Europoslanci, kteří souhlasili s úplatkem, rezignovali

ČTK ČTK
31. 3. 2011 14:24
Poslanci sedli na lep novinářům vydávajícím se za lobbisty.
Jedním z europoslanců, kteří byli ochotni nechat se zkorumpovat, byl rakouský konzervativec Strasser
Jedním z europoslanců, kteří byli ochotni nechat se zkorumpovat, byl rakouský konzervativec Strasser | Foto: Reuters

Brusel - Předseda Evropského parlamentu (EP) Jerzy Buzek v souvislosti s korupčním skandálem v řadách europoslanců prohlásil, že je pro nulovou toleranci vůči všem formám korupce. Vyjádřil se však proti domovním prohlídkám u podezřelých zákonodárců a proti omezení jejich poslanecké imunity.

Britský list The Sunday Times napsal, že tři poslanci Evropského parlamentu slíbili novinářům vydávajícím se za lobbisty, že jim za vysoké částky pomohou prosazovat jejich zájmy. Poslancům se slibovaly odměny za jejich "pomoc" ve výši 12 000 až 100 000 eur. Falešní lobbisté podle listu takto oslovili na 60 europoslanců.

Nabídku peněz výměnou za prosazování změn v návrzích unijních zákonů, předpisů a norem od fiktivních lobbistů přijali podle deníku bývalý rakouský ministr vnitra Ernst Strasser, bývalý rumunský vicepremiér Adrian Severin a bývalý slovinský ministr zahraničí Zoran Thaler. Strasser a Thaler už na poslanecká křesla rezignovali.

Začátkem týdne oznámila demisi také rakouská poslankyně Evropského parlamentu Hella Rannerová poté, co tisk odhalil, že chtěla splatit část svého dluhu příspěvky od Evropského parlamentu na financování své poslanecké činnosti.

Šéf EP odsouhlasil, aby unijní úřad pro boj proti podvodům (OLAF) vyšetřil případy údajné korupce, ale stanovil tomuto šetření určité podmínky.

"Musí vést samozřejmě administrativní vyšetřování, ne kriminální vyšetřování, a jednat při plném respektování parlamentní imunity zákonodárců," zdůraznil Buzek.

 

Právě se děje

Další zprávy