Evropa vybere svého ministra zahraničí. Koho chcete Vy?

Martin Novák Martin Novák
17. 11. 2009 21:00
O ministru zahraničí Evropské unie se rozhodne už ve čtvrtek v Bruselu
Předseda Evropské komise José Barroso s Rubikovou kostkou, na které jsou iniciály všech členských zemí EU.
Předseda Evropské komise José Barroso s Rubikovou kostkou, na které jsou iniciály všech členských zemí EU. | Foto: Reuters

Brusel - Evropští lídři budou ve čtvrtek na summitu debatovat o obsazení dvou prestižních funkcí, které vytvořila Lisabonská smlouva - prezidenta a ministra zahraničí EU.

Zatímco kandidáti na předsedu Evropské rady jsou už několik týdnů „propíráni" horem dolem, jmenování šéfa diplomacie EU je v jeho stínu.

Budoucí ministr zahraničí však bude rovněž velmi viditelným a vlivným politikem. Bude reprezentovat celou EU ve vztazích k celému okolnímu světu. Čeká ho život téměř neustále na cestě.

Jeho úkol nebude zrovna lehký - kromě jiného bude muset sjednotit zahraniční politiku všech 27 členských zemích a posílit globální vliv Evropské unie.

Dva a dva

Komu tato nelehká úloha připadne?  V úvahu přicházejí dva Italové a dva Britové.

Z Apeninského poloostrova jsou ve hře bývalí premiéři Massimo D´Alema a Giuliano Amato. D´Alemu podporuje socialistická frakce v Evropském parlamentu, ale podle agentury Reuters může být problémem jeho minulost v Italské komunistické straně.

Byl jejím členem po celá sedmdesátá léta a pak se stal i redaktorem stranického deníku L´Unita. Italští komunisté sice nebyli promoskevští a souhlasili s členstvím Itálie v NATO, ale ne všichni v EU jsou o vhodnosti D´Alemovy kandidatury přesvědčení.

Giuliano Amato má možná větší šance. Už proto, že se podílel na vypracování Evropské ústavy, kterou ovšem Francouzi a Nizozemci v referendu odmítli. Nevýhodou může být jeho vyšší věk, je mu jedenasedmdesát.

Současný šéf britské diplomacie David Miliband sice oficiálně nabídku vést diplomacii evropskou už odmítl, ale podle britských komentátorů není vyloučeno, že na poslední chvíli přece jen kývne.

Pokud ne, dalším kandidátem je poslední britský správce Hongkongu Chris Patten. Konzervativní politik, který chce prosadit tvrdší postup EU vůči Rusku a Izraeli. Zkušenosi z Evropy má, po návratu z Hongkongu působil čtyři roky v Evropské komisi.

Další dva a jedna žena

Další dvojice uchazečů je ze Skandinávie. Tvoří jí finský komisař pro rozšíření Olli Rehn a současný švédský ministr zahraničí Carl Bildt.

Rehnova komisařská práce hodnocena v EU velmi vysoko, zatímco Bildt je zkušený diplomat. Už v devadesátých letech se angažoval při řešení sporů  na Balkáně.

Foto: Reuters

Jejich šance ale podle zákulisních informace snižuje fakt, že skandinávský politik už obsadil křeslo generálního tajemníka NATO. Od letošního roku totiž stojí v čele aliance dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen.

Pokud by měla stanout v čele evropské diplomacie žena, bude to podle agentury Reuters nejspíše bývalá rakouská ministryně zahraničí Ursula Plassniková, třiapadesátiletá politička z Lidové strany (ÖVP). Za minulé vlády si získala v Evropě velmi dobré renomé, je stoupenkyní těsnější integrace.

Překvapení ovšem v Bruselu nejsou nikdy vyloučena, takže to možná ve čtvrtek v Bruselu dopadne vše úplně jinak.

 

Právě se děje

Další zprávy