Sněmovna zakázala nové drogy, další jsou však za dveřmi

Tomáš Netočný
15. 3. 2011 20:40
Sněmovna bleskově a jednoznačně rozšířila seznam zakázaných psychotropních látek
V prodejnách pod značkou Amsterdam Shop je zatím legálně k dispozici zboží, které sněmovna právě zakázala. Obchody však budou bez problémů fungovat ještě několik týdnů
V prodejnách pod značkou Amsterdam Shop je zatím legálně k dispozici zboží, které sněmovna právě zakázala. Obchody však budou bez problémů fungovat ještě několik týdnů | Foto: Tomáš Netočný

Praha - Poslanci udělali první krok k tomu, aby zastavili lavinu nových syntetických drog, které se od konce minulého roku valí do České republiky.

Bleskové rozhodnutí sněmovny vyprovokoval legální obchod s chemickými preparáty, jejichž účinky jsou velmi podobné zakázaným drogám.

Odborníci však varují, že se blíží vlna dalšího zboží, které zatím na seznamu zakázaných látek není.

Oprávnění zavřít obchod

Ve shodě napříč politickými stranami přijala sněmovna v pondělí rozhodnutí, kterým rozšiřuje seznam zakázaných omamných a psychotropních látek.

V praxi to znamená, že během několika týdnů bude mít policie jasné oprávnění zavřít desítky prodejen s dosud legální drogou.

Na návrh vlády, podpořený iniciativou skupiny poslanců ODS, projednávala sněmovna novelu ve zkráceném řízení. To znamená, že ke schválení stačilo pouze takzvané první čtení.

Syntetické omamné látky se Českou republikou začaly legálně šířit během podzimu 2010. První prodejny se v listopadu objevily v Moravskoslezském kraji, ale během několika měsíců pronikly především do velkých měst, včetně Prahy.

O CO JDE

Drogy z Polska

  • Syntetické drogy se do Česka začaly šířit koncem roku 2010 z Polska
  • Tam jsou známé pod názvem dopalacze a úřadům se je podařilo zakázak
  • Ochodníci se proto zaměřili na Českou republiku
  • Objevily se nejprve v Českém Těšíne, v Ostravě a Jeseníku. Postupně se však rošířily po celé republice, včetně Prahy
  • U konzumentů mohou přivodit zájem o skutečné tvrdé drogy
  • Zákazníci předem neznají účinky, nedokážou odhadnout jejich púsobení v kombinaci s jinými látkami
  • Balíčky nesou názvy například Good Shit, Funky, Magic Apple, Vanila Sky nebo třeba Eko Groszek
  • Výrobky s pestrými obrázky nesou upozornění, že nejsou určeny k vnitřnímu použití

Lavinu spustil razantní postup úřadů v Polsku, které vloni zavřely desítky obchodů nabízejících toto zboží. Polští obchodníci se poté zaměřili na Česko.

"Je to vážný problém. Bylo nutné jednat rychle," uvedla poslankyně Jaroslava Wenigerová z ODS. "Přesto jsem překvapená, jak rychle a jednoznačně se úřady, vláda i sněmovna shodly."

Bleskové šíření

I tak bude trvat ještě několik týdnů, než se nový seznam zakázaných látek stane zákonnou normou a policie a úřady budou oprávněné zasáhnout.

Do té doby mohou obchodníci legálně prodávat dál a odborníci se shodují, že vydělají další miliony korun.

Prodejny s názvem Amsterdam Shop, Smile Shop a High Live Shop prodávají barevné balíčky připomínající různé upomínkové předměty.

Ty obsahují chemické preparáty s účinky blízkými klasickým drogám, jako je například pervitin, marihuana, hašiš nebo heroin.

Například v Moravskoslezském kraji eviduje policie dvanáct prodejen, zboží je však volně dostupné také v trafikách a na internetu.

"Nové syntetické látky se bleskově šíří," uvedl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. "Zatímco koncem roku 2010 jsme je evidovali především na severní Moravě a ve Slezsku, dnes už novou drogu prodávají desítky prodejen, včetně Prahy."

Žijete v Ostravě? Zajímá vás? Fanděte jí s Aktuálně.cz na Facebooku!

Přesné statistiky úřady ani policie zatím nemají. Vobořil však odhaduje, že obchodníci získali zatím tisíce zákazníků a jejich zisky se pohybují v desítkách milionů korun.

Nové zboží

Seznam zakázaných látek rozšířili poslanci o třicet tři nových položek. Evropou se však už šíří další syntetické zboží, které zatím na seznamu není.

