Den Haag - Nizozemci zřejmě nepůjdou znovu k referendu o eurosmlouvě. Rozhodla o tom nizozemská vláda.
Dvě ze tří stran, které tvoří vládní koalici, se na dnešním zasedání kabinetu vyslovily proti. A to přesto, že Nizozemci už jednou, v roce 2005, návrh - tehdy ještě "ústavní" - smlouvy odmítli.
Proti hlasovalo před dvěma lety 63 procent z nich.
Před Nizozemci euroústavu zavrhli Francouzi. Francouzské a nizozemské "ne" de facto zastavilo schvalování 450 stránek tlusté evropské ústavní smlouvy, proti které ostře vystupovala i česká ODS.
V důsledku toho se letos v červnu, na summitu EU v Německu, euroústava předělala a změnila označení z "ústavy" na pouhou "smlouvu".
Poslední průzkumy veřejného mínění přitom naznačovaly, že by obyvatelé Nizozemska pravděpodobně ani tentokrát eurosmlouvu nepřijali.
A právě toho se chce vláda v Haagu vyvarovat.
Proti novému referendu se od začátku stavěl zejména konzervativní premiér Jan Peter Balkenende. "Je to normální změna (unijní) smlouvy, a tak musí projít jen běžnou schvalovací procedurou," tvrdil.
Jeho levicový koaliční partner, Strana práce, už ale tak rozhodná nebyla. Část jejích členů všelidové hlasování i pro tentokrát prosazovala.
Ne proto, že by měla ke stávajícímu návrhu reformní smlouvy výhrady. Žádala však, aby se neobcházeli nizozemští voliči.
Referendum podporují v Nizozemsku také strany, které stojí na okraji politického spektra.
Konečné slovo bude mít nizozemský parlament.
Vládní "ne" má přesto velký význam. Nejenže ukazuje, že by - pro hlasování klíčoví - labourističtí poslanci nakonec ve sněmovně mohli referendum odmítnout. Posiluje také například britského premiéra Gordona Browna, který trvá na tom, že euroreferendum nebude ani v Británii.