Sněmovna zakázala nové drogy, další jsou však za dveřmi

Tomáš Netočný
15. 3. 2011 20:40
Sněmovna bleskově a jednoznačně rozšířila seznam zakázaných psychotropních látek
V prodejnách pod značkou Amsterdam Shop je zatím legálně k dispozici zboží, které sněmovna právě zakázala. Obchody však budou bez problémů fungovat ještě několik týdnů
V prodejnách pod značkou Amsterdam Shop je zatím legálně k dispozici zboží, které sněmovna právě zakázala. Obchody však budou bez problémů fungovat ještě několik týdnů | Foto: Tomáš Netočný

Praha - Poslanci udělali první krok k tomu, aby zastavili lavinu nových syntetických drog, které se od konce minulého roku valí do České republiky.

Bleskové rozhodnutí sněmovny vyprovokoval legální obchod s chemickými preparáty, jejichž účinky jsou velmi podobné zakázaným drogám.

Odborníci však varují, že se blíží vlna dalšího zboží, které zatím na seznamu zakázaných látek není.

Oprávnění zavřít obchod

Ve shodě napříč politickými stranami přijala sněmovna v pondělí rozhodnutí, kterým rozšiřuje seznam zakázaných omamných a psychotropních látek.

V praxi to znamená, že během několika týdnů bude mít policie jasné oprávnění zavřít desítky prodejen s dosud legální drogou.

Na návrh vlády, podpořený iniciativou skupiny poslanců ODS, projednávala sněmovna novelu ve zkráceném řízení. To znamená, že ke schválení stačilo pouze takzvané první čtení.

Syntetické omamné látky se Českou republikou začaly legálně šířit během podzimu 2010. První prodejny se v listopadu objevily v Moravskoslezském kraji, ale během několika měsíců pronikly především do velkých měst, včetně Prahy.

O CO JDE

Drogy z Polska
Foto: Tomáš Netočný

  • Syntetické drogy se do Česka začaly šířit koncem roku 2010 z Polska
  • Tam jsou známé pod názvem dopalacze a úřadům se je podařilo zakázak
  • Ochodníci se proto zaměřili na Českou republiku
  • Objevily se nejprve v Českém Těšíne, v Ostravě a Jeseníku. Postupně se však rošířily po celé republice, včetně Prahy
  • U konzumentů mohou přivodit zájem o skutečné tvrdé drogy
  • Zákazníci předem neznají účinky, nedokážou odhadnout jejich púsobení v kombinaci s jinými látkami
  • Balíčky nesou názvy například Good Shit, Funky, Magic Apple, Vanila Sky nebo třeba Eko Groszek
  • Výrobky s pestrými obrázky nesou upozornění, že nejsou určeny k vnitřnímu použití

Lavinu spustil razantní postup úřadů v Polsku, které vloni zavřely desítky obchodů nabízejících toto zboží. Polští obchodníci se poté zaměřili na Česko.

"Je to vážný problém. Bylo nutné jednat rychle," uvedla poslankyně Jaroslava Wenigerová z ODS. "Přesto jsem překvapená, jak rychle a jednoznačně se úřady, vláda i sněmovna shodly."

Bleskové šíření

I tak bude trvat ještě několik týdnů, než se nový seznam zakázaných látek stane zákonnou normou a policie a úřady budou oprávněné zasáhnout.

Do té doby mohou obchodníci legálně prodávat dál a odborníci se shodují, že vydělají další miliony korun.

Prodejny s názvem Amsterdam Shop, Smile Shop a High Live Shop prodávají barevné balíčky připomínající různé upomínkové předměty.

Ty obsahují chemické preparáty s účinky blízkými klasickým drogám, jako je například pervitin, marihuana, hašiš nebo heroin.

Například v Moravskoslezském kraji eviduje policie dvanáct prodejen, zboží je však volně dostupné také v trafikách a na internetu.

"Nové syntetické látky se bleskově šíří," uvedl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. "Zatímco koncem roku 2010 jsme je evidovali především na severní Moravě a ve Slezsku, dnes už novou drogu prodávají desítky prodejen, včetně Prahy."

Žijete v Ostravě? Zajímá vás? Fanděte jí s Aktuálně.cz na Facebooku!

Přesné statistiky úřady ani policie zatím nemají. Vobořil však odhaduje, že obchodníci získali zatím tisíce zákazníků a jejich zisky se pohybují v desítkách milionů korun.

Nové zboží

Seznam zakázaných látek rozšířili poslanci o třicet tři nových položek. Evropou se však už šíří další syntetické zboží, které zatím na seznamu není.

"Vybírali jsme asi ze stovky položek, které by na seznam mohly patřit," sdělil Jindřich Vobořil. "Ale už teď je jisté, že seznam bude nutné dále aktualizovat."

Informace například z Velké Británie potvrzují, že se tam na trhu objevila skupina asi čtyřiceti nových psychotropních látek pravděpodobně z Číny a je zřejmě jen otázkou času, než se toto zboží dostane do České republiky.

Vláda proto chce mít silnější zbraň proti novým drogám, které se šíří Evropou. První krok k tomu ministři udělali v lednu, když schválili takzvaný akční plán národní strategie protidrogové politiky.

Tím se vláda zavázala, že připraví změnu zákonů, která by jí umožnila operativně a rychle doplňovat seznam zakázaných látek obchodovaných na českém trhu.

Tuto pravomoc má zatím pouze parlament. Umožňuje to zákon o omamných a psychotropních látkách z roku 1998, který je však podle expertů na boj proti drogám zastaralý.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy