Stará vražda ohrožuje zájmy Francie v Africe

man
2. 5. 2007 12:06
Kdo zabil francouzského soudce v Džibutsku?
Džibutský prezident Ismáíl Umar Guelle (uprostřed) odmítá vypovídat o případu zavražděného soudce Borrela. Podle manželky soudce jsou do vraždy zapleteny vysoké kruhy ve Francii i Džibutsku.
Džibutský prezident Ismáíl Umar Guelle (uprostřed) odmítá vypovídat o případu zavražděného soudce Borrela. Podle manželky soudce jsou do vraždy zapleteny vysoké kruhy ve Francii i Džibutsku. | Foto: Reuters

Paříž/Džibuti - Ráno 18. prosince nalezla policie v Džibutsku, malém státečku na severovýchodě Afriky, mrtvolu muže.

Tělo leželo v příkopu a neslo znaky těžkých popálenin. První ohledání ukázalo, že půjde pravděpodobně o problém na úrovni diplomacie.

Ostatky totiž patřily francouzskému soudci Bernardu Borrelovi, který v Džibutsku pracoval jako poradce na ministerstvu spravedlnosti.

Uplynulo dvanáct let a vraha Francie stále hledá. Případ se mezitím rozrůstá a zasahuje jak na francouzské miniterstvo zahraničí, tak i do nejvyšších kruhů v Džibutsku.

Základny Francie i USA

Tento frankofonní stát a až do roku 1977 francouzská kolonie sousedí s Etiopií a Somálskem a je pro Paříž i Washington strategicky důležitý. Je zde největší základna francouzské armády za hranicemi země galského kohouta a největší americká vojenská základna v Africe.

Foto: Aktuálně.cz

USA zde mají 1 700 vojáků, kteří mají za úkol v různých afrických zemích koordinovat boj proti Al-Káidě. Například v Somálsku.

A na konci roku má padnout rozhodnutí o místě, kde bude dislokováno nové velitelství amerických sil v Africe, takzvaný AFRICOM.

Jedním z kandidátů je právě Džibutsko.

Vztahy mezi Paříží a Džibutskem se ovšem v důsledku aféry zhoršily. Džibutští vyšetřovatelé záležitost uzavřeli jako sebevraždu.

To se ale nelíbí Borrelově manželce, která podezírá ze spáchání činu nejvyšší džibutské představitele a nevylučuje, že stopy mohou vést i do francouzské politiky nebo justice.

Soudce a poradce džibutského ministerstva spravedlnosti Bernard Borrel.
Soudce a poradce džibutského ministerstva spravedlnosti Bernard Borrel. | Foto: Aktuálně.cz

Pařížská policie už vydala příkazy k zadržení státního žalobce Džibutska a šéfa tamní tajné policie. V únoru chtěla vyslechnout i prezidenta africké země Ismáila Umara Guellého, který přijel do Cannes na summit frankofonních zemí.

Vypovídat však odmítl. Stejně tak jako před dvěma lety.

"Pokud prezident Guellé nemá s případem nic společného, pak jeho postoj nechápeme," tvrdí Borrelova manželka Elisabeth.

Francouzské ministerstvo spravedlnosti ale už dříve avizovalo, že hlava cizího státu má právo odříci výpověď.

Proč měly spisy cestovat do Afriky ?

Manželka zavražděného soudce však se svými právními zástupci zaměřila svoji pozornost jiným směrem. Tvrdí, že kvůli zachování dobrých vztahů se strategickým partnerem na severu Afriky tlačí francouzské ministerstvo zahraničí na odsunutí případu.

Pařížský soud nařídil vyšetřit obvinění, že někteří úředníci ministerstva žádali představitele justice, aby záznamy o vyšetřování poslali do Džibuti. Pokud se to potvrdí, skandál první třídy bude na světě.

Vlajka Džibutska.
Vlajka Džibutska. | Foto: Aktuálně.cz

Policisté také prohledávali kanceláře na ministerstvu. Dnes se dokonce pokusili - neúspěšně - pátrat i v prezidentském paláci, který už tento měsíc po vypršení svého mandátu opustí Jacques Chirac.

"Nebudeme nic komentovat v době, kdy vyšetřování není ukončeno," řekl agentuře AFP mluvčí ministerstva Jean-Baptiste Mattei.

Proč byl renomovaný soudce před dvanácti lety zavražděn, není jasné. Pracuje se i s možností, že čin neměl přímou souvislost s Džibutskem a vraždu si někdo objednal z Paříže.

Džibutsko, v koloniálních časech nazývané Francouzské Somálsko, mělo na Paříž vždy silné vazby. Stále hostí několik tisíc francouzských vojáků a příslušníků Francouzské cizinecké legie.

 

Právě se děje

Další zprávy