Bez migrace by však byl celkový výsledek ještě daleko horší. Kdyby se v ČR neusadili žádní cizinci, počet obyvatel by poklesl až na 8,1 milionu. Úbytek obyvatel údajně zapříčiní nízká porodnost v následujících letech.
Český pokles není výjimkou
Česko však není jedinou zemí, která se bude muset s menším počtem lidí vypořádat. Pokles postihne i celkový počet obyvatel EU. Současně však existují státy, které si s tímto problémem nemusí lámat hlavu. V EU jich je celkem 12, mezi nimi především Francie, Irsko, Kypr, Lucembursko a Švédsko, které mohou čekat růst. K tomu přispějí především přistěhovalci.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Na Zemi žije téměř 6,5 miliardy obyvatel
- V Česku žije čím dál více stoletých
- Japonsko začalo vymírat. A neví si rady
Jen ve Francii podíl přistěhovalců na celkové struktuře obyvatelstva výrazně vzroste. Zatímco dnes ve Francii žije na 60 milionů lidí, za 45 let už to bude o zhruba pět milionů více.
Francie má vyhráno, nejen díky přistěhovalcům
Kdyby se ale odečetl podíl imigrantů, celkový počet Francouzů by vzrostl jen o zhruba jeden milion. Opačný vývoj však čeká středoevropské a východoevropské státy, mezi nimi i ČR a Slovensko. Dnes na Slovensku žije zhruba 5,3 milionu lidí, v roce 2051 to bude již "pouhých" 4,6 milionu.
Pokles počtu obyvatel však není jediným problémem, se kterým se bude muset EU v budoucnosti vypořádat. Vrásky politikům přidělává i stárnutí celé populace. V současnosti jeden důchodce připadá na čtyři lidi v produktivním věku. Za více než 40 let se tento poměr sníží o polovinu, na jednoho důchodce tak budou připadat pouze dva pracující.
Počet starých osob vzroste
Statistici dokonce očekávají, že díky zlepšování životních podmínek se počet lidí starších 80 let do roku 2050 zhruba ztrojnásobí. Z 18 milionů v roce 2004 na 50 milionů v roce 2051. Tento dopad státy pocítí především po roce 2025. Lidé, kteří se narodili v letech takzvaného baby boomu, totiž začnou povážlivě stárnout a budou žít déle než jejich předchůdci.