Sněmovna zakázala nové drogy, další jsou však za dveřmi

Tomáš Netočný
15. 3. 2011 20:40
Sněmovna bleskově a jednoznačně rozšířila seznam zakázaných psychotropních látek
V prodejnách pod značkou Amsterdam Shop je zatím legálně k dispozici zboží, které sněmovna právě zakázala. Obchody však budou bez problémů fungovat ještě několik týdnů
V prodejnách pod značkou Amsterdam Shop je zatím legálně k dispozici zboží, které sněmovna právě zakázala. Obchody však budou bez problémů fungovat ještě několik týdnů | Foto: Tomáš Netočný

Praha - Poslanci udělali první krok k tomu, aby zastavili lavinu nových syntetických drog, které se od konce minulého roku valí do České republiky.

Bleskové rozhodnutí sněmovny vyprovokoval legální obchod s chemickými preparáty, jejichž účinky jsou velmi podobné zakázaným drogám.

Odborníci však varují, že se blíží vlna dalšího zboží, které zatím na seznamu zakázaných látek není.

Oprávnění zavřít obchod

Ve shodě napříč politickými stranami přijala sněmovna v pondělí rozhodnutí, kterým rozšiřuje seznam zakázaných omamných a psychotropních látek.

V praxi to znamená, že během několika týdnů bude mít policie jasné oprávnění zavřít desítky prodejen s dosud legální drogou.

Na návrh vlády, podpořený iniciativou skupiny poslanců ODS, projednávala sněmovna novelu ve zkráceném řízení. To znamená, že ke schválení stačilo pouze takzvané první čtení.

Syntetické omamné látky se Českou republikou začaly legálně šířit během podzimu 2010. První prodejny se v listopadu objevily v Moravskoslezském kraji, ale během několika měsíců pronikly především do velkých měst, včetně Prahy.

O CO JDE

Drogy z Polska

  • Syntetické drogy se do Česka začaly šířit koncem roku 2010 z Polska
  • Tam jsou známé pod názvem dopalacze a úřadům se je podařilo zakázak
  • Ochodníci se proto zaměřili na Českou republiku
  • Objevily se nejprve v Českém Těšíne, v Ostravě a Jeseníku. Postupně se však rošířily po celé republice, včetně Prahy
  • U konzumentů mohou přivodit zájem o skutečné tvrdé drogy
  • Zákazníci předem neznají účinky, nedokážou odhadnout jejich púsobení v kombinaci s jinými látkami
  • Balíčky nesou názvy například Good Shit, Funky, Magic Apple, Vanila Sky nebo třeba Eko Groszek
  • Výrobky s pestrými obrázky nesou upozornění, že nejsou určeny k vnitřnímu použití

Lavinu spustil razantní postup úřadů v Polsku, které vloni zavřely desítky obchodů nabízejících toto zboží. Polští obchodníci se poté zaměřili na Česko.

"Je to vážný problém. Bylo nutné jednat rychle," uvedla poslankyně Jaroslava Wenigerová z ODS. "Přesto jsem překvapená, jak rychle a jednoznačně se úřady, vláda i sněmovna shodly."

Bleskové šíření

I tak bude trvat ještě několik týdnů, než se nový seznam zakázaných látek stane zákonnou normou a policie a úřady budou oprávněné zasáhnout.

Do té doby mohou obchodníci legálně prodávat dál a odborníci se shodují, že vydělají další miliony korun.

Prodejny s názvem Amsterdam Shop, Smile Shop a High Live Shop prodávají barevné balíčky připomínající různé upomínkové předměty.

Ty obsahují chemické preparáty s účinky blízkými klasickým drogám, jako je například pervitin, marihuana, hašiš nebo heroin.

Například v Moravskoslezském kraji eviduje policie dvanáct prodejen, zboží je však volně dostupné také v trafikách a na internetu.

"Nové syntetické látky se bleskově šíří," uvedl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. "Zatímco koncem roku 2010 jsme je evidovali především na severní Moravě a ve Slezsku, dnes už novou drogu prodávají desítky prodejen, včetně Prahy."

Žijete v Ostravě? Zajímá vás? Fanděte jí s Aktuálně.cz na Facebooku!

Přesné statistiky úřady ani policie zatím nemají. Vobořil však odhaduje, že obchodníci získali zatím tisíce zákazníků a jejich zisky se pohybují v desítkách milionů korun.

Nové zboží

Seznam zakázaných látek rozšířili poslanci o třicet tři nových položek. Evropou se však už šíří další syntetické zboží, které zatím na seznamu není.

"Vybírali jsme asi ze stovky položek, které by na seznam mohly patřit," sdělil Jindřich Vobořil. "Ale už teď je jisté, že seznam bude nutné dále aktualizovat."

Informace například z Velké Británie potvrzují, že se tam na trhu objevila skupina asi čtyřiceti nových psychotropních látek pravděpodobně z Číny a je zřejmě jen otázkou času, než se toto zboží dostane do České republiky.

Vláda proto chce mít silnější zbraň proti novým drogám, které se šíří Evropou. První krok k tomu ministři udělali v lednu, když schválili takzvaný akční plán národní strategie protidrogové politiky.

Tím se vláda zavázala, že připraví změnu zákonů, která by jí umožnila operativně a rychle doplňovat seznam zakázaných látek obchodovaných na českém trhu.

Tuto pravomoc má zatím pouze parlament. Umožňuje to zákon o omamných a psychotropních látkách z roku 1998, který je však podle expertů na boj proti drogám zastaralý.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy