Brusel - Maďarský premiér Viktor Orbán ve středu osloví poslance Evropského parlamentu. Stane se tak jen krátce poté, co se vývojem v Maďarsku bude tento měsíc už podruhé zabývat Evropská komise. Komise je znepokojena kroky maďarské vlády zejména v souvislosti se sporným novým zákonem o vysokých školách. Ten podle kritiků cíleně míří na v Budapešti sídlící Středoevropskou univerzitu (CEU), kterou spoluzakládal americký miliardář George Soros.
Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans s pohledem unijní exekutivy na dění v Budapešti seznámí evropské zákonodárce těsně před vystoupením předsedy maďarské vlády.
Komise tedy velmi pravděpodobně Budapešť formálně upozorní, že zákon o vysokých školách není v souladu s unijním právem. Zahájit podobná řízení, která mohou teoreticky skončit až před unijním soudem, by ale mohla také v několika dalších případech, zejména v oblasti azylové politiky.
Unijní exekutiva také analyzuje maďarský zákon o nevládních organizacích. Vyjádřit by se mohla ke kampani maďarské vlády s názvem "Zastavme Brusel!". Zájmem komise je zahájit s Budapeští o dění "širší politický dialog". Nebude se však jednat o začátek formálního postupu týkajícího se možného ohrožení právního státu v zemi, kterým se nyní komise řídí ve sporu s Polskem.
Kroky Maďarska podle EK vyvolávají pochybnosti, zda jsou v souladu s právem a společnými hodnotami Evropské unie. Není to poprvé, co Brusel kritizuje způsob vlády premiéra Orbána a údajný posun země k "neliberální" demokracii; Bruselu vadí také tvrdý přístup Orbánovy administrativy k řešení migrační krize.
V Evropském parlamentu v úterý vystoupil rektor CEU Michael Ignatieff, který unii vyzval k podpoře boje proti zákonu znamenajícímu uzavření jeho školy. V pondělí se s ním setkal Timmermans a podle mluvčího komise se bavili o "aktuálním politickém a právním vývoji v souvislosti s CEU".
Ve čtvrtek se má finančník Soros sejít s předsedou EK Jeanem-Claudem Junckerem i s dalšími členy komise.