"Vybírali jsme asi ze stovky položek, které by na seznam mohly patřit," sdělil Jindřich Vobořil. "Ale už teď je jisté, že seznam bude nutné dále aktualizovat."

Informace například z Velké Británie potvrzují, že se tam na trhu objevila skupina asi čtyřiceti nových psychotropních látek pravděpodobně z Číny a je zřejmě jen otázkou času, než se toto zboží dostane do České republiky.

Vláda proto chce mít silnější zbraň proti novým drogám, které se šíří Evropou. První krok k tomu ministři udělali v lednu, když schválili takzvaný akční plán národní strategie protidrogové politiky.

Tím se vláda zavázala, že připraví změnu zákonů, která by jí umožnila operativně a rychle doplňovat seznam zakázaných látek obchodovaných na českém trhu.

Tuto pravomoc má zatím pouze parlament. Umožňuje to zákon o omamných a psychotropních látkách z roku 1998, který je však podle expertů na boj proti drogám zastaralý.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 36 minutami

Babiš nemá s Kulhánkem jako případným ministrem zahraničí problém. Ve čtvrtek se sejde i se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s kandidátem ČSSD na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Řekl to ve středu Rádiu Z. Prezident Miloš Zeman přijme Kulhánka ve čtvrtek na zámku v Lánech. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Spolupráce by podle Babiše mohla být ještě lepší než s jeho předchůdcem v čele české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ve čtvrtek ráno se chce premiér s Kulhánkem sejít, řekl novinářům. "Budeme diskutovat o zahraniční politice," řekl Babiš. Dodal, že Kulhánka považuje za pracovitého a slušného člověka.

Kulhánek je dlouhodobým Hamáčkovým spolupracovníkem. Zastával také pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí v době, kdy úřadu šéfoval Zaorálek. Náměstkem byl také na ministerstvu obrany. Kulhánek studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul má z washingtonské Georgetown University.

Po Kulhánkově nástupu na ministerstvo vnitra média upozornila na jeho angažmá v čínské společnosti CEFC Europe, kam nastoupil po odchodu z ministerstva zahraničí. Experti oslovení Hospodářskými novinami to vnímali jako bezpečnostní riziko. "V minulosti jsem působil ve firmě jako externí konzultant a mimo jiné jsem se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU," řekl k tomu tehdy Kulhánek.

Zdroj: Domácí
před 59 minutami

Irská komise prošetřuje Facebook kvůli únikům osobních dat uživatelů

Irská Komise pro ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat americkou internetovou společnost Facebook v souvislosti s rozsáhlým únikem osobních údajů uživatelů. Komise oznámila, že zkoumá, zda firma neporušila pravidla Evropské unie na ochranu soukromí.

Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevily soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození.

DPC uvedla, že se v souvislosti s touto zprávou obrátila na firmu Facebook. Dodala, že na základě informací, které od ní získala, dospěla k názoru, že mohlo dojít k porušení pravidel EU na ochranu soukromí, jež jsou známá pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation). DPC je v EU hlavním regulátorem firmy Facebook, protože evropské ústředí podniku se nachází v Irsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na Euro po porážce v Polsku nepostoupili

Čeští futsalisté se na mistrovství Evropy v příštím roce neprobojovali. Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v závěrečném šestém utkání kvalifikace prohráli v Polsku 5:8 a ve čtyřčlenné skupině obsadili nepostupové třetí místo.

Po domácí remíze 3:3 s Polskem z minulého týdne potřeboval český celek k přímému postupu na šampionát zvítězit. Hosté, kteří byli mírným favoritem, začali náporem a už ve třetí minutě otevřel skóre s pomocí tyče Janovský. Poláci třemi góly otočili stav, ale ještě do pauzy srovnali David Drozd s Koudelkou.

Na začátku druhé dvacetiminutovky Seidlerova přízemní střela překvapivě zapadla do sítě a Češi znovu vedli. Poté ale začal zářit polský střelec Leszczak, který během minuty obrátil skóre. V 37. minutě z penalty zkompletoval hattrick a hosté už na zvrat neměli. Leszczak se nakonec pár sekund před závěrečným hvizdem dočkal čtvrté branky v zápase.

Český tým si ve skupině připsal dvě kontumační výhry 5:0 nad Norskem, v dalším průběhu už ale nezvítězil. Svěřenci trenéra Neumanna nenavázali na překvapivý postup na letošní mistrovství světa, které bude hostit Litva.Další zprávy