolem břehů Somálska a Džibutska zhruba 1400 vojáků. Německý bundeswehr tam má 300 mužů a válečnou loď Berlin. Součástí operace je také výcvik somálských námořních jednotek, které by v budoucnosti měly ochranu pobřeží převzít.

To se zatím zdá být nereálné, protože somálská vláda kontroluje jen hlavní město Mogadišo a malou část země.

Česká republika přímo na východoafrickém pobřeží žádné vojáky nemá, ale tři Češi působí v Londýně v řídicím centru Operace Atalanta.

Oddělené od Evropské unie udržuje v Indickém oceánu své jednotky také Severoatlantická aliance, zapojily se i námořní síly Ruska, Indie a Číny.

O tom, zda počet pirátských útoků klesá, se vedou spory. Somálsko nemá už od roku 1991 žádnou centrální vládu a jednotlivé části země ovládají různé milice. Zázemí pirátů je tak těžké zničit bez zásahů na pevnině.

Foto: Aktuálně.cz

V roce 2011 zaútočili piráti na 230 lodí. Nejen u břehů Somálska, ale také poblíž Keni a dokonce Seychel.

V zemi sužované hladomorem, suchem a občanskou válkou a anarchií se stali vlivnou a bohatou elitou. Na pobřeží na severovýchodě země si stavějí luxusní vily, jezdí v nových drahých automobilech, na hostinách servírují delikatesy z celého světa, elektřinu jim vyrábějí jejich vlastní generátory.

Počet pirátů je odhadován na několik tisíc. Žijí převážně ve třech pobřežních městech. V Bossasu, Eylu a Haradhere.

 

Právě se děje

Další zprávy