Europoslanci odsoudili maďarský zákon a vyzvali Evropskou komisi k rychlému zásahu

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 7. 2021 17:56
Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil nový maďarský zákon, který podle poslanců diskriminuje sexuální menšiny a je dalším dokladem zhoršování základních občanských práv v zemi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Zákonodárci zároveň v usnesení vyzvali Evropskou komisi a členské státy Evropské unie k rychlé akci, která by vládu v Budapešti přiměla normu zrušit. Zákon, který odsoudili i lídři většiny unijních zemí, je podle poslanců jasným porušením evropského práva.

Europoslanci se připojili k široké kritice, jejímž terčem je vláda Viktora Orbána kvůli zákonu, který začal fungovat tento týden. Právní předpis, jehož cílem je podle Orbána ochrana dětí před sexuálním zneužíváním, mimo jiné zakazuje osvětu o sexuálních menšinách na školách navštěvovaných dětmi do 18 let.

Poslanci zákon důrazně odsoudili a označili jej za "další záměrný a promyšlený příklad postupného zhoršování základních práv v Maďarsku". Konzervativně-nacionalistická Orbánova vláda podle nich systematicky vystupuje nejen proti sexuálním menšinám, ale snaží se omezovat demokracii a vládu práva, což musí EU považovat za porušování unijního práva a společných hodnot.

Usnesení podpořilo 459 zákonodárců, proti jich bylo 147, dalších 58 se hlasování zdrželo. Parlament vyzval Evropskou komisi, aby co nejrychleji zahájila s Maďarskem kvůli zákonu řízení, které může skončit udělením vysoké pokuty, pokud by Maďarsko normu nezměnilo. V případě, že komise nebude dostatečně pružná, mají podle poslanců převzít iniciativu členské státy.

Šéfka EK Ursula von der Leyenová ve středu před europoslanci zopakovala, že Brusel podnikne veškeré právní kroky, aby Maďarsko "ostudný" zákon přiměl zrušit. Řízení před unijním soudem se však teoreticky může protáhnout na několik let.

Instituce EU v současnosti vedou s Maďarskem řízení kvůli porušování evropských hodnot. Europoslanci, komise i některé členské státy EU dávají dlouhodobě najevo obavy, že Orbánova vláda omezuje v Maďarsku nezávislost justice, médií či akademické svobody. Budapešť námitky odmítá.

Orbán nehodlá ustoupit tlaku EU ani v otázce kritizované normy. Tvrdí, že zákon nikoho nediskriminuje, pouze dává v sexuální výchově dětí pravomoci rodičům.

Babiš: Je to "canc"

Premiér Andrej Babiš (ANO) se zřejmě ani dodatečně nepřipojí k červnovému dopisu 17 lídrů EU na podporu sexuálních menšin, jehož podnětem byl maďarský zákon zakazující osvětu o LGBT. Babiš ve čtvrtek ve Sněmovně tento dopis označil za "canc". Piráty, kteří se ho na důvod nepodepsání ptali, obvinil ze zrady a z rozvracení ČR podle příkazů z Bruselu.

"Oni (příslušníci sexuálních menšin) chtějí mít nějaké právo. Ne že já podepíšu nějaký canc, který vám nadiktoval někdo z Evropy," uvedl premiér. Reagoval tak na dotaz pirátského poslance Tomáše Martínka, zda se Česko připojí k výzvě proti cenzuře diskriminující menšiny vládou Viktora Orbána. "Nevím, proč bych to dělal," odvětil Babiš.

Česko i Maďarsko jsou podle premiéra svrchované země. "Nevím, proč máme mluvit Maďarům do jejich zákonů," uvedl ministerský předseda. Podle něj se maďarský zákon netýká sexuálních praktik, ale má ochránit děti a rodiče. "Rodiče mají vychovávat děti, ne nějaká neziskovka," uvedl předseda vlády. Poznamenal, že nemá problém s homosexuály a že má mezi nimi řadu přátel.

 

Právě se děje

Další zprávy