Evropa bude mít černou listinu aerolinek

Simona Holecová
16. 11. 2005 14:51
Štrasburk - Už na jaře bude na internetu zveřejněna "černá listina" leteckých společností, které považují členské země Evropské unie za nebezpečné.
Foto: EP

O vzniku listiny dnes rozhodl drtivou většinou hlasů Evropský parlament. Návrh podpořilo 577 europoslanců, proti jich bylo jen šestnáct.

"Jde nám především o zvýšení bezpečnosti leteckého provozu," říká zpravodajka návrhu, Francouzka Christine De Veyracová z lidovecké frakce EP.

Návrh již dříve přijala Rada EU a Evropská komise.

(O dalších plánech EK pro letectví čtěte ZDE).

Ministři dopravy členských států unie tedy plán mohou odsouhlasit bez dalších změn. "Navrhovaná legislativa tak začne platit už počátkem příštího roku," upřesnil David Zelinger z tiskového odboru EP.

Víš, s kým letíš?

Černá listina dopravců má obsahovat seznam společností, kterým je na území celé EU zakázáno provozovat letecké služby.

EK původně navrhovala vydávat jen národní "černé listiny", poslanci však soudí, že občané členských zemí mají právo znát úskalí jednotlivých aerolinek v rámci celé pětadvacítky.

Návrh navíc posiluje práva pasažérů. "Do návrhu jsme zapracovali pasáž, která rozšiřuje právo cestujících předem vědět, se kterou aerolinkou poletí," dodává De Veyracová."Tuto informaci jim musí poskytnout přímo prodejce; bez ohledu na způsob rezervace." Tedy - ať již si člověk koupí letenku přes internet nebo v cestovní kanceláři, musí mu oznámit, s kým se má na cestu vydat.

Jak se píše černou

Listina se bude sestavovat tak, že každá členská země nahlásí "své" nebezpečné dopravce. Tedy takové, u nichž existují důkazy, že mají vážné potíže.

"Může jít o závažné bezpečnostní nedostatky, trvalé zanedbávání, neschopnost či neochotu leteckého dopravce nedostatky řešit či odstranit, neochotu či neschopnost příslušných úřadů provádět kontrolu a prosazovat bezpečnostní normy," píše se v návrhu, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Touto optikou by teoreticky mohla na seznamu figurovat například kyperská společnost Helios Airways, která létá do mnoha evropských měst, mimo jiné i do Prahy.

Právě letecká katastrofa této společnosti v půli srpna, při níž zahynulo přes 120 lidí cestujících na lince Larnaka-Praha, byla jedním z impulsů pro vznik černé listiny. Podle tehdejších informací kyperských médií měla firma již před neštěstím několik závažných poruch - a to i s kolísáním tlaku uvnitř stroje, což byla hlavní příčina srpnové havárie.

Jednotlivé země budou muset o aerolinkách, kterým na svém území zakázaly provozovat služby, podat informace Evropské komisi. A to nejpozději měsíc od okamžiku, kdy dnes přijatý návrh začne platit.

Odškodné za špatnou volbu

EK pak na jaře sestaví černou listinu, kterou musí podle dikce normy každé tři měsíce aktualizovat. "Komise navíc musí zajištit její zveřejnění, například na internetu," uvedl Andréas Kleiner, který má v EP na starosti informování o dopravě a cestovním ruchu. "O seznamu rizikových aerolinek mají informovat i prodejci letenek, národní úřady pro dohled na bezpečností leteckého provozu, letiště a podobně."#reklama

Europoslanci navíc schválili právo cestujících na odškodnění, pokud byl dopravce na "černou listinu" zapsán až  po rezervaci a jeho let byl zrušen. V takovém případě má cestující nárok na rovnocenný náhradní let anebo vrácení plné ceny letenky.

Schválený návrh je vůbec prvním pokusem sjednotit zákazy letů v rámci EU.

Na příště by se tak nemělo stávat to, co turecké společnosti Onur Air. Ta byla zakázaná v Nizozemsku, ale ne v Belgii. A tak vozila cestující autobusy z Amsterodamu na letiště v belgickém Charleroi, odkud létala do Turecka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy