EU se dohodla s USA: Budou si předávat bankovní data

Monika Horáková
8. 7. 2010 15:33
Předávání bankovních dat má napomoci v boji proti terorizmu.
Foto: CCS

Brusel - Evropská unie a Spojené státy si budou vzájemně poskytovat informace o bankovních transakcích, které by mohly pomoci odhalit případný teroristický útok.

Takzvanou dohodu SWIFT během svého čtvrtečního zasedání odsouhlasil Evropský parlament.

Europoslanci dohodu už jednou odmítli. Při únorovém zasedání pro ni zvedlo ruku jen 196 hlasujících a 378 poslanců bylo proti.

"V únoru jsme tuto dohodu nepodpořili, byla připravena pod tlakem a pro občany EU značně nevýhodná," uvedl europoslanec Pavel Poc z České sociálně demokratické delegace.

Nová dohoda SWIFT umožňuje pracovat s bankovními daty pouze v případě, že vzniklo prokazatelné podezření. Zakázány jsou ale náhodné průzkumy a vytěžování dat. Použitá data musejí být po ukončení případného vyšetřování nebo soudního procesu pod přímým dohledem zástupců EU zlikvidována.

World Trade Center po útoku 11. září 2001
World Trade Center po útoku 11. září 2001 | Foto: NYPD

"Přístup USA k bankovním údajům bude monitorovat osoba pověřená Evropskou komisí, která v případě potřeby vyhledávání údajů zablokuje. Tento postup zabrání zneužití dat k hospodářské špionáži," vysvětlil europoslanec Jan Březina z Evropské lidové strany.

"Pro schválení dohody bylo 484 hlasujících, proti 109 a 12 hlasujících se zdrželo," uvedl pro Aktuálně.cz Jan Prášil, poradce a tiskový mluvčí České sociálně demokratické delegace.

"Spojené státy budou mít přístup k transakcím všech bank, které působí na území Evropské unie, tedy i k těm, jejichž služby využívají čeští občané," řekl Jan Tlamycha, asistent europoslance Jana Březiny.

Databáze SWIFT patřila od útoku z 11. září 2001 k oblíbeným zdrojům využívaným při protiteroristickém pátrání. Díky předávaným informacím bylo například možné odhalit některé teroristické skupiny ve Velké Británii.

Ačkoli Spojené státy tvrdily, že data prohledávají jen při konkrétním podezření, odpůrci dohody poukazovali na to, že téměř nemají možnost, jak to zkontrolovat či si stěžovat na případné zneužití.

Poskytovatel SWIFT zpracuje denně kolem 15 milionů transakcí mezi více než 8 300 bankami po celém světě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

před 1 hodinou

Při požáru bytu v panelovém domě v Praze 10 dnes odpoledne zemřel jeden člověk, další je zraněný. Hasiči evakuovali z domu 22 lidí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy