Evropa bude mít černou listinu aerolinek

Simona Holecová
16. 11. 2005 14:51
Štrasburk - Už na jaře bude na internetu zveřejněna "černá listina" leteckých společností, které považují členské země Evropské unie za nebezpečné.
Foto: EP

O vzniku listiny dnes rozhodl drtivou většinou hlasů Evropský parlament. Návrh podpořilo 577 europoslanců, proti jich bylo jen šestnáct.

"Jde nám především o zvýšení bezpečnosti leteckého provozu," říká zpravodajka návrhu, Francouzka Christine De Veyracová z lidovecké frakce EP.

Návrh již dříve přijala Rada EU a Evropská komise.

(O dalších plánech EK pro letectví čtěte ZDE).

Ministři dopravy členských států unie tedy plán mohou odsouhlasit bez dalších změn. "Navrhovaná legislativa tak začne platit už počátkem příštího roku," upřesnil David Zelinger z tiskového odboru EP.

Víš, s kým letíš?

Černá listina dopravců má obsahovat seznam společností, kterým je na území celé EU zakázáno provozovat letecké služby.

EK původně navrhovala vydávat jen národní "černé listiny", poslanci však soudí, že občané členských zemí mají právo znát úskalí jednotlivých aerolinek v rámci celé pětadvacítky.

Návrh navíc posiluje práva pasažérů. "Do návrhu jsme zapracovali pasáž, která rozšiřuje právo cestujících předem vědět, se kterou aerolinkou poletí," dodává De Veyracová."Tuto informaci jim musí poskytnout přímo prodejce; bez ohledu na způsob rezervace." Tedy - ať již si člověk koupí letenku přes internet nebo v cestovní kanceláři, musí mu oznámit, s kým se má na cestu vydat.

Jak se píše černou

Listina se bude sestavovat tak, že každá členská země nahlásí "své" nebezpečné dopravce. Tedy takové, u nichž existují důkazy, že mají vážné potíže.

"Může jít o závažné bezpečnostní nedostatky, trvalé zanedbávání, neschopnost či neochotu leteckého dopravce nedostatky řešit či odstranit, neochotu či neschopnost příslušných úřadů provádět kontrolu a prosazovat bezpečnostní normy," píše se v návrhu, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Touto optikou by teoreticky mohla na seznamu figurovat například kyperská společnost Helios Airways, která létá do mnoha evropských měst, mimo jiné i do Prahy.

Právě letecká katastrofa této společnosti v půli srpna, při níž zahynulo přes 120 lidí cestujících na lince Larnaka-Praha, byla jedním z impulsů pro vznik černé listiny. Podle tehdejších informací kyperských médií měla firma již před neštěstím několik závažných poruch - a to i s kolísáním tlaku uvnitř stroje, což byla hlavní příčina srpnové havárie.

Jednotlivé země budou muset o aerolinkách, kterým na svém území zakázaly provozovat služby, podat informace Evropské komisi. A to nejpozději měsíc od okamžiku, kdy dnes přijatý návrh začne platit.

Odškodné za špatnou volbu

EK pak na jaře sestaví černou listinu, kterou musí podle dikce normy každé tři měsíce aktualizovat. "Komise navíc musí zajištit její zveřejnění, například na internetu," uvedl Andréas Kleiner, který má v EP na starosti informování o dopravě a cestovním ruchu. "O seznamu rizikových aerolinek mají informovat i prodejci letenek, národní úřady pro dohled na bezpečností leteckého provozu, letiště a podobně."#reklama

Europoslanci navíc schválili právo cestujících na odškodnění, pokud byl dopravce na "černou listinu" zapsán až  po rezervaci a jeho let byl zrušen. V takovém případě má cestující nárok na rovnocenný náhradní let anebo vrácení plné ceny letenky.

Schválený návrh je vůbec prvním pokusem sjednotit zákazy letů v rámci EU.

Na příště by se tak nemělo stávat to, co turecké společnosti Onur Air. Ta byla zakázaná v Nizozemsku, ale ne v Belgii. A tak vozila cestující autobusy z Amsterodamu na letiště v belgickém Charleroi, odkud létala do Turecka.

 

Právě se děje

Další zprávy