Evropa propadá novým drogám, Češi s ní drží krok

Petr Jemelka Petr Jemelka
28. 5. 2013 21:30
Úředníci nestačí nové látky zakazovat. A lékaři nevědí, co mohou způsobit

Brusel - Největším nebezpečím pro Evropu jsou stále nové drogy. Ty mají obdobný účinek jako ty tradiční, ale dosud nejsou v hledáčku úřadů.

A ve chvíli, kdy je některá z psychoaktivních látek zakázána, výrobci ji dokážou rychle nahradit jinou, varoval Brusel ve výroční zprávě.

Nebezpečí takových drog spočívá v tom, že s nimi uživatelé nemají zkušenosti, tudíž se mohou snadno předávkovat.

Dostatečně prozkoumány navíc nejsou ani jejich destruktivní účinky na lidský organismus, dodává Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou problematiku (EMCDDA).

Česko není výjimkou

"Čelíme ještě složitějšímu trhu se stimulanty a nevyčerpatelnému zdroji nových drog, jež jsou stále různorodější. Skutečnost, že loni bylo zachyceno přes 70 nových drog, je sama o sobě důkazem, že se protidrogová politika musí přizpůsobit měnícímu se trhu," je přesvědčena eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová.

Syntetické drogy ve vitríně ostravského obchodu. Tyhle už zakázali.
Syntetické drogy ve vitríně ostravského obchodu. Tyhle už zakázali. | Foto: Tomáš Netočný

Třicet z nově zachycených syntetických látek spadalo do kategorie kanabinoidů, tedy látek napodobujících účinky THC. Tyto výrobky, jejichž účinky mohou být velmi silné, zaznamenali téměř ve všech evropských zemích, a to včetně České republiky.

Nepřítelem úřadů je v tomto směru internet, kde mohou dealeři a jejich zákazníci uzavírat obchody na jakékoliv vzdálenosti.

Tradiční drogy ustupují

Dobrou zprávou je, že klesá počet uživatelů tradičních drog, zejména heroinu a kokainu. Snižuje se také výskyt nejrizikovějšího injekčního užívání.

V Česku počet narkomanů, kteří si heroin píchají, spíše stagnuje. Díky relativní dostupnosti péče o závislé se navíc daří držet (v evropském měřítku) velmi nízký počet infikovaných HIV (méně než 1 %). Nejvíce HIV pozitivních (více než 10 na milion obyvatel) hlásí pobaltské země a Portugalsko.

Česko se zároveň spolu se Slovenskem a Maďarskem řadí k zemím s nejnižším podílem obyvatel závislých na heroinu (podle odhadů EMCDDA 1,2 až 1,3 na 1000 obyvatel). Největší podíl závislých na tisíc obyvatel pozorují ve Spojeném království (8 - 8,6), Irsku (6,2 - 8,1) a Rakousku (5,2 - 5,5).

Nelichotivé první místo v rámci Evropské unie naopak Česku patří u konopných produktů. Zkušenost s nimi přiznává 42 % Čechů ve věku od patnácti do šestnácti let. Naproti tomu v Norsku zkoušelo marihuanu či hašiš jen 5 % školáků stejného věku.

Léčba závislosti na "trávě"

Obecně platí, že konzumace konopí stagnuje nebo lehce klesá a kuřáci marihuany si ji často pěstují sami.

Zajímavým jevem je výrazný nárůst počtu lidí, kteří se přicházejí léčit se závislostí na konopí. Počet takových klientů stoupl v posledních letech asi o třetinu z odhadovaných 45 000, hlášených v roce 2006, na 60 000 v roce 2011. To z konopí dělá nejčastěji uváděnou drogu mezi klienty, kteří poprvé vyhledají pomoc.

V Česku a na Slovensku to neplatí, protože do léčeben nejčastěji míří lidé závislí na pervitinu (metamfetaminu). Tato droga, dříve užívána téměř výhradně v Československu, už na některých místech vytlačuje amfetamin. To platí zejména pro pobaltské a skandinávské země.

Náznaky problémového užívání už ale byly zaznamenány také v Německu (kam se pervitin vyváží z ČR), v Řecku či na Kypru.

 

Právě se děje

Další zprávy