Komise usiluje o prodloužení doby, kdy se uchovávají nejrůznější údaje o zbraních, ze současných pěti na deset let. Mírné změny zřejmě postihne i značení zbraní ve zbrojovkách při jejich výrobě.
Nově by také měly být značeny pistole a pušky, které jsou prodávány ze skladů nejrůznějších bezpečnostních složek.
Lépe bojovat s organizovaným zločinem
"Sledování zbraní je důležité zejména při boji s organizovaným zločinem. S jejich odpovídajícím značením a delší dobou, po kterou se budou uchovávat údaje, můžeme garantovat větší bezpečnost obchodu se střelnými zbraněmi," uvedl dnes místopředseda Evropské komise, který má na starosti obchodní a průmyslovou politiku, Günter Verheugen.
Nový návrh by se dotkl i České republiky, která bývá kritizována za špatnou kontrolu vývozu zbraní.
Kritika ČR, Slovenska i Polska
Vývoz českých zbraní se nelíbí především organizaci Amnesty International. Podle ní zbraně z ČR již putovaly do zemí, kde jsou porušována lidská práva, konkrétně do Jemenu či na Srí Lanku.
Amnesty kritikou nešetří ani na adresu celé Evropské unie, jejíž kontrolní mechanismy považuje za špatné a ohrožující globální bezpečnost.
Mimořádnou kritiku sklidilo před několika lety Polsko. Prodalo tanky Jemenu a ten je následně exportoval dále do Súdánu, na který se vztahovalo zbrojní embargo OSN.
Amnesty International nedávno zaútočila i na Slovensko. Obvinila Bratislavu, že porušila embargo Evropské unie na dovoz zbraní do Číny